رونمایی از «مجموعه مقاله ‌ها درباره اقتصاد، تعاون و صنعت چاپ»
 

سرویس فرهنگی، هنری: مراسم اتحادیه چاپخانه‌داران صنعت چاپ کشور با حضور اعضای صنعت چاپ و بسته‌بندی نشر و مطبوعات و برخی از معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز گذشته در هتل بابا طاهر تهران به همراه رونمایی از کتاب غلامرضا شجاع مدیر عامل و عضو هیأت مدیره شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگراف و تجلیل از خدمات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، غلامرضا امیرزاده در ابتدای این مراسم درباره اهمیت و جایگاه صنعت چاپ و نشر آن در ارتقای فرهنگ صحبت کرد و گفت: حال و روز فرهنگ و نشر خوب نیست اما باید تلاش کنیم و من از همین‌جا از مسئولین ارشاد برای همکاری با صنعت چاپ تشکر می‌کنم.
در ادامه مراسم آقای سوری درباره مرحوم میلاد شجاع که فرزند یکی از پیشکسوتان صنعت چاپ بود به ایراد سخن پرداخت و همچنین با اشاره به جایگاه فرهنگ در ایران و اهمیت این گردهم‌آیی صحبت کرد.
روزبهان بهبهانی نیز با اشاره به این نکته که صنعت چاپ رونق نداشته باشد، فرهنگ هم رونقی ندارد گفت: امیدوارم هرچه زودتر صنعت چاپ و نشر از رکود خارج شود. وی افزود: متأسفانه مطبوعات در بدترین وضعیت موجود به سر می‌برند و من در این همه سال چنین وضعی را ندیده‌ بودم. بنده بی‌مهری مسئولان را عامل این رکود می‌دانم.
انصاری‌پور نیز در این مراسم گفت: متأسفانه در استان‌ها صنعت چاپ در میان نیازهای فرهنگی مغفول می‌ماند و پیش از این بودجه‌ای در وزارت ارشاد برای صنعت چاپ دیده نشده بود.
حمید قبادی والا نیز در ادامه این مراسم با اشاره به این مورد که ماهیت دولت‌ها به سختی تغییر می‌کند گفت: تغییر ساختار این ماهیت سخت و دشوار است و حال و روز صنعت چاپ شاید خوب نباشد بنابر این باید مسیری که تاکنون پشت سر گذاشته شده را ارزیابی مجدد کنیم. ما باید تلاش کنیم ظرفیت‌های نهادهای غیردولتی را افزایش دهیم.
وی همچنین با تأکید بر این نکته که صنعت چاپ وابستگی دولتی ندارد گفت: سرمایه‌های صنعت چاپ توسط برخی از نهادهای دولتی هم‌اکنون در حال احاطه شدن است و اقتصاد محدود صنعت چاپ رو به خاموشی است. هیچ نهاد دولتی و غیردولتی نباید مجاز به جذب صنعت چاپ باشد.
دکتر رضا منصوری از دیگر سخنرانان این تشکل صنفی بود. وی گفت: صنعت چاپ در دهه گذشته شاهد خدمتگزاران ارزنده‌ای بود و ما قدردان تمامی این تلاش‌ها هستیم و امیدواریم صنعت چاپ روزهای آفتابی داشته باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین پژمان فر نیز با اشاره به این نکته که شرایط کشور به گونه‌ای بود که بدنه دولت مدام توسعه پیدا می‌کرد و در شرایطی اکنون به سر می‌بریم که اگر این روند ادامه پیدا کند مشکلات دولت حل نمی‌شود و این مبنا هنوز هم درست نشده است گفت: برای حل این مسئله همت گسترده نیاز است، یک بخش این وضعیت به مجلس باز می‌گردد که شرایطی فراهم شود که دولت چابک شود و دولت رقیب بخش خصوصی و صنعت چاپ نباشد، وی گفت: اعضای صنعت چاپ هم باید با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس مطالبات خود را پیگیری کنند.در پایان این مراسم لوح تقدیری به پاس تلاش‌های دکتر امیری صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نماینده وی اهداء شد. همچنین از کتاب تألیفی آقای غلامرضا شجاع در این مراسم رونمایی شد.

نسخه مناسب چاپ