لوموند: فرانسه بین ایران واعراب ایران را انتخاب می کند
سرویس خارجی: روزنامه فرانسوی «لوموند» به بررسی روند عادی سازی روابط بین فرانسه و ایران در سایه بازگشت غول نفتی «توتال» به تهران پرداخت که می تواند راه را برای شرکت های غربی علاقمند به سرمایه گذاری در بازارها ی ایران باز کند.این روزنامه نوشت در میدان عمل ترجیح فرانسه این است که میان ایران و اعراب،ایران را انتخاب کند.
«المیادین» به نقل از لوموند درمقاله ای به قلم «گایدز میناسیان» نوشت: شرکت توتال -غول صنعتی فرانسه- با امضای قرارداد گاز با ایران در سوم جولای جاری، با مبلغی بالغ بر دو میلیارد دلار بازگشت خود را به تهران اعلام کرد تا راه را برای شرکت های غربی آماده به ورود به بازارهای ایران، پس از گذشت دو سال از توافق هسته ای هموار کند. این روزنامه فرانسوی افزود: این موضوع نشان می دهد «پاتریک پویانیه»، مدیراجرایی این شرکت، پیام «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری کشورش را خوب دریافت کرده است که اصرار داشت پس از پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری آن را به گوش روحانی برساند و آن اینکه ازحکومت فرانسه خواهد خواست به طور گسترده برای بهبود روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی با ایران فعالیت کند.به نوشته لوموند، به منظور رسیدن احترام متقابل بین دو کشور، پس از چند دهه تنش میان پاریس و تهران، دو گزینه بر روی میز دیپلمات های ایرانی و فرانسوی وجود دارد:
گزینه اول: بازگشت به دورانی که روابط فرانسه و ایران بسیار نزدیک بود (قبل از پیروزی انقلاب اسلامی).
گزینه دوم: بازگشت توازن دوباره به سیاست فرانسه در روابط با جهان عرب و ایران که در حال حاضر به یک قدرت منطقه ای در خاورمیانه تبدیل شده است و برنده اصلی سرنگونی رژیم صدام حسین درعراق و جنگ درسوریه است.
به عقیده «میشل فوشیه» و «فرانسوا نیکویو» سفرای پیشین فرانسه، بحران اخیر کشورهای عربی با قطر می تواند آزمون خوبی برای دیپلماسی فرانسه باشد.
میشل فوشیه گفت: در واقع، به نفع فرانسه است که در بحران کشورهای عرب خلیج فارس با قطر، یک موضع سازنده اتخاذ کند که اساس آن تحقق استقرار درخاورمیانه با حمایت از تفاهم و توافق بین ریاض و تهران باشد.
وی افزود: چرا این توافق نتواند به یک پیمان «یالتای» منطقه ای با ضمانت پنج کشورعضو دائم شورای امنیت تبدیل شود؟ «برتران بادی» کارشناس سیاسی فرانسه تاکید دارد که این کشور باید از دیپلماسی تحریم به دیپلماسی میانجیگری روی آورد.
لوموند افزود: بر روی کاغذ گزینه سومی هم وجود دارد که با دو گزینه دیگر متفاوت است و آن هم توسط «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری امریکا و «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل حمایت می شود؛ یعنی به انزوا کشیدن ایران با وجود اینکه توافق هسته ای را امضا کرده است. روزنامه فرانسوی تاکید کرد: اغلب کارشناسان روابط بین الملل در فرانسه معتقدند که فرانسه نباید با ترامپ ونتانیاهو علیه ایران همراهی کند. از طرفی،هزاران نفر از مردم فرانسه همزمان با روز ملی فرانسه موسوم به «روز باستیل»، علیه سیاست های جنگ طلبانه رئیس جمهوری آمریکا و همراهی دولت فرانسه با این سیاست ها تظاهرات کردند. این تظاهرات پس از مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت ۱۴ جولای از میدان «کلیشی» به سمت «دروازه شپل» پاریس آغاز شد و در پایان سفر ترامپ به این کشور به خشونت کشیده شد.

نسخه مناسب چاپ