جابری انصاری: حضور ایران درسوریه منوط به توافق هیچ طرف منطقه‌ای یا بین‌المللی نیست
سرویس خارجی: معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان گفت: حضور نیروهای ایرانی در هر شکل و هر سطحی در بحران سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه و توافقات دو کشور انجام شده و منوط به توافق هیچ طرف دیگر منطقه ای یا بین المللی نیست .
حسین جابری انصاری درخصوص توافق آمریکا و روسیه برای برقراری آتش بس در جنوب غرب سوریه و اینکه آیا این توافق ارتباطی به نحوه حضور نیروهای ایرانی در این منطقه داشته است یا نه، افزود: توافق دیگران در ارتباط با حضور یا عدم حضور ایران در سوریه حتی اگر انجام شود هیچ نتیجه عملی و موثری نخواهد داشت.جابری انصاری گفت: ایران اساسا در سوریه علاقه مند نبوده و نیست که به شکل گسترده در بحران مداخله داشته باشد. ما به شکل محدود و حساب شده و براساس درخواست و توافق با دولت سوریه حضور خود را در این کشور ترتیب داده ایم و این حضور با هدف مشخص بازگشت ثبات و آرامش در سوریه و پایان هر چه سریع تر بحران بوده است معاون وزیر امور خارجه افزود: ما به دنبال گسترش حوزه مداخله در سوریه نیستیم و آنچه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد پایان هر چه سریع تر بحران و فاجعه انسانی و روند تخریب مستمر سوریه است.
در این حال سفیر روسیه در ژنو گفت که کمرنگ شدن درخواست‌های بین المللی برای کناره گیری بشار اسد از قدرت که حکایت از مقبولیت وی دارد، عامل مهمی در پیشرفت مذاکرات سوریه به رهبری سازمان ملل است. آلکسی بوروداوکین گفت: مذاکرات سوریه به رهبری سازمان ملل شانس پیشرفت را پیدا کرده است چرا که درخواست ها برای سرنگونی بشار اسد از قدرت، کمرنگ شده است.
اما در تحولات میدانی، گروه مسلح کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تحت حمایت آمریکا در جدیدترین پیشروی خود بر بخش اعظم شهرک «هاشم بن عبدالملک» واقع در جنوب شهر رقه مسلط شد. در چنین شرایطی انفجاری بعد از ظهر دیروز در ریف شمالی لاذقیه رخ داد و منابع خبری سوریه گزارش دادند که در این انفجار چندین نفر زخمی شدند. خبر دیگر اینکه دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن بیش از ۳۳۰ هزار تن از آغاز درگیری‌ها در سوریه خبر داد که از بین آنها حدود ۱۰۰ هزار تن غیرنظامی هستند.

نسخه مناسب چاپ