معرفی کتاب
 

چیستی تکامل
ارنست مایر
ترجمه مهدی صادقی
نشر نی
چاپ اول: ۱۳۹۶
۴۲۸ص ـ ۳۲هزار تومان
تکامل مهمترین مفهوم زیست‌شناسی است. هیچ سؤالی در زیست‌شناسی وجود ندارد که بتوان بدون در نظر گرفتن تکامل به آن پاسخ داد. اما اهمیت این مفهوم فراتر از زیست‌شناسی است. تفکر انسان مدرن، آگاهانه یا ناآگاهانه، عمیقا تحت تأثیر تفکر تکاملی است.
اثر حاضر به قلم یکی از سرشناس‌ترین تکامل‌گرایان پس از داروین نوشته شده است که خود سهم به‌سزایی در توسعه این نظریه داشته و سعی کرده است در این اثر، تصویری جامع و در عین حال نه چندان پیچیده از نظریه تکامل ارائه دهد.
این کتاب در سه بخش تنظیم شده است: ۱٫ شواهد تکامل، ۲٫ تبیین تغییرات تکامل و تطابق، ۳٫ منشأ و معنای تنوع زیستی. در فصلی جداگانه هم تاریخ نوع انسان، تکامل انسان‌ها و اجداد آنها (انسان‌نماها) که صرفا به مثابه گروهی دیگر از میمون‌ها ظاهر شدند، عرضه می‌شود.
مؤلف در پیشگفتار می‌نویسد: «کتاب حاضر برای سه گروه از خوانندگان نوشته شده است. در وهله نخست این کتاب برای همگان نوشته شده است، چه زیست‌شناسی باشند چه نباشند. کسانی که صرفا چیزهایی درباره تکامل می‌دانند. چنین خوانندگانی کاملا از اهمیت این فرآیند آگاه هستند اما دقیقا نمی‌دانند این فرآیند چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان به بعضی از انتقادات وارد بر تبیین داروینی پاسخ داد. گروه دوم شامل کسانی است که تکامل را قبول دارند اما تردید دارند که تبیین داروین‌گرایانه از تکامل درست باشد. من امیدوارم به سؤالات این دسته از خوانندگان نیز پاسخ دهم.
نهایتا مخاطب من خلقت‌گرایانی هستند که می‌خواهند درباره پارادایم کنونی علم تکامل بیشتر بدانند تا از این طریق بتوانند بر ضد آن بهتر استدلال کنند. انتظار ندارم نظر این دسته از خوانندگان را تغییر دهم، اما می‌خواهم به آنها نشان دهم که چه شواهدی زیست‌شناسان تکاملی را به مخالفت با استدلال‌های کتاب خلقت وامی‌دارد… هدف من ارائه یک کتاب مقدماتی با تأکید بر اصول و اجتناب از جزئیات بوده است. تلاش کرده‌ام بدفهمی‌ها را از میان بردارم اما از پرداختن به اختلاف‌نظرهای جزئی مثل نقش تعادل منقطع و تکامل خنثی اجتناب ورزم. به علاوه بر این باورم که به ارائه فهرست بلندبالایی از اثبات‌های تکامل نیاز نیست. وقوع تکامل به اندازه کافی اثبات شده است و لذا به ارائه جزئیات چنین شواهدی نیازی نیست.»

آینده در برابر شماست
آموزه‌هایی برای نوجوانان و جوانان
تألیف و ترجمه: محمدتقی صالحی
نشر پورشاد
چاپ اول: ۱۳۹۴
۱۲۸ص‌ـ ۷ هزارتومان
زندگی فراز و نشیب‌های فراوانی دارد که با شادی‌ها و موفقیت‌ها و نیز رنجها و مشکلات گوناگون درآمیخته است. هرچه شناخت افراد نسبت به مسائل و امور زندگی عمیق‌تر باشد، کمتر با مشکلات مواجه می‌شوند و بهتر می‌توانند با موفقیت پیش بروند.
برای نوجوان و جوانانی که تازه به این راه قدم گذارده‌اند، این ضرورت وجود دارد که درباره آینده خود و مسائلی که با آنها مواجه خواهند بود، تا حد امکان اطلاعات لازم را به‌دست آورند تا با چشمانی باز در زندگی پیش‌ روند، کمتر دچار اشتباه شوند و زندگی خود را با سلامت و نشاط توأم سازند.
مطالب کتاب حاضر بیشتر خطاب به کسانی است که مرحله کودکی را پشت سر گذاشته، در تعیین سرنوشت و آینده خود نقش اساسی دارند. موضوعات مختلف آن از زمان تحصیل آغاز و تا دوران جوانی و میانسالی و کهولت ادامه می‌یابد و در موارد مختلف حاوی اطلاعات و توصیه‌هایی است که می‌تواند آموزنده و مفید باشد.
در مقدمه آمده است: «مطالب گردآوری شده در این کتاب مربوط به نظر یک یا چند نفر نیست، بلکه هر یک از مقالات آن که از منابع خارجی ترجمه و گردآوری شده، توسط صاحب‌نظرانی نوشته شده که در آن زمینه مطالبات و تحقیقاتی عمیق داشته‌اند، بنابراین خوانندگان می‌توانند با مطالعه آنها از تجربیات و توصیه‌های گروه زیادی از محققان و روان‌شناسان استفاده کرده، اطلاعات مفیدی به‌دست آورند.»
عناوین برخی مطالب این کتاب بدین‌قرار است: دانش‌آموزان ممتاز چه کسانی هستند؟ چگونه می‌توان روابط اجتماعی خود را بهتر کنید؟ ورزش و سلامتی، هفت توصیه برای خوب خوابیدن، چگونه می‌توان از چاقی جلوگیری کرد؛ تملق گفتن و تملق شنیدن، چگونه می‌توان بر خشم غلبه کرد؟ اثرات خوش‌بینی در موفقیت و سلامتی، هفت توصیه برای سلامت و طول عمر، دوران بزرگسالی و تکامل شخصیت، چه عواملی در کم شدن حافظه تأثیر دارد؛ آیا مغز هم احتیاج به ورزش دارد؟

انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
استان بوشهر
(دوجلدی)
تدوین و نشر: مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات
چاپ اول: ۱۳۹۵
بهای دوره: ۳۸ هزار تومان
پیروزی انقلاب اسلامی را باید مرهون تلاش‌های همه قشرهای جامعه در سراسر کشور دانست. شناخت این حرکت عظیم اسلامی کامل نخواهد بود، مگر آنکه پژوهشگران و مورخان نقش همه شهرها و نقاط کشور را در یک کلیت بزرگتر مورد بررسی قرار دهند. قطعا در این جریان انقلاب اسلامی ایران برخی شهرها مانند قم، تهران، مشهد و… به دلیل موقعیت خاص مذهبی، سیاسی و اقتصادی که داشتند، در کانون توجه مردم و رژیم قرار داشته و به‌نوعی نقش راهبری و انتقال اندیشه‌های امام به سایر شهر‌ها را انجام می‌دادند. علاوه بر شهرهای کلیدی، سایر استان‌ها نیز هرکدام بنا به موقعیت سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی ویژه‌ای که داشتند، در پیشبرد اهداف امام خمینی(ره) ایفای نقش می‌کردند.
استان بوشهر به‌دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و مجاورت خلیج فارس و همچنین اهمیت استراتژیکی‌اش، به‌شدت از سوی عوامل رژیم کنترل و هرگونه اعتراضی به شدت سرکوب می‌شد. کنترل رژیم در استان بوشهر به‌حدی بود که حتی بعضا از انتشار کتابهایی که اجازه صدور آنها را داده بود، ممانعت به عمل می‌آورد و جلسات مذهبی با حساسیت ویژه‌ای کنترل می‌شد. به‌رغم همه این فشارها و اجحافات که بارها در اسناد به آن اشاره شده است، مردم انقلابی و مسلمان استان در کنار علمای متعهد، در مقابل توطئه‌ها ایستادند و نهضت امام خمینی(ره) را ادامه دادند.
کتاب «انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک‌ـ استان بوشهر»، در دو مجلد به گوشه‌ای از مجاهدت‌های مردم استان بوشهر در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی پرداخته است.
در جلد نخست این کتاب به فعالیت نیروهای انقلاب استان بوشهر، از سال ۴۲ تا پایان سال ۵۶ پرداخته شده و در جلد دوم فعالیت‌های مردم این استان در بهمن ۵۷ به تصویر کشیده شده است.
در سخن ناشر آمده است: «در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه ۱۳۵۷ با هجوم مردم به مراکز ساواک به منظور دستگیری و توقیف آخرین وفاداران رژیم پهلوی، بسیاری از وسایل و اسناد موجود در آن سازمان در دسترس مردم قرار گرفت و بعضی از پرونده‌ها و اسناد معدوم شدند. این مسأله باعث شده است که در برخی موارد در بیان سیر وقایع و فعالیت‌ها شاهد خلأهایی باشیم. در کنار موضوع فوق باید اضافه کرد که با نزدیک شدن به بهمن ماه ۱۳۵۷ فعالیت‌های ساواک عملا کم‌رنگ شد و گزارش‌ها به‌صورت منظم از سوی منابع ارسال نمی‌شد، لذا اسناد این مجموعه عمدتا مربوط به ماههای فروردین تا دی ماه ۱۳۵۷ است.»

نسخه مناسب چاپ