برگزاری نخستین جشنواره ملی فانوس در مازندران
ساری ـ خبرنگار اطلاعات: نخستین جشنواره ملی تولیدات هنری و امور سینمایی فانوس به مدت ۳ روز در مجتمع فرهنگی تفریحی بهزیستی برگزار شد.
دبیر اجرایی جشنواره ملی فانوس با اشاره به اینکه ۷۰۷ اثر به این جشنواره ارسال شد افزود: ۱۸۹ اثر از ۲۶ استان در بخش‌های فیلم، موسیقی، هنرهای نمایشی، سایبری و هنرهای تجسمی به مرحله پایانی راه یافت.
جواد قلی‌زاده هدف از برگزاری جشنواره ملی فانوس را ترغیب و تشویق تولیدکنندگان و ارزیابی عملکرد فرهنگی و هنری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد. وی با بیان اینکه شهرداری ساری همکاری خوبی در رابطه با برگزاری جشنواره داشته است، افزود: در نظر داریم دبیرخانه دائمی جشنواره ملی فانوس را در ساری راه‌‌اندازی کنیم.
دبیر اجرایی جشنواره برگزاری «همایش تخصصی مدیران هنری ادارات کل حفظ آثار و نشر ارزش‌‌های دفاع مقدس»، «دیدار با نماینده ولی‌فقیه در مازندران»، «تجدید میثاق با شهدا»، «کارگاه عکاسی و مستندسازی»، «تجلیل از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم» را از برنامه‌های این جشنواره اعلام کرد.
قلی‌زاده گفت: همدان، اصفهان و اردبیل بیشترین آثار را به خودشان اختصاص دادند.
وی رونمایی از کتاب عکس شهدای ساری در این جشنواره خبرداد و افزود: ۱۸۲ قطعه عکس از سوی داوران برای انتشار در این کتاب انتخاب شد.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس مازندران نیز از گردآوری ۲۵ هزار اثر حجمی از دفاع مقدس خبرداد و گفت: تامین بخش محتوایی پارک موزه دفاع مقدس دشوارتر از بخش اجرایی آن است چرا که سوژه‌های دفاع مقدس باید به‌گونه‌ای به هنرهای حجمی تبدیل شوند تا بازدیدکنندگان از پارک موزه، فضای دفاع مقدس را درک کنند.
عبدالله ملکی با بیان اینکه بنیاد شهید، کنگره شهدای سپاه کربلا و ستاد تدوین تدوین بنیاد حفظ آثار، در زمینه پژوهش دفاع مقدس فعالیت دارند، افزود: از زمان شکل‌گیری ستاد تدوین در سال ۹۳ تاکنون ۷۵ کتاب در رابطه با تاریخ شفاهی رزمندگان و شهدا، عملکرد دستگاه‌های اجرایی و پرداختن به علما منتشر شد.
وی با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ کتاب در رابطه با شهدا منتشر خواهد شد، تاکید کرد: امسال هم ۳۰ کتاب در رابطه با شهدا چاپ خواهد شد که شامل حوزه مردم، یگان‌های رزم و دستگاه‌های اجرایی خواهد بود.
ملکی با بیان این‌که پارک موزه دفاع مقدس در ۳ فاز ساخته شد، یادآور شد: فاز اول شامل ساختمان اصلی، خط فاو و منطقه اروند، فاز دوم هفت‌تپه و فاز سوم شامل مازندران در گذر تاریخ است. وی اضافه کرد: بازسازی منطقه اروندکنار و هفت‌تپه امسال به پایان
خواهد رسید.

نسخه مناسب چاپ