داعش پس از شکست در موصل، ۲۰۰ زن و کودک ترکمان عراقی را اعدام کرد
سرویس خارجی: گروه تروریستی داعش به دنبال شکست های پی درپی خود در موصل، در واکنش و اقدامی وحشیانه، دست کم ۲۰۰ زن و کودک ترکمان عراقی را در شهر «تلعفر» تیرباران کرد.
در این رابطه، یک منبع محلی در استان نینوا گفت: گروه تروریستی داعش، ۲۰۰غیرنظامی ترکمان را که بیشتر آنها کودکان و زنان بودند، به دلیل تلاش برای فرار از شهر «تلعفر»، واقع در استان نینوا اعدام کرد.
در همین حال، یک منبع محلی در استان نینوا گفت: عناصر خارجی داعش، آخرین فرماندهان محلی این گروه را در منطقه «تلعفر» اعدام کردند و این منطقه را به طور کامل به کنترل خود درآوردند. در چنین شرایطی، سرلشکر «رائد شاکر جودت»، فرمانده پلیس فدرال عراق از هلاکت بیش از ۶۰نفر از عناصر گروه تروریستی داعش همزمان با پاکسازی بخش قدیمی شهر موصل خبر داد.از طرفی، منابع رسانه‌‌ای اعلام کردند: فرماندهان داعشی مسئول ادامه نبرد در موصل، به محاصره کامل نیروهای عراقی درآمده اند. همچنین، یکی از بزرگترین کارگاه ها و انبارهای مهمات گروه تروریستی داعش در حمله پهپادی ارتش در جنوب غربی کرکوک منهدم شد.در این حمله، پنج نفر از عناصر داعش کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند. در این حال،«سید عمار الحکیم» رئیس بزرگ‌ترین ائتلاف و فراکسیون در پارلمان عراق و رئیس حزب «مجلس اعلای اسلامی عراق» در سخنانی اعلام کرد: خطر تروریسم داعش منحصر به عراق نمی شود و برای منطقه و جهان به طور کلی خطر بزرگی به شمار می رود. وی اتفاقاتی که اخیرا در برخی کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران که از نظر امنیتی در درجه بالایی قرار دارد، روی داد را بیانگر ضرورت برقراری یک همکاری و هماهنگی بین‌‌المللی برای مقابله با تروریست ها دانست. وی افزود: عمق دیدگاه ایران در اقدام زودهنگام و فوری آن برای مقابله با خطر داعش و کمک به ملت‌های عراق و سوریه و اعزام مستشاران نظامی و ارائه حمایت‌های نظامی، تسلیحاتی و اطلاعاتی و امنیتی کاملا روشن است زیرا ایران می‌دانست که اگر به چنین اقدامی مبادرت نورزد، می‌بایست با داعش در شهرهای خود مقابله کند و لذا این اقدام ایران دارای دو بعد بود؛ یک بعد آن کمک به ملت های منطقه و پشتیبانی از آنها و بعد دیگرش، دفاع از امنیت ملی خود ایران بود.
سید عمار حکیم درباره وضعیت مرزهای عراق و سوریه پس از شکست داعش گفت: رایزنی‌ها و هماهنگی‌هایی جدی دوجانبه میان عراق و سوریه و چهارجانبه میان عراق، سوریه، ایران و روسیه صورت گرفته‌است.رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق همچنین ضمن هشدار درباره پیامدهای اختلافات ریاض و تهران برای منطقه اعلام کرد که ادامه آن برای منطقه خطرناک است و آتش بزرگی را در منطقه ایجاد می‏کند. نخست‌وزیر عراق نیز در اظهاراتی تأکید کرد: جنگ آزادی موصل ثابت کرد که ساکنان این شهر طرفدار تروریسم نیستند.حیدر العبادی گفت: نیروهای ما به پیشروی خود تا بازپس گیری آخرین مقر داعش ادامه می دهند و ما دستور بازسازی مناطق آزاد شده از اشغال داعش را داده‌ایم. وی همچنین با انتقاد از اخبار کذب منتشر شده در مورد نیروهای الحشد الشعبی، این اخبار را در راستای منافع سرویس‌های جاسوسی بین‌المللی خواند. از طرفی، «فالح الفیاض»، رئیس الحشد الشعبی و مشاور نخست وزیر عراق در امور امنیتی تاکید کرد: دشمنان درصدد تخریب رابطه الحشد الشعبی با حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل قوای مسلح عراق هستند.در خبری مرتبط، ستاد تبلیغات فرماندهی مشترک عملیات آزادسازی نینوا در تازه ترین نقشه منتشر شده از روند جنگ، برای نخستین بار در سال های اخیر، گروه تروریستی داعش را از روی نقشه موصل حذف کرد.

نسخه مناسب چاپ