العبادی در موصل پیروزی نیروهای عراقی بر داعش را تبریک گفت
 

سرویس خارجی: نخست وزیر عراق با سفر به موصل، پیروزی نیروهای عراقی بر تروریست های داعش را به نیروهای عراقی و مردم کشورش تبریک گفت.
در این رابطه، سخنگوی نخست وزیری عراق از ورود حیدر العبادی به محله «موصل قدیم» برای اعلام آزادسازی کامل این شهر خبر داد و اعلام کرد : العبادی به زودی بیانیه پیروزی و آزادسازی کامل موصل از اشغال داعش را صادر خواهد کرد. در این رابطه، در حمله جنگنده های عراقی به شهر «تلعفر»، ۱۲ تروریست داعشی از جمله مسئول دیوان قضاوت داعش در این شهر به هلاکت رسیدند.منابع خبری اعلام کردند: داعش، بزرگترین آرشیو اسناد و اطلاعات خود را در تلعفر، موسوم به «آرشیو آبی داعش» به آتش کشید. در چنین شرایطی، حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در نشست ویژه ائتلاف ملی به رهبری «عمار حکیم» شرکت و باردیگر بر ضرورت حفظ وحدت و یکپارچگی عراق تاکید کرد.
رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در سخنانی گفت: آنکارا هرگز اجازه تشکیل کشور مستقل کردستان در جنوب این کشور را نخواهد داد اردوغان تصریح کرد: دولت آنکارا هیچ گونه تهدیدی را علیه ترکیه تحمل نخواهد کرد.وی همچنین ابراز امیدواری کرد که کردهای عراق ایده برگزاری همه‌پرسی استقلال را کنار بگذارند. همزمان، «دوغو پرینچک»، رهبر حزب وطن ترکیه نیز گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی از طریق ایجاد کشور کُردی در عراق، به دنبال تاسیس اسرائیل دوم در منطقه هستند. «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان نیز در کنفرانس خبری در پایان نشست جی ۲۰با اشاره به موضوع استقلال خواهی اقلیم کردستانِ عراق، مخالفت خود را با این مساله اعلام کرد و گفت: این اقلیم باید بخشی از خاک کشور عراق باقی بماند.وی در عین حال حمایت خود از کردها به عنوان بخشی از عراق را نیز اعلام کرد. در همین حال، «برت مک گورک»، نماینده رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش بر مخالفت واشنگتن نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال منطقه کردستان عراق تاکید کرد.وی در کنفرانس خبری خود در سفارت آمریکا در بغداد گفت: واشنگتن نسبت به برگزاری همه پرسی استقلال منطقه اقلیم کردستان عراق در خصوص تعیین آینده این منطقه اعتراض دارد. در چنین شرایطی، و علیرغم تمامی مخالفت ها، نشست موسوم به «شورای عالی همه پرسی اقلیم کردستان عراق» به ریاست «مسعود بارزانی»، رئیس این اقلیم برگزار و مقرر شد که دو کمیته برای گفتگو با بغداد و همسایگان اقلیم کردستان عراق تشکیل شود.

نسخه مناسب چاپ