کوتاه از سراسر جهان
 

سخنرانی‌های سیدحسن نصرالله در دانشگاه تل آویو تدریس می شود
تسنیم: سخنرانی های سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به عنوان نخستین رهبر عرب که نیروگاه دیمونا در اسرائیل را مورد تهدید قرار داد، در دانشگاه تل آویو تدریس می شود. در دانشکده «آموزش سخنوری در حضور جمع» واقع در تل آویو، سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان مبنی بر اینکه پایه و اساس اسرائیل سست تر از تار عنکبوت است، در برنامه درس فن سخنوری و فصاحت بیان گنجانده شده است که این بیانگر میزان تاثیرگذاری سید حسن نصرالله بر اسرائیلی ها و نیز مراجع تصمیم گیر این رژیم در دو سطح سیاسی و امنیتی است.

۷۰۰ تروریست بوکوحرام تسلیم ارتش نیجریه شدند
ایرنا: فرمانده نیروی زمینی ارتش نیجریه اعلام کرد که ۷۰۰ تن از عناصر گروه تروریستی بوکوحرام خود را تسلیم نیروهای نظامی این کشور کردند. وی افزود: بوکوحرام به پایان کار خود در نیجریه رسیده است و سایر عناصر این گروه نیز در حال تسلیم شدن هستند. بوکوحرام در شمال نیجریه و همچنین در کامرون و چاد فعالیت می کند. این گروه در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد و بیشتر با القاعده ارتباط داشت اما در سال ۲۰۱۵ با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش همپیمان شد و نام خود را به ولایت غرب آفریقای داعش تغییر داد.

رئیس‌جمهوری مالدیو اکثریت پارلمانی را از دست داد
ایسنا: بعد از جدا شدن ۱۰ قانونگذار از حزب عبدالله یمین، رئیس‌جمهوری مالدیو و پیوستن آنها به کمپین برکناری رئیس پارلمان که همپیمان یمین است، حزب رئیس جمهوری اکثریت پارلمانی خود را از دست داد. مخالفان، همپیمان یمین را به نادیده گرفتن اتهامات فساد، سوءمدیریت و سوءاستفاده‌های حقوق بشری متهم کرده‌اند. یک رهبر سابق مخالفان که در تبعید است از یمین خواست بعد از جدا شدن ۱۰ قانونگذار از حزب وی و پیوستن آنها به قانونگذاران مخالف، استعفا کند. اکنون اکثریت پارلمان در اختیار ائتلاف چهار حزبی اپوزیسیون است که ۴۵ کرسی دارد.

بازداشت حامی مالی گروه تروریستی داعش در هند
ایرنا: پلیس ضد تروریسم ایالت راجستان هند اعلام کرد یک مظنون حملات تروریستی و حامی مالی گروه تروریستی داعش در این ایالت دستگیر شده است. این تروریست به نام «هارون»، پس از دستگیری دو نفر از همدستانش و اعتراف آنها، با همکاری پلیس ضد تروریسم در راجستان دستگیر و برای تحقیقات بیشتر به جیپور منتقل شد. دادگاه عالی دهلی نو سه ماه پیش نیز دو عضو داعش را به اتهام جذب نیرو و کمک مالی برای گروه تروریستی داعش، به هفت سال زندان محکوم کرد.

دادگاه کیفری بین‌المللی درباره عدم بازداشت عمرالبشیر
در آفریقای جنوبی حکم می دهد
ایسنا: دادگاه کیفری بین‌المللی درباره اقدام آفریقای جنوبی در عدم بازداشت عمر البشیر در سال ۲۰۱۵ که به اتهام جنایات جنگی در دارفور تحت پیگرد است، حکم صادر می‌کند. عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان که به اتهام قتل‌عام در دارفور تحت پیگرد بین‌المللی قرار دارد، سال ۲۰۱۵ به آفریقای جنوبی سفر کرد اما مسئولان این کشور او را بازداشت نکردند. حال قضات دادگاه بین‌المللی کیفری تصمیم‌گیری می‌کنند که آیا اقدام آفریقای جنوبی نقض قوانین بین‌المللی بوده یا خیر.

اتحادیه اروپا دولت میانمار را به رعایت آزادی بیان فراخواند
ایسنا: اتحادیه اروپا به میانمار تاکید کرد ضمن دفاع از اصل آزادی بیان به عنوان اصلی اساسی در دموکراسی، از خبرنگاران در مقابل تهدید، دستگیری یا تحت پیگرد قرار گرفتن حفاظت کند. این موضع اتحادیه اروپا پس از آن مطرح شد که گزارشی درباره دستگیری سه خبرنگار از سوی ارتش میانمار منتشر شده است.

رئیس جمهوری چین رابطه با روسیه را اتحاد استراتژیک خواند
فارس: رؤسای جمهوری چین و روسیه در کنفرانس خبری مشترک درباره بهبود روابط دوجانبه صحبت کردند و رئیس جمهوری چین گفت این رابطه در بهترین دوران تاریخی میان دو کشور است. شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین در مسکو کنفرانس خبری مشترک داشتند و شی جینپینگ در این کنفرانس گفت: چین و روسیه همسایه‌ها و متحدان خوبی هستند و روابط استراتژیک با هم دارند. وی افزود دوکشور، روابط تاریخی با هم داشته‌اند و قصد دارند روابط خود را افزایش دهند.

نسخه مناسب چاپ