نظارت بر چگونگی معاملات سیستمی است
نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس ها نظارت سیستمی است و حداکثر تلاش این است که تمام نظارت ها بر این اساس و پایه صورت بگیرد تا این نظارت همه معاملات را شامل شده و حداقل دخالت انسانی در شناسایی تخلفات وجود داشته باشد.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه نظارت سازمان در چگونگی روند معاملات، یک امر مستمر است، گفت: بسیاری از نکات ابهام آمیز که در برخی رسانه ها به عنوان تخلف یا حتی کوتاهی سازمان در جهت شناسایی تخلفات مطرح می شود معمولاً هدفی در جهت اصلاح رویه ها و امور ندارند بلکه اغلب زمینه ای
برای رسیدن به خواسته های مادی یک فرد یا گروه است.
محسن خدابخش در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: در همین رابطه الگوهای تخلفاتی تحت عنوان تریگرها در سامانه های موجود تعریف شده و ناظرین بازار به صورت روزانه و مستمر، خروجی آلارم های طراحی شده را کنترل می‌کنند.
وی در ادامه افزود: بعد از اعلام سیستم به ناظر، ناظر موظف است بررسی کند که آیا واقعاً دستکاری قیمتی رخ داده یا سفارشی خارج از مظنه وارد شده یا سایر تخلفاتی که در دستورالعمل ذکر شده رخ داده است یا خیر.
خدابخش اظهار کرد: بر این اساس روندهای گذشته و کدهایی که این شرایط را رقم زدند، مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت محرز شدن تخلف موضوع به مرجع رسیدگی به تخلفات اعلام می شود.
این مقام مسوول با بیان اینکه نظارت سازمان در چگونگی روند معاملات، یک امر مستمر است، گفت: بسیاری از نکات ابهام آمیز که در برخی رسانه ها به عنوان تخلف یا حتی کوتاهی سازمان در جهت شناسایی تخلفات مطرح می شود معمولاً هدفی در جهت اصلاح رویه ها
و امور ندارند بلکه اغلب زمینه ای برای رسیدن به خواسته های مادی یک فرد یا گروه است.
وی همچنین اظهار کرد: برخی از سرمایه‌گذاران به دلیل تحلیل‌های نادرست خود از روند سودآوری و وضع شرکت‌ها و ورود به سهم های
با ریسک بالا ممکن است متضرر شوند، بنابراین این امر دلیلی بر وقوع دستکاری در معاملات نیست بدیهی است مسئولیت تصمیم‌گیری در مورد هر سرمایه‌گذاری بر عهده خود سرمایه‌گذار است.
خدابخش تصریح کرد: تشخیص اینکه روند معاملاتی تخلف است یا خیر، با سازمان است بنابراین یک شخص خارجی نمی تواند در این باره اظهارنظری داشته باشد مگر اینکه مستندات خود را نسبت به تخلف ارائه کند تا ما بر اساس مستندات پیگیر آن شویم.
خبر دیگر اینکه میزان سود تقسیم شده شرکت ها به تفکیک صنعت- انباشته در بهار امسال برابر با ۱۰۲ هزار میلیارد ریال بوده است.
به گزارش تسنیم؛ میزان سود تقسیم شده شرکت ها به تفکیک صنعت- انباشته از ابتدای امسال تا پایان خرداد برابر با ۱۰۲ هزار میلیارد ریال بوده است و متوسط سود نقدی برای هر سهم معادل ۵۱۰ ریال را نشان می دهد.
بر این اساس بررسی تطبیق سود(زیان) پیش‌بینی شده شرکتها در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت نشان می‌دهد تعداد هشت شرکت با افزایش، تعداد ۱۵ شرکت با کاهش و بقیه شرکت ها برابر با ۲۸۴ شرکت تغییری در سود(زیان) پیش‌بینی شده نداشته‌اند. همچنین سود و زیان پیش‌بینی شده شرکت ها در پایان خرداد امسال برابر با ۳۹۷۹۱۸ میلیارد ریال است که نسبت به اردیبهشت معادل ۱۲۷۶۸ میلیارد ریال کاهش را نشان می‌دهد.
ضمن آنکه در پایان ماه گذشته متوسط سود(زیان) خال شرکت های
بورسی به ازای هر سهم برابر با ۳۰۰ ریال اعلام شده است.

نسخه مناسب چاپ