سیدعمار حکیم: اگر امام خامنه‌ای و امام سیستانی نبودند، عراق از بین رفته بود
سرویس خارجی:رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق از نقش سازنده رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران و مرجعیت عالی شیعیان در عراق در حفظ کشورش در مقابل داعش، قدردانی کرد.
«عمار حکیم» با تقدیر از حمایت های همه جانبه حضرت آیت  الله العظمی خامنه ای و آیت الله العظمی سیستانی، از بسیج مردمی عراق ، «الحشد الشعبی» در نبرد با داعش گفت: اگر امام خامنه‌ای و امام سیستانی نبودند، عراق از بین رفته بود.
در بیانیه دفتر رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق آمده است: با نزدیک شدن به تکمیل روند آزادسازی موصل به اذن الهی و باز شدن راه پیروزی بر ما، باید از آیات عظام خامنه‌ای و سیستانی سپاسگزاری کنیم که تمامی مومنان را به نبرد برای آزادسازی وطن از نجاست داعشی‌ها و اشرار فراخواندند و این امر به تحقق پیروزی ما منجر شد.وی افزود: راهنمایی‌های آنها، تاثیر زیادی در این پیروزی بزرگ و دستیابی ما به نتایجی عالی داشته است. عمار حکیم همچنین تاکید کرد: پس از شکست نهایی داعش، دیگر هیچ سرباز و پایگاه نظامی خارجی در کشورش باقی نخواهد ماند.
از طرفی، یکی از فرماندهان سازمان مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد: نیروهای این سازمان تنها چهار صد متر تا رود دجله در موصل فاصله دارند که با رسیدن به رود دجله کار تروریست‌ها یکسره می شود.رئیس ستاد پلیس فدرال عراق نیز اعلام کرد: نیروهای پلیس فدرال پس از تسلط بر تمامی اهداف محوله به آنان در شهر موصل، ماموریت جنگی خود را در مرکز استان نینوا به پایان رسانده است.در همین حال،«عبدالوهاب الساعدی»، فرمانده برجسته عراقی که هدایت نیروهای ارتش این کشور در عملیات آزادسازی موصل را بر عهده داشت، پس از آزادسازی این شهر از تک  تک نیروهایش تقدیر و تشکر کرد. وی همچنین از آزادسازی منطقه «باب السرای» در بخش قدیمی شهر موصل خبر داد.در چنین شرایطی، «عبدالله دوم»، پادشاه اردن، در تماس تلفنی با حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، پیروزی‌های به دست آمده نیروهای عراقی در موصل را تبریک گفت.از سویی، در کمتر از چهارماه، سومین مرحله عملیات نظامی و پاکسازی امنیتی نیروهای مشترک نظامی و الحشد الشعبی عراق در منطقه مرزی «نفتخانه» و مناطق حومه آن در۹۰ کیلومتری شمال شرقی استان مرزی«دیاله»، در شرق عراق آغاز شد. سپهبد «مزهر العزاوی»، فرمانده عملیات امنیت دیاله موسوم به عملیات دجله گفت: این عملیات با مشارکت نیروهای مسلح و الحشد الشعبی و پشتیبانی بالگردهای ارتش عراق آغاز شده است.وی افزود: در اولین ساعات آغاز این عملیات، سه بمب خنثی و تعدادی از تجهیزات نظامی گروه تروریستی داعش منهدم شد.
همچنین، تکفیری‌های داعش که نفس‌هایشان در عراق به شماره افتاده است، از سه محور به یکی از پایگاه‌های نیروهای پیشمرگه در منطقه «طوزخورماتو» حمله کردند اما نیروهای پیشمرگه به شدت در مقابل این حملات ایستادگی کردند و مهاجمان را به عقب راندند. در همین حال،انفجار انتحاری در اردوگاه آوارگان عراقی در غرب الانبار به کشته شدن ۱۴نفر و زخمی شدن ۱۳ تن دیگر انجامید.منابع خبری گفتند: یک عامل انتحاری با لباس زنانه خود را در اردوگاه آوارگان عراقی در غرب این استان منفجر کرد. وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای، این حمله تروریستی را که به کشته و زخمی شدن شماری از آوارگان بی گناه منجر شد، محکوم کرد. از طرفی، وقوع دوانفجار انتحاری دیگر در بخش قدیمی موصل نیز به کشته شدن چهارنفر و زخمی شدن ۱۰تَن دیگر منجر شد.در چنین شرایطی، منابع عراقی اعلام کردند: داعش، ۳۶۰اثر تاریخی در استان نینوا را در زمان اشغال این استان در سال ۲۰۱۴تخریب کرده است.در خبر دیگری، «ابراهیم جعفری»، وزیر خارجه عراق خواستار مراعات حال کشورهای همجوار درباره حل پرونده اقلیم کردستان عراق شد و نسبت به هرگونه اقدام نسنجیده‌ هشدار داد.وی تأکید کرد: درباره حل پرونده اقلیم کردستان عراق باید به این مساله توجه کرد که عراق با کردهای دیگری در کشورهای مجاور مثل ترکیه، ایران، سوریه و روسیه ارتباط دارد و هرگونه اقدام نسنجیده‌ای موجب خشم و حقارت در این کشورها می‌شود و موضع منفی گرفته خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