روش‌هایی برای درمان موخوره
 

موخوره یکی از رایج‌ترین مشکلات مو است که خانم‌ها معمولا با آن درگیرند. مشکلی که با دوشاخه شدن انتهای مو شروع می‌شود و نتیجه آن موهایی شکننده، وز کرده و بد فرم است. موخوره ناشی از آسیب فیزیکی یا آسیب شیمیایی به مو است و وقتی اتفاق می‌افتد که لایه محافظ مو در فیبرهای انتهایی مو از بین می‌رود، در نتیجه قسمت انتهایی مو چند شاخه و شکننده می‌شود.
این آسیب می‌تواند از سشوار زدن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، در معرض نور خورشید بودن، شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فر دائمی و… ناشی شود. موهای خشک و خیلی چرب بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. ‏اگر دچار موخوره شده‌اید باید موهایتان را کوتاه کرده و از تحریک فیزیکی مو مثلا سشوار کشیدن، بافتن و… اجتناب کنید. بعد از حمام اجازه دهید موهایتان مرطوب بمانند و به مرور زمان، بدون استفاده از سشوار خشک شوند. از شانه کردن موها در حالی که کاملاً خیس است خودداری کنید، زیرا شانه کردن موهای خیس آن را پاره می‌کند.
با شانه‌های دنده چوبی موها را شانه کنید. از شانه کردن مستمر و مداوم و با فشار و کشش موها خودداری کنید، آب داغ و شانه کردن موها در حمام موجب آسیب جدی به موها می‌شود. پس بهتر است در هنگام شانه کردن موهایتان کمی نرم و مرطوب باشند‎.‎‏ ‏
همچنین برای حل این مشکل مایعات فراوان بنوشید. موهایتان را با روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن بادام چرب کنید و تغذیه سالمی داشته باشید. برای پیشگیری از موخوره هم بهتر است هر ۶ ماه یک بار انتهای موهای خود را حداقل دو سه سانتی متر کوتاه کنید. از اتوی مو، فر کننده مو و لوازمی که حرارت بالایی به موها می‌دهند، استفاده نکنید و اگر مجبور به سشوار کردن موها بودید، قبل از آن موها را کمی با روغن زیتون چرب کنید.

code

نسخه مناسب چاپ