وزیر بهداشت: استمرار طرح تحول سلامت، از اهداف دولت آینده است
اراک – خبرنگار اطلاعات: خوشبختانه وعده رئیس جمهوری برای ارتقای سلامت مردم با حمایت مقام معظم رهبری و کمک های مجلس، دولت، روحانیت، نیروهای مسلح و دستگاه قضایی، محقق و طرح تحول سلامت آغاز شد.
مطلب بالا را دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در آیین تجلیل از خیرین سلامت شهرستان دلیجان، بیان کرد و افزود: اگر بخواهیم طرح تحول سلامت به جوان برومند و ریشه دار تبدیل شود، باید دولت ها و مجالس آینده نیز به سلامت به عنوان یکی از مهمترین نیازهای مردم، توجه کنند البته حل مشکلات و ارتقای سلامت علاوه بر تامین منابع مالی، نیاز به فرهنگسازی دارد و پیشگیری، همیشه مهمتر از درمان است.
او با اشاره به اقدامات فراوان دولت یازدهم در حوزه سلامت، گفت: هنوز هم اقدامات زیادی باید در حوزه سلامت انجام شود و با وجود زحمات و خدمات دولت های گذشته اما شاخص های بهداشتی و درمانی در استان مرکزی و البته کل کشور، در وضع مناسبی قرار ندارد و از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون، در حوزه سلامت نسبت به کشورهای منطقه، عقب تر بوده و هنوز هم هستیم.
دکتر هاشمی ادامه داد: باید به سمتی پیش برویم که عادات و سبک زندگی مردم تغییر کند، کمتر بیمار شوند و مراقبت ها افزایش یابد و البته دستگاه های اجرایی کشور هم کمتر بیماری تولید کنند. از سوی دیگر در حوزه درمان، فقط داشتن فضای فیزیکی و تجهیزات پزشکی و امکانات، کافی نیست بلکه باید نیروی انسانی متخصص و کارآمد وجود داشته باشد. وزیر بهداشت اقدامات انجام شده در حوزه سلامت شهرستان دلیجان توسط خیرین سلامت را بسیار ارزشمند خواند و با اشاره به خدمات زنده یاد نیری در حوزه خیرین سلامت، گفت: عزیز ما مرحوم نیری مجاهد سرافراز و از بهشتیان است که از سال ۴۲ در خدمت امام راحل بود و تمام زندگی خود را تا آخرین لحظه، در راه کمک به مردم و مستمندان وقف کرد.
دکتر هاشمی اظهارکرد: اکنون پزشکان و متخصصان در شهرستان دلیجان حضور دارند اما عده آنان کافی نیست البته وضع استان مرکزی از این نظر، از بسیاری از استان‌های کشور، بهتر است اما حقیقت این است که به عنوان مثال هر سال فقط ۶۰ جراح مغز فارغ التحصیل می شوند.
وزیر بهداشت با بیان این‌که شمار متخصصان شهرستان دلیجان نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر افزایش یافته است، افزود: خوشبختانه ۳۰ درصد از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی به دانشجویان بومی مناطق کشور اختصاص یافته است و تا چند سال آینده می توانیم شاهد حل بخش مهمی از مشکلات حوزه سلامت یعنی تامین نیروی انسانی باشیم. وزیر بهداشت یادآور شد: مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان دلیجان برطرف خواهد شد و لذت در این است که انسان بتواند گرهی از مشکلات مردم باز کند. دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای دکتر روحانی دعا کنید چرا که کشور داری و کار اجرایی بسیار سخت و بار کشور بر دوش بخش اجرایی است و همه باید برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران، کمک کنند و فراموش نکرده ایم که در زمان انقلاب، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی هر وقت که با هم بودیم، موفق شدیم زیرا یک دست صدا ندارد و اگر همه دست‌ها به هم گره بخورد، گره مشکلات مردم و کشور باز می شود. وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت وجود تعهد سیاسی در حل مشکلات کشور، گفت: لازم است همه ارکان و ارگان‌های نظام جمهوری اسلامی ایران مانند مجلس، دولت، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، ائمه جمعه، دستگاه های فرهنگی و تبلیغی و صدا و سیما به همدیگر کمک کنند و نباید فریب بخوریم زیرا تضعیف هر یک از ارکان و ارگان‌های کشور، باعث تقویت دیگری نمی شود و همه در یک سرزمین زندگی می کنیم و باید قدر موهبت بزرگ انقلاب اسلامی را بدانیم.
