لاریجانی: آیت‌الله العظمی سیستانی نقش تعیین‌کننده‌ای در پیروزی‌های عراق دارند
رئیس مجلس شورای اسلامی‌گفت: آیت‌الله العظمی سیستانی در شکست تروریست‌های تکفیری در موصل نقش مهمی‌داشتند و این مهم را به ملت و دولت عراق تبریک می‌گویم.
علی لاریجانی در دیدار با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق افزود:: جمهوری اسلامی‌ایران تا عبور از بحران‌ها همیشه در کنار ملت عراق خواهد بود و امیدواریم که این کشور بتواند هرچه سریعتر با بازسازی کشور از شرایط بحرانی عبور کند.
وی تصریح کرد: عراق نقش مهمی‌در منطقه دارد و نباید این کشور به سمت تجزیه برود، چون این کار فقط به نفع صهیونیست‌ها خواهد بود و باید جلو این اتفاق گرفته شود و مردم نسبت به این مساله و عواقب آن آگاه باشند.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: داعش ضربه شدیدی در عراق خورده است و حال با این پیروزی که عراق به دست آورده است باید بقیه راه را با تدبیر جلو رود تا بتواند بحران‌های پس از جنگ را هم با موفقیت پشت سر بگذارد.
وی در زمینه روابط تجاری میان دو کشور اظهار داشت: زمینه‌های زیادی برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد که با رفع موانع بانکی این امر بیشتر تسهیل خواهد شد.
در این دیدار، عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای عراق هم گفت: ما همیشه بر این نکته تاکید داشتیم که اگر در عراق و سوریه با داعشی‌ها به مبارزه نپردازیم، باید در سراسر جهان با آنها درگیر شویم. مشورت‌های جمهوری اسلامی‌ایران برای مبارزه با داعش به عراق و سایر کشورهای درگیر در منطقه خیلی کمک کرد و پیروزی‌هایی که اکنون در موصل شاهدش هستیم نتیجه همین همکاری‌ها و اتحادی است که بین ما وجود داشته است.
وی افزود: داعش که هدفش محدود کردن نیروهای انقلابی بود به یک فرصت برای ملت‌های درگیر تبدیل شد زیرا مردم این کشورها مجبور به طراحی استراتژی برای دفاع از خود شدند و توانستند خودشان را مقاوم کنند.
عمار حکیم تصریح کرد: حتی در بخش کوچکی از عراق که تصور می‌کردند به وسیله داعش می‌توانند به حقوقی که می‌خواهند، دست پیدا کنند اکنون به خوبی دریافتند که افراطی گری این گروه‌های تکفیری نمی‌تواند به آنها کمکی کند و فقط با اتحاد میان خود ملت عراق است که باعث می‌شود از عراق یک کشور قدرتمند بسازد و مردم آن به حقوق خود دست پیدا کنند.
رئیس مجلس اعلای عراق ادامه داد: هر نقطه‌ای که داعشی‌ها در آن ورود کردند همه به یک مخروبه تبدیل شده است و مردم آن آواره و اختلافات سیاسی میان رهبرانشان ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: حتی برخی از کشورهایی که از این گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کردند و می‌خواستند از آنها بهره برداری سیاسی کنند، اکنون خودشان درگیر معضلات جدی شده اند،زیرا مردم ما با فرهنگ جهادی و روحیه شهادت طلبی که داشتند به خوبی توانستند بر داعشی‌ها فائق آیند اما کشورهای دیگر این توانایی را ندارند و حال که داعش در عراق به شدت محدود شده است، به فکر مکان‌های دیگر مانند صحرای مصر، لیبی، یمن، افغانستان، پاکستان و اردن افتاده‌اند.
عمار حکیم تصریح کرد: اما این پیروزی‌های نظامی‌نباید ما را از چالش‌های پیش رو غافل کند. مساله یکپارگی عراق خیلی مهم است. اگر عراق تجزیه شود اصلا به نفع این کشور نیست و کرد، شیعه و سنی باید به صورت یکپارچه و در زیر لوای یک پرچم قرار داشته باشند.
وی افزود: تجزیه عراق فقط به این کشور ختم نمی‌شود و در کل منطقه بازتاب خواهد داشت و به نفع کسانی تمام خواهد شد که همیشه به دنبال ایجاد تفرقه میان کردها و شیعه بوده اند. اسرائیل همیشه به دنبال آن بوده است که در خاورمیانه پایگاه جدی داشته باشد و به همین دلیل از برگزاری رفراندوم و تجزیه عراق و ایجاد اختلاف در میان مردم عراق حمایت می‌کند.
رئیس مجلس اعلای عراق گفت: عراق اکنون در شرایط پس از آزادی موصل در شرایط جدیدی قرار گرفته است و باید برنامه‌ریزی و طرحی برای این شرایط داشته باشد و همکاری جمهوری اسلامی‌ایران می‌تواند کمک زیادی در این زمینه کند.
وی تصریح کرد: رویکرد امنیتی در داخل عراق باید قوی باشد تا دوباره داعش نتواند هسته مرکزی خود را قدرتمند و به نحو دیگری بروز پیدا کند و مورد دیگر طراحی یک فرایند سیاسی جدید و بحث آشتی ملی را در پیش خواهیم داشت چون نمی‌خواهیم کشورهای دیگر برای ما ارائه طرح کنند و خوشبختانه شورای امنیت و سازمان‌ملل این طرح را تایید کرد. مورد دیگر که مدنظر ما قرار دارد بحث مبارزه با فساد و خدمت رسانی است که مورد توجه مرجعیت و مردم است.
عمار حکیم در پایان با اشاره به انتخابات پیش روی این کشور اظهار داشت: ما در ۱۰ ماه آینده انتخابات مهمی‌را در پیش رو داریم که این انتخابات خط مشی دهه آینده را مشخص می‌کند و باید برای آن از حالا برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نسخه مناسب چاپ