روحانی: سیاست ما همکاری با شرکت‌های بزرگ است
مدیرعامل توتال فرانسه: همکاری دراز مدت را انتخاب کرده‌ایم
 

سرویس سیاسی ـ اجتماعی: رئیس‌جمهوری، منطقه پارس‌جنوبی را مرکزی مهم برای گسترش همکاری‌های بین‌المللی با ایران در حوزه انرژی ـ تکنولوژی برشمرد و گفت: به واسطه وجود استعدادهای خوب و جوانان پرتلاش در ایران، قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نه فقط یک قرارداد اقتصادی، بلکه یک همکاری مهم در انتقال تجربیات علمی، فناوری و مدیریتی خواهد بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار «پاتریک پویانه» مدیر عامل شرکت توتال فرانسه، امضای قرارداد طرح توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه را در مسیر توسعه همکاری‌های اقتصادی ـ تکنولوژیک ایران و فرانسه مثبت ارزیابی کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران و فرانسه همواره روابط و همکاری‌های خوبی با هم داشته‌اند‎ ‎و امضاء و اجرای این قرارداد گام مثبتی در مسیر توسعه همکاری‌های بیشتر اقتصادی و فناوری میان دو کشور خواهد بود.
روحانی با بیان این که تلاش دولت یازدهم بر این بوده است تا با به ثمر رسیدن توافق برجام راه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی شرکت‌های بزرگ با ایران هموار شود، تاکید کرد: خوشبختانه وجود این اراده سیاسی در طرف ایرانی و در میان کشورهای ۱+۵ سبب شد که توافق با توتال به نتیجه برسد.
رئیس‌جمهوری با اشاره به سفر خود به اروپا و فرانسه پس از امضای برجام، گفت: در پاریس اراده سیاسی میان مسئولان دو کشور برای توسعه روابط به خوبی وجود داشت و توافقنامه‌های مهمی برای گسترش مناسبات و همکاری‌ها میان دو کشور به امضاء رسید.
دکتر روحانی پیشتازی شرکت توتال پس از برجام برای فعالیت در بخش نفت و گاز ایران و امضاء این قرارداد را قابل انتظار دانست و افزود: سیاست ما همکاری با شرکت‌های بزرگ مانند توتال است.
وی تاکید کرد: اکنون حدود ۲۰۰ میلیارد دلار پروژه در بخش نفت و گاز آماده سرمایه‌گذاری است که شرکت‌های بزرگ خارجی می‌توانند در این پروژه‌ها مشارکت کنند.
رئیس‌جمهوری گفت: باید برای رسیدن به صلح و ثبات در منطقه در جهت پیشرفت اقتصادی و توسعه منطقه تلاش کنیم، چرا که همکاری علمی و توسعه‌ای می‌تواند به مبارزه با جهل و فقر به عنوان زمینه‌های رشد و گسترش تروریسم کمک کند.
پاتریک پویانه مدیر عامل شرکت توتال فرانسه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس‌جمهوری کشورمان، امضاء قرارداد با ایران را برای شرکت توتال بسیار حائز اهمیت برشمرد و گفت: امروز بسیار خرسندیم که توانستیم این توافق را با تلاش‌های مسئولان دو طرف به نتیجه برسانیم و اجرایی کنیم.
وی با تأکید بر اهتمام و تلاش برای انجام و به ثمر رساندن این قرارداد اظهار امیدواری کرد که این توافق بتواند راهگشای حضور سایر شرکت‌های اروپایی برای توسعه همکاری‌ها با ایران باشد. پاتریک پویانه با بیان این که توافق برجام زمینه‌های مساعد فراوانی برای توسعه روابط میان کشورهای اروپایی با ایران در بر دارد، افزود: ما نسبت به همکاری با شرکت‌های ایرانی خوش‌بین هستیم.
مدیر عامل شرکت توتال فرانسه همچنین خواستار توسعه همکاری‌ها و روابط در بخش‌های مختلف میان شرکت‌های ایرانی و اروپایی شد و افزود: توتال همکاری دراز مدت با ایران را در زمینه گاز، نفت و پتروشیمی انتخاب کرده است.‏

نسخه مناسب چاپ