دکتر هاشمی تصریح کرد: برای رئیس جمهوری دعا کنید که بتواند با انتخاب افراد و مدیرانی کارآمد، مشکلات کشور را در سایه حمایت های مقام معظم رهبری برطرف کند زیرا رئیس جمهوری و دولت نیاز به حمایت مقام معظم رهبری، مجلس و قوه قضائیه دارد. وی گفت:امیدواریم که دولتی مقتدر برای تحقق وعده های داده شده، روی کار بیاید و قطعا یکی از اهداف دولت آینده استمرار طرح تحول سلامت خواهد بود. وزیر بهداشت از بخش های مختلف بیمارستان مهر و مرکز بهداشتی و درمانی دهنو در شهرستان خنداب دیدن کرد. وی در این بازدید اظهار کرد: مطالبات بهداشتی و درمانی روستاهای شهرستان خنداب نیز به تدریج تامین می شود و درمانگاه جاورسیان نیز تبدیل به مرکز شبانه روزی خواهد شد.
وزیر بهداشت همچنین از مرکز بهداشتی و درمانی دهنو دیدن و محل زیست پزشکان این مرکز را افتتاح کرد. وزیر بهداشت در ادامه سفر به استان مرکزی، از مرکز بهداشتی و درمانی غلامعلی کربلایی (برادران کربلایی) و مرکز جامع خدمات شهری روستایی ولیعصر(عج)شهر نیم ور محلات دیدن کرد.
ساخت این مرکز توسط یکی از خیرین سلامت انجام شده و شامل بخش‌هایی مانند آزمایشگاه، رادیولوژی و محل زیست پزشکان است.
دکتر هاشمی همچنین از مرکز جامع خدمات سلامت شهری روستایی
ولی عصر(عج) نیم ور دیدن کرد.
همچنین وزیر بهداشت پایگاه سلامت امام حسین(ع) شهرستان دلیجان را افتتاح و از پروژه در حال ساخت مرکز دیالیز دلیجان دیدن کرد. با حضور وزیر بهداشت، عملیات ساخت مرکز تصویر برداری بیمارستان امام صادق(ع) دلیجان آغاز شد و قرار است که این مرکز در طول ۶ تا ۸ ماه آینده ساخته و به بهره برداری می رسد.
ساخت و تجهیز این بیمارستان را خیّر؛ حاج سلطانعلی قاسمی صاحب شرکت فرش پاتریس(ستاره طلایی دلیجان) بر عهده گرفته است. وزیر بهداشت همچنین از پروژه در حال ساخت مرکز دیالیز دلیجان که ساخت آن توسط حاج محمد نجفی صاحب شرکت الیاف ماهان در حال انجام است دیدن کرد.
*بهره برداری ازبیمارستان فوق تخصصی سینا
بیمارستان خصوصی فوق تخصصی سینا دراراک دیروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مسئولان استان مرکزی به
بهره برداری رسید.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم بهره برداری از این بیمارستان با بیان اینکه استقرار مرکز درمانی فوق تخصصی سینا با تنوع خدمات تخصصی در تکمیل زنجیره درمانی مناطق غرب کشور تاثیرداردتصریح کرد: تلاش این بیمارستان خصوصی برای دریافت مجوز راه اندازی بخش سنگ شکن و پزشکی هسته ای قابل تقدیر است وآمادگی لازم برای حمایت از این تقاضا وجود دارد.
استاندار مرکزی هم با بیان اینکه مقبولیت وزارت بهداشت و درمان در دولت یازدهم مثال زدنی است گفت:این موضوع به دلیل هدفگذاری صحیح برنامه های سلامت محور و ایجاد رضایتمندی مردم حاصل شده است.
محمود زمانی قمی با اشاره به اینکه دولت در همه حوزه ها به ویژه سیاست خارجی موفق عمل کرده است یادآورشد :حل پیچیده ترین پرونده سیاسی کشور را می توان مصداقی از موفقیت دولت تدبیروامید دانست زیرا در امر معیشت و اقتصاد کشور تاثیر مثبت داشته است و تکمیل آن هم می تواند مشکلات دیگر کشور را برطرف کند.
‌زمانی قمی با بیان اینکه موضوع برجام در حوزه سلامت هم تسهیل گری داشته است اظهارداشت: دراین حوزه در دسترسی به دارو، تجهیزات و امکانات درمانی اثر گذاشته ،به طوری که شرایط امروز کشور با سال ۹۲ متفاوت و غیرقابل مقایسه است. در ادامه رئیس بیمارستان فوق تخصصی خصوصی سینا اراک درباره مشخصات فنی وتجهیزات این بیمارستان گزارشی ارائه داد.

نسخه مناسب چاپ