شمارش معکوس برای آغاز عملیات نیروهای عراقی در «تلعفر»
سرویس خارجی: فرمانده عملیات نینوا از آغاز قریب الوقوع مرحله چهارم این عملیات به منظور آزادسازی شهر«تلعفر» و برخی دیگر از مناطق استان نینوا از اشغال داعش خبر داد.
سپهبد «عبدالامیر رشید یارالله» در سخنانی اعلام کرد: مرحله چهارم این عملیات برای آزادسازی شهر «تلعفر» و برخی دیگر از مناطق و به تبع آن تکمیل آزادسازی کامل استان نینوا به زودی آغاز خواهد شد.
یارالله افزود: نیروهای امنیتی عراق نبردهای سختی را پشت سرگذاشته و توانسته اند با بیرون راندن داعش، موصل را آزادکنند به ویژه اینکه این شهر دارای خیابان های باریک و بسیار دشوار بود.وی همچنین گفت: در عملیات آزادسازی شهر موصل که ۹ماه به طول انجامید بیش  از ۲۵هزارتروریست داعشی به هلاکت رسیدند و از طرفی، در استان نینوا نیز تنها مناطق «العیاضیه»، «المحلبیه» و «تلعفر» در اشغال داعش باقی مانده است. در همین حال، فرماندهان میدانی عراق گفتند:آغاز عملیات آزادسازی شهر «تلعفر» در ماه جاری، تروریست های داعش را به تکاپو انداخته است. براساس گزارش فرماندهان میدانی الحشد الشعبی در حومه شهر تلعفر در ۷۰ کیلومتری غرب استان نینوا در شمال عراق، گروه تروریستی داعش در روزهای اخیر تمهیدات وسیعی را برای مقابله با عملیات آزاد سازی تلعفر که به گفته این فرماندهان نظامی قرار است اواخر ماه جاری آغاز شود، به کار بسته است.
داعش همچنین ۱۲ تن از سرکردگان خود را که قصد فرار از شهر تلعفر داشتند، اعدام کرد.پیش تر نیز عناصر داعش دهها غیرنظامی ساکن تلعفر را که قصد فرار از این منطقه داشتند، اعدام کرده بود.
گروه تروریستی و تکفیری داعش ۱۴ شهروند عراقی را نیز در شهر «الحویجه»، مقابل اعضای خانواده شان تنها به این دلیل که از جنگ با ارتش عراق خودداری کرده بودند، با شمشیر سر برید.
از سوی دیگر، نیروهای عراقی و جنگنده‌های ائتلاف در دوعملیات جداگانه در غرب استان الانبار علیه مواضع داعش، ۲۸تن از آنها را به هلاکت رساندند.
در چنین شرایطی، فرماندهی ستاد مشترک عملیات عراق اعلام کرد: نیروهای امنیتی، ۲۵۰ تن از عناصر داعش را که در تونل هایی در بخش قدیمی موصل مخفی شده بودند ، دستگیر کرده اند.در همین حال، منابع عراقی از بازداشت یک زن روسی تک تیرانداز داعش در غرب موصل و در عملیات جستجو برای یافتن تکفیری های پنهان شده خبر دادند.این منابع همچنین به تسلیم شدن تکفیری ها اشاره کردند و افزودند: ۴۰داعشی خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرده اند.
از طرفی، نیروهای عراقی یک زن معروف داعشی به نام «احلام» را در غرب شهر موصل، دستگیر کردند. در همین حال، منابع امنیتی عراق از وقوع انفجار تروریستی در منطقه «المشتل» واقع در شرق بغداد خبر دادند.
این منابع گفتند: عناصر تروریستی، یک خودروی بمب گذاری شده را در منطقه «المشتل»، واقع در شرق بغداد منفجر کردند که این حمله چهار کشته و شماری زخمی بر جا گذاشت.
در چنین شرایطی، در ادامه واکنش ها به آزادسازی موصل، امیر قطر پیروزی در موصل را یک موفقیت برای همه اعراب و مایه خرسندی و شادی دائمی برای عراقی‌ها عنوان کرد.« شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی»، در تماس تلفنی با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، آزادسازی موصل را به ملت و دولت عراق تبریک گفت.
«محمد بن سلمان»، ولیعهد خام و ماجراجوی سعودی اما در اقدامی عجیب ، آزادسازی شهر موصل را به جای ملت و دولت عراق، به آمریکا تبریک گفت.در این رابطه، پسر شاه سعودی در تماس تلفنی با «جیمز ماتیس»، وزیر دفاع آمریکا، پیروزی بر گروه داعش در نبرد موصل را به وی تبریک گفت.وی به جای ستایش از نقش نیروهای مسلح عراق در آزادسازی موصل و نبرد با گروه تروریستی داعش، از نقش آمریکا و فرماندهی ائتلاف ضد داعش در از بین بردن این گروه ستایش کرد. در خبری مرتبط ، وزارت مهاجرین دولت عراق اعلام کرد: مبلغ یک میلیارد دینار عراقی معادل ۸۰۰  هزار دلار برای کمک به دختران ایزدی که از دست گروه تروریستی و تکفیری داعش نجات پیدا کرده اند، اختصاص داده است.در چنین شرایطی، مدیر بخش اطلاعات وزارت کشور عراق به روزنامه الصباح گفت: «ابوبکر البغدادی»، سرکرده داعش، زنده است و در سوریه حضور دارد.
سخنان «مسعود بارزانی»
«مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن حمله شدید به دولت مرکزی، بار دیگر از وقوع جنگ های خونین در عراق در صورت مخالفت بغداد با استقلال اقلیم کردستان عراق خبر داد.وی مدعی شد که اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام، در به قدرت رسیدن شیعیانی که دولت عراق را در دست دارند، نقش به سزایی ایفا کرده است اما آنها ضد اقلیم عمل کردند و علیه آن موضع گرفتند. بارزانی ادامه داد: دولت مرکزی عراق علیه اقلیم از نظر سیاسی و اقتصادی عمل می کند و شیعیان متاسفانه سهم اقلیم از بودجه عراق را قطع کرده اند.وی همچنین گفت: اگر نمی توانیم در یک کشور شریک باشیم پس همانند دو همسایه به طور مسالمت آمیز زندگی می کنیم.رئیس اقلیم کردستان عراق ضمن تاکید بر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر اعلام کرد: هیچ بازگشتی از تصمیم برای برگزاری همه پرسی در کار نخواهد بود.
در همین حال، «ناظم الدباغ»، یکی از مسئولان دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: برگزاری همه پرسی استقلال این اقلیم که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، تنها اهرم فشاری بر بغداد است. وی همچنین نسبت به حمله نیروهای عراقی به پایگاه های کردها بعد از پایان عملیات آزادسازی موصل از اشغال داعش ابراز نگرانی کرد. از طرفی، «سید عمار حکیم»، رئیس ائتلاف ملی عراق نیز با تاکید بر حفظ یکپارچگی کشورش، اصرار منطقه اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال را موجب سونامی تقسیم در منطقه دانست.

نسخه مناسب چاپ