وزیر ارشاد: امنیت‌،‌حق سینماگران است
 

وزیرارشاد در هفتمین شبارگردانان سینمای ایران که پنجشنبه شب با حضور سینماگران و معاون سینمایی وزیر در پردیس گالری ملت برگزار و طی آن از برخی کارگردانان سینمای کشور قدر دانی شد ، گفت: شما سینماگران خواستار امنیت هستید که حق شماست. هدف و حمایت و راهبرد ما هم حمایت همه‌جانبه از خانواده سینماست برای رسیدن به قله‌های بزرگ.
دکتر صالحی امیری در ادامه گفت : سینماگران نقش پررنگی در فرهنگ دارند و ما و مردم ما به آنها مدیون هستند. من از همه شما تشکر و تقدیر دارم. سینمای ایران در آستانه یک جهش است و این جهش باید رخ دهد زیرا ظرفیت این جهش وجود دارد. دهه چهارم انقلاب می‌تواند دهه جهش در سینمای ایران باشد. ما و سینماگران در یک صف و یک سمت هستیم .
وی افزود : باید اقتصاد سینما به صورت مشخص رشد کند و ما در مذاکرات با بانک‌ها و موسسات اقتصادی استراتژی حمایت از سینما را هدف قرار داده‌ایم. امنیت و کرامت شما امنیت و کرامت ماست و معتقدیم برای توسعه جامعه و حل مشکلات اجتماعی نیازمند رشد سینما و بالابردن کرامت شما هستیم.
در این مراسم؛ داریوش فرهنگ در سخنانی گفت: در سال‌های گذشته به نظر می‌رسد اصناف پاره پاره شده‌اند اما در دولت جدید اجازه ندادند که روند گذشته ادامه پیدا کند و کانون کارگردانان را حفظ کردند.
محمد بزرگ نیا سخنران بعدی مراسم بود که گفت: این هفتمین شب کانون کارگردانان است که برگزار می‌شود و ما سال گذشته برای درگذشت کیارستمی که ناباورانه از میان ما رفت، جشن را برگزار نکردیم.
این کارگردان افزود: ما سینماگران در تمام این سال‌ها همیشه درباره مشکلات گفتگو داشتیم و همیشه با مردم و مسئولان درباره ممیزی، راههای گسترش سینما و اعتبار پروانه نمایش و موضوعات دیگر صحبت کرده‌ایم. امشب با توجه با حضور وزیر می‌خواهیم درباره بیمه بیکاری و موضوع از کار افتادگی صحبت کنیم. واقعیت این است که تغییر شرایط تولید در سالهای گذشته وضعیت معیشت را در سینما سخت کرده است و حتی در برخی صنوف از بحران گذشته است. باید برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی خوب داشته باشیم. از سینمایی که در آن با افرادش با بی‌رحمی رفتار می‌‌‌شود نمی‌شود توقع آثار بسیار خوبی داشت.
مراسم با تقدیر از برخی کارگردانان سینمای ایران ادامه یافت. در اولین تقدیر جشن؛ از نرگس آبیار تقدیر شد و دیپلم افتخار و تندیس خوش آمدگویی به کانون کارگردانان سینمای ایران؛ به وی اهدا شد.
در بخش دوم برنامه؛ از سیروس الوند با حضور مسعود کیمیایی تقدیر شد.
در این بخش مسعود کیمیایی گفت در زمان ما جایزه گرفتن از جشنواره عیب بود و ما تلاش می‌کردیم فیلم‌های ما به جشنواره‌های خارجی نرود به همین دلیل ما از قافله جایزه بگیران عقب افتادیم.
وی با اشاره دوستی خود با سیروس الوند گفت: من در مدرسه پدر سیروس الوند درس می‌خواندم. بعدها سیروس منتقد فیلم‌ها شد و سپس وارد سینما شد و فیلم‌های فوق‌العاده‌ای ساخت.
سیروس الوند نیز گفت: اگر مسعود کیمیایی قیصر را نمی‌ساخت من و خیلی‌های دیگر نمی‌توانستیم فیلم بسازیم. چهار شب در زندگی من مهم بود شبی که بدنیا آمدم، شبی که ازدواج کردم، شبی که جایزه گرفتم و امشب که از دست کیمیایی جایزه می‌گیرم.
سومین تقدیر با حضور رخشان بنی‌اعتماد از ابوالحسن داودی انجام شد. در این بخش رخشان بنی‌اعتماد گفت: من و داودی هم‌نسل و همکار بودیم. او جزو کمتر فیلمسازانی است که پیوند موفق بین اندیشه، مخاطب و منتقد دارد.وی ادامه داد: داودی سال‌ها در حوزه کارهای صنفی سینما همکاری کرده و موفق بوده است.
در همین زمان؛ کیک تولد داودی به روی سن آورده شد و داودی شمع روی کیک را فوت کرد. او سپس گفت: من امروز شگفت‌زده شدم. امروز آمدم که صرفا در جمع دوستان باشم و نمی‌دانستم که لطفشان مضاعف است. این جلسه من را به سی سال پیش برد. زمانی که کانون تازه شکل گرفته بود و امروز احساس می‌کنم همین دیروز بود. من امروز به این جلسه برای گرامیداشت همین رفاقت‌ها آمده‌ام.
وی اشاره‌ای هم به وضعیت نمایش فیلم‌ها کرد و ادامه داد: متاسفانه وقتی احساس می‌کنیم آن حمایتی که باید از مجوز‌ها بشود صورت نمی‌گیرد و با یک میل سیاسی ناگهان همه چیز تغییر می‌کند و با یک تلفن فیلمی از پرده پایین کشیده می‌شود؛ دیگر حرفی نمی‌توان زد. فیلم زادبوم بعد از ده سال قرار است اکران شود. امیدوارم هیچ اتفاقی برای اکران فیلم نیفتد.
در چهارمین تقدیری این شب؛ با حضور همایون اسعدیان از سامان مقدم تقدیر شد. اسعدیان در زمان اهدای لوح سامان مقدم گفت: سامان مقدم ذاتا دوست داشتنی است. او زمانی که فیلمسازی را شروع کرد فیلم‌های اجتماعی بسیار خوبی ساخت اما رفتار مسئولان باعث شد تا وی به سمت ساخت فیلم‌های دیگری برود.
سامان مقدم هم در این بخش خطاب به وزیر ارشاد گفت: فیلم صد سال‌ها را یازده سال پیش ساختم اما متاسفانه بعد از نمایش اول آن به من گفتند: وطن فروش، سلطنت‌طلب و جاسوس موساد.
همین امر باعث شد فیلم اکران نشود درحالیکه پروانه نمایش داشت اما امیدوارم این فیلم بتواند اکران شود.
در ادامه این مراسم و در بخش نکوداشت؛ از کیومرث‌ پوراحمد با حضور کیانوش عیاری تقدیر شد. عیاری در این بخش گفت: پوراحمد شخصیت ذاتی پاکی دارد و آثار جذابی ساخته است.
پوراحمد هرگز در فیلم‌هایش شعار نداده است و خوشحالم که امشب در خدمت‌ او هستم.

نسخه مناسب چاپ