بعیدی نژاد: سردار سلیمانی بزرگترین استراتژیست نظامی جهان است
 

بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن با اشاره به این که «پیروزی‌های عراق و سوریه به لطف فرماندهی و نقش تعیین‌کننده سردار سلیمانی حاصل‌شده است» تصریح کرد: سردار سلیمانی، بزرگترین استراتژیست نظامی‌جهان معاصر است.
بعیدی نژاد با انتشار پیامی‌در صفحه تلگرامی‌اش نوشت: آزادسازی موصل نه‌فقط به معنای بزرگترین شکست داعش در سه سال اخیر بلکه نشان از یک تحول اساسی درصحنه جنگ عراق و سوریه علیه داعش است.
در این تحول بزرگ نقش سردار قاسم سلیمانی بی‌شک بی‌بدیل بوده است. این سردار بزرگ با ابتکارات، خلاقیت‌ها و نگاهی نو در اتخاذ استراتژی نوین نظامی‌در صحنه‌های نبرد عراق و سوریه، مسیر جنگ علیه داعش را چنان تغییر داد تا امروز دنیا بتواند شاهد ظهور آثار پیروزی‌های بزرگ ارتش عراق و سوریه در جنگ با داعش باشد. سردار سلیمانی وقتی به درخواست دولت عراق مسئولیت مستشاری نظامی‌برای ارتش عراق را به عهده گرفته و به صحنه‌ نبرد عراق وارد شدند که بغداد در ۶۰ کیلومتری مناطق تحت اشغال قرار داشت و داعش تصرف پایتخت عراق را دور از انتظار نمی‌دید. وی افزود: سامرا، حتی کاظمین و مناطق اطراف همه ناامن بودند و ناامنی‌های مداوم این شهرهای مذهبی و حرمین شریفین در آنها را در تیررس مداوم درگیری‌های نظامی‌قرار داده بود.
بعیدی نژاد ادامه داد: در جبهه سوریه نیز داعش اشغال مناطق بسیاری را تکمیل کرده بود و شهر بزرگی نمانده بود که یا در اشغال قرار داشت یا نیروهای مستقر در نواحی اطراف شهرها، آنها را در تیررس مداوم حملات نظامی‌قرار می‌داد.
این درگیری‌های نظامی، باعث ایجاد یکی از بزرگترین تراژدی‌های انسانی در عراق و سوریه شد که در اثر آن صدها هزار نفر از انسان‌های بی‌گناه کشته یا زخمی‌شده و میلیون‌ها نفر از مردم بی‌گناه نیز آواره بیابان‌ها، پناهگاه‌ها و سرزمین‌های بیگانه شدند.
وی ادامه داد: به لطف تغییرات اساسی نظامی‌بر روی زمین که فرماندهی مؤثر سردار سلیمانی نقشی تعیین‌کننده در تغییر شرایط داشت ،امروز پس از سه سال نبرد در عراق و سوریه، روند جنگ تغییر اساسی یافته که پیروزی‌های امروز ارتش عراق و سوریه گواه آن است.
در عراق برای اولین بار نیروهای مردمی‌توانستند به مرز سوریه برسند و اینک جبهه‌ دیرالزور و منطقه میادین در مجاورت آن در شرق سوریه یکی از مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین صحنه‌هایی است که به علت پیوستگی استقرار داعش در عراق و سوریه می‌تواند سرنوشت جنگ سوریه را تعیین کند.
به نوشته بعیدی نژاد، امروز نه‌ فقط داعش در مسیر کامل شکست قرار دارد، بلکه کل شرایط سیاسی و جغرافیای سیاسی منطقه در نقطه‌ عطف و تحول اساسی قرارگرفته است.
در شرایطی که جنگ عراق و سوریه صحنه حضور بزرگتر‌ین و با تجربه‌ترین فرماندهان ارتش‌های بزرگ جهان از آمریکا و روسیه گرفته تا برخی از کشورهای منطقه است، سردار سلیمانی با ابتکارات و شیوه‌های نوین نظامی‌خود نشان داد که با در نظر گرفتن عالی‌ترین استانداردهای جهانی او بی‌تردید از بزرگترین استراتژیست نظامی‌جهان معاصر است. آرزوی سلامتی و توفیقات مداوم ایشان را از حضرت باری‌تعالی خواستاریم.

نسخه مناسب چاپ