آغاز ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی جاجرم
بجنورد: وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بخش صنایع کشور باید از پساب شبکه فاضلاب برای تامین آب استفاده کنند،گفت: شبکه فاضلاب ۴۸ درصد جمعیت کشور را زیر پوشش قرار می دهد.
حمید چیت چیان عصر پنجشنبه در آیین افتتاح پروژه‌های شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی از صنایع خواست تا برای تامین آب مورد نیاز از پساب فاضلاب استفاده کنند.
وی افزود: هم اکنون ۳۱ درصد شهروندان استان خراسان شمالی از خدمات فاضلاب برخوردار هستند.وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از روش‌های تامین اعتبار اجرای طرح‌های فاضلاب به روش بی‌او‌تی ‌است گفت: در این روش سرمایه گذار طرح را اجرا و در یک مدت مشخص درآمد حاصل به سرمایه گذار اختصاص می یابد.وی افزود: اجرای عملیات فاضلاب در استان خراسان شمالی به این روش بوده است که در این راستا ۱۲۵ کیلومتر شبکه ایجاد می‌شود که ۶۵ هزار نفر نیز از خدمات آن بهره مند خواهند شد.چیت چیان ‌گفت: راه دیگر تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های فاضلاب طرح تبصره ۳ است که با همکاری شورای شهر اجرا می شود.وی افزود: در این طرح با موافقت شورای شهر یک مقدار هزینه به قبض مشترکان افزوده می شود و این درآمد برای توسعه شبکه فاضلاب هزینه خواهد شد.
وزیر نیرو در آیین آغاز اجرای نیروگاه خورشیدی۳۰ مگا‌واتی ‌در جاجرم خراسان شمالی گفت: قرار داد ایجاد نیروگاه‌های انرژی نو با ظرفیت۱۰۰۰ مگاوات در کشور منعقد شده است که این نیروگاه‌ها در راستای استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر خورشیدی و بادی اجرایی می شود. چیت چیان افزود: تمام این نیروگاه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی عملیاتی می شود که این نشان از ایجاد زمینه‌های مناسب برای ورود سرمایه‌های بخش خصوصی به کشور است.
وی گفت: تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران در زمینه‌های انرژی‌های تجدید پذیر اعلام آمادگی کرده اند و بیشترین تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های نو بوده است.به گفته وی، سرمایه گذاران خارجی اجرای ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نیروگاه خورشیدی و بادی را درخواست دارند.
چیت چیان با بیان اینکه رویکرد ما ایجاد نیروگاه‌های کوچک با ظرفیت کمتر است گفت: ایجاد نیروگاه‌های کوچک و پراکنده سبب می شود تا در مناطق مختلف کشور از مزایای جانبی آن برخوردار شود.وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی ۳۰مگاواتی جاجرم با همکاری کشورهای ایران ، سوئیس، اسپانیا و فرانسه اضافه کرد: خراسان شمالی قطب تولید انرژی پاک در کشور می شود.با سفر وزیر نیرو به خراسان شمالی از چندین طرح زیربنایی از جمله سد قزلداش با اعتبار ۱۱۰۰ میلیارد ریال و ۳ طرح در حوزه برق با ۸۵میلیارد ریال و کلنگ زنی آغاز عملیات بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با مشارکت سرمایه گذار سوئیسی بخشی از دستاوردهای برجامی دولت یازدهم نمایان شد.
بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور، با حضور وزیر نیرو در شهرستان جاجرم وارد مرحله ساخت و اجرا شد. استاندار خراسان شمالی پیش از این، از تبدیل این استان به الگوی نمونه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در کشور خبر داده بود.

نسخه مناسب چاپ