ایجاد ۲۲ شورای حل اختلاف روستایی در بستک
بستک ـ خبرنگار اطلاعات:۲۲ شعبه شورای حل اختلاف روستایی در شهرستان بستک ایجاد شده است.
رئیس دادگستری بستک با اعلام این مطلب افزود: این شعبه‌ها طبق قانون شوراها فقط بحث صلح و سازش را دنبال می‌کنند.قدرت‌الله حاجی‌زاده گفت: ۲ شعبه شورای حل اختلاف در رسیدگی به اختلافات شهری شهرستان یکی در بستک و یکی هم در شهر جناح مستقر شده است.وی افزود: فعالیت اعضای شوراهای روستایی بار عمده‌ای از دوش دادگستری برمی دارند و پرونده‌های زیادی را با صلح و سازش مختومه می‌کنند واین گونه از زیاد شدن و تمرکز پرونده‌ها در مرکز شهر جلوگیری می‌شود.
وی با اشاره به فرهنگ صلح‌جویانه مردم این شهرستان اضافه کرد: به خاطر وجود این روحیه مردم این شهرستان، صلح و سازش در شوراها به سهولت انجام می‌گیرد و این امتیاز خیلی خوبی برای همه شهرستان است و گاهی شاهدیم در شوراهای حل اختلاف، پرونده‌هایی که بعضا در صلاحیتشان هم نیست و به آنان محول می‌شود، آنها برای کسب صلح و سازش تلاش می‌کنند و اکثرا موفق هم می‌شوند.
رئیس دادگستری بستک همچنین باگرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی از وی به عنوان اولین سکاندار دستگاه قضا در جمهوری اسلامی نام برد و گفت: در اجرای عدالت ما باید رهرو و پیرو خوبی برای این شهید عزیز باشیم.حاجی‌زاده در ادامه با اشاره به تبدیل شدن دادگستری شهرستان بستک به دادگاه بخش گفت: با این تغییر هیچ خللی به کار ما وارد نشده است و سیستم دادگاه بخش به صورت یک مرحله‌ای هست که با حذف دادسرا در واقع بخشی از زمان دادرسی کمتر می‌شود و قاضی همزمان می‌تواند تصمیم‌گیری و رای صادر کند و این‌ها امتیازی است که دادگاه بخش دارد. وی با بیان این که کمبود نیروی قضایی در سراسر کشور و در این شهرستان وجود دارد یادآور شد: برای رفع این مشکل به صورت موقت یک دادرس مأمور به این شهرستان اختصاص داده شده است. ‏‏.او با اشاره به ورودی پرونده‌ها افزود: مثل سایر نقاط کشور بیشترین ورودی راجع به معضلات و مشکلاتی هست که در کل کشور وجود دارد از آن جمله طلاق و مسائل خانوادگی اعتیاد و موادمخدر و سرقت‌هایی که رسیدگی به آنها در این شهرستان معمولا به سهولت انجام می‌شود.
وی گفت: از لحاظ امنیت، شهرستان بستک یکی از امن‌ترین شهرستان‌های کشور است وبه لحاظ موقعیت خوب فرهنگی ـ دینی در این شهرستان و وحدتی که بین شیعه و سنی دراین شهرستان وجود دارد مثال زدنی است،به طوری که ما کمترین زندانیان در جرائم شبه عمد ومالی را داریم که این باعث شده آمار زندانیان خیلی کم باشد و حدنصاب ایجاد زندان در شهرستان را نداشته باشیم. او اضافه کرد: یکی از مشکلات عمده در دادگستری بستک، بحث طلاق است که منشا آن عدم آموزش کافی و نداشتن اطلاعات لازم درباره سن و موقعییت خانواده‌ها در مورد دختر و پسر است و متاسفانه بیشترین عقد و نکاح در سنین پایین
انجام می‌گیرد.‏

نسخه مناسب چاپ