نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانع شدند
نمایندگان مجلس پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌به سئوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر را قانع کننده دانستند.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در جلسه دیروز مجلس این سئوال را مطرح کرد که چرا مجوز بیش از ۶۰۰ نشریه بعد از چندماه از زمان مقرر قانونی صادر نشده است؟
صالحی امیری به این سئوال پاسخ کامل داد اما نماینده سئوال کننده پس از سخنان وزیر اعلام کرد که از پاسخ‌های وی قانع نشده است‌. با این حال، نمایندگان مجلس پاسخ‌های وزیر ارشاد را قانع کننده دانستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در این جلسه با بیان این که دولت یازدهم بهترین عملکرد را پس از انقلاب در صدور مجوز و حمایت از مطبوعات و رسانه‌ها داشته است، گفت: یکی از اقدامات بسیار مهم حذف صدور مجوز برای کل رسانه‌های دولتی و حذف یارانه‌های آنها است یعنی هیچ مجوزی برای حوزه‌های دولتی و بخش‌ عمومی‌صادر نمی‌شود تا بتوان از بخش خصوصی حمایت کرد.
صالحی امیری گفت: طی ۴ سال گذشته ۱۵ اقدام در حوزه حمایت از مطبوعات انجام شده است که یکی از آنها کاهش زمان صدور مجوز از سه سال به کمتر از شش ماه است.
به گفته وی، تمامی‌مکانیزم‌های صدور مجوز،‌ الکترونیکی شده است و همه متقاضیان از طریق ثبت در سیستم سامانه معاونت مطبوعاتی می‌توانند برای صدور مجوز اقدام کنند. در واقع کسانی که در این سایت ثبت نام کرده‌اند، می‌دانند چه زمانی نوبتشان خواهد شد و همه کارها در اوج شفاف‌سازی انجام می‌شود. به طوری که از زمان حضور بنده در این وزارتخانه تاکنون حتی یک مورد تخلف هم گزارش نشده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌گفت: در سال ۹۶ یارانه مطبوعات و رسانه تا مرز ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است، از طرف دیگر مجوز برای رسانه‌های دولتی صادر نمی‌شود و دیگر به آنها یارانه تعلق نمی‌گیرد. این بدان معناست که هیچ مجوزی برای حوزه‌های دولتی و بخش عمومی‌مثل شهرداری‌ها صادر نخواهد شد. این اقدامات برای حمایت از بخش خصوصی انجام شده است.
وی با بیان این که اکنون بیمه خبرنگاران حل شده است،‌ افزود: امنیت شغلی و حرفه‌ای خبرنگاران تامین شده است و آنهایی که حائز شرایط خبرنگاری هستند، می‌توانند بیمه شوند. همچنین بسیاری از امور اجرایی مطبوعات به صنوف خودشان واگذار شده است و ما فقط سیاستگذاری می‌کنیم.
صالحی امیری با اشاره به برگزاری انتخابات خانه مطبوعات به صورت الکترونیکی آن هم در اقصی نقاط کشور، گفت: امروز در زمینه نظام آموزشی خبرنگاران موفقیت‌هایی کسب کرده‌ایم به طوری که در سال ۹۵،‌ ۲۹ دوره آموزشی برگزار شد.
وزیر ارشاد موفقیت دیگر دولت را افزایش صدور مجوز برای رسانه‌ها و مطبوعات دانست و توضیح داد: قبل از دولت یازدهم، ۲۰۰ مجوز برای سایت‌ها و نشریات صادر شده بود که این میزان در دولت یازدهم به ۲ هزار و ۵۰۰ مجوز رسید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که همه اقدامات مربوط به حوزه معاونت مطبوعات شفاف است، گفت: این که گفته شده از سال ۹۳ تعدادی در نوبت مجوز هستند،‌ صحیح نیست، چون وقتی فردی ثبت نام می‌کند در صورت تکمیل مدارک ظرف ۷۲ ساعت کد رهگیری دریافت می‌کند و در این روند فرد برای گرفتن مجوز بیش از شش ماه در نوبت نمی‌ماند. اکنون هم ۲۰۰۰ نفر ثبت نام کرده اند و در هر جلسه هیات نظارت، ۱۰۰ پرونده بررسی و از نوبت خارج می‌شوند. بنده هم در تمامی‌این جلسات به همراه سایر اعضا از قوای مختلف حضور دارم.
خبر دیگر حاکی است: نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح قانونی اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف وضع ثبت اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی‌موافقت کردند. در صورت تصویب این طرح، ماده یک قانون تعیین تکلیف وضع ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی‌مصوب ۲۰ آذرماه ۱۳۹۰ اصلاح می‌شود. در تحولی دیگر،فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی‌با انتشار بیانیه ای جدایی خود را از فراکسیون ولایت مجلس اعلام کرد.

نسخه مناسب چاپ