گشایش موزه بانک ملی با حضور معاون اول رئیس جمهوری
جهانگیری: جای انتقام‌گیری از دولت، مخالفت با قراردادهای ملی نیست
 

موزه بانک ملی ایران در آیینی با حضور معاون اول رئیس جمهوری در ساختمان قدیم این بانک در خیابان فردوسی تهران گشایش یافت.
به گزارش ایرنا، در این آیین علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری، زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همچنین مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک ملی به همراه جمعی از مدیران بانکی حضور داشتند.
در این مراسم معاون اول رئیس جمهوری گفت: هر کسی که به ایران علاقمند است باید از امضای این قرارداد خوشحال باشد.
دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه انسان متحیر می ماند که چرا یک عده از این موضوع به هم می ریزند، خطاب به منتقدان این قرارداد گفت: اگر با دولت یا شخص خاصی در آن مخالفت دارید با ملت که مخالفت ندارید.وی با بیان اینکه اینگونه قراردادها در جهت توسعه کشور است، افزود: مقام معظم رهبری فرمودند باید ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری شود؛ حال آنکه این قرارداد فقط ۵ میلیارد دلار است.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امضای این قرارداد یعنی شکست آمریکایی‌ها و تحریم‌هایی که گفته بودند پول به سمت ایرانی‌ها نرود، افزود: با این وجود برخی حرف‌هایی را سر هم می کنند و دل متدین‌ها را می لرزانند اما باید در جواب گفت این یک سرمایه گذاری است که دهها میلیارد دلار ملت ایران کسب می کند و در یک زمان طولانی اجرای قرارداد شاید ۱۰ میلیارد دلار هم نصیب شرکت سرمایه‌گذاری‌کننده شود.
وی با اظهار اینکه ما با اقتصاد مقاومتی می توانیم با صمیمیت، اجماع و همدلی کشور را از مشکلات عبور دهیم، گفت: ایران کشوری ثروتمند است که نیروی انسانی متخصص و منابع طبیعی فراوان و موقعیت راهبردی خوبی دارد و شرط پیشرفت آن است که پیشرفت کشور برای ما اصل باشد.جهانگیری افزود: ما اگر در دولت یک ذره اختلاف نظر هم داشته باشیم جای انتقام گرفتن از آن، اینگونه کارها نیست. زیرا مشکل مردم زیاد می شود. وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بانک‌ها در توسعه کشور نقش اول را دارند، گفت: مدیران و کارکنان نظام بانکی باید وارد تصمیم گیری‌ها شوند و مشکلات را حل کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه کشور نیاز به جذب ده‌ها میلیارد دلار سرمایه خارجی داریم که فقط از طریق بانک‌ها می‌تواند وارد کشور شود، افزود: ما نیاز داریم نرخ سود بانکی حتماً کاهش یابد تا انگیزه سرمایه گذاری افزایش یابد.وی اولویت اول کشور را مسئله اقتصاد اعم از بیکاری، معیشت مردم و قدرت اقتصادی دانست و افزود: ایران باید توسعه یابد و اقتصاد کشور باید قادر شود سالی حداقل یک میلیون شغل پایدار و آبرومند برای جوانان کشور ایجاد کند.
جهانگیری در بخش دیگری افزود: از سیاست‌های اصلی دولت برای ایجاد اشتغال و همچنین دیپلماسی عمومی و فرهنگی توسعه گردشگری و جذب گردشگر است.
دکتر علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این آیین گفت: توسعه چیزی جز توان و ظرفیت یک جامعه در مورد تحلیل و پاسخ به مشکلات جامعه نیست. وی با اشاره به اینکه هدف اصلی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی رسیدن به رشد فراگیر و پایدار بوده که جز با نظام مالی پویا و کارآمد تأمین نمی‌شود، گفت: بانک در اقتصاد به عنوان واسطه وجوه بوده، بنابراین باید بانک‌ها دارایی مازاد خود را واگذار کنند.

نسخه مناسب چاپ