ترغیب اپراتورهای تلفن همراه به ارائه بسته‌های تلفیقی صوت و دیتا
 

اپراتورهای تلفن همراه با ترغیب دولت از این پس به دنبال ارائه بسته‌های تلفیقی صوت و داده خواهند رفت.
دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در مراسم افتتاح پروژهای همراه اول و رایتل ،به اپراتورهای تلفن همراه توصیه کرد برای افزایش رضایت مردم تلاش کنند بسته‌های تلفیقی از صوت و داده (دیتا) فراهم کنند.
وی افزود: کشورهای جهان امکانات زیادی در اختیار کاربران اینترنت خود قرار می دهند و لازم است اپراتورهای تلفن همراه در کشورمان هم دنبال چنین طرح‌هایی باشند. اکنون مردم بیشتر از ویدیو استفاده می کنند و همین امر سبب شده است آنها فکر کنند اپراتورها کم فروشی می‌کنند. واعظی با بیان اینکه ایجاد بسته ای تلفیقی از صوت و دیتا افزایش رضایت مردم را به همراه خواهد داشت، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی( رگولاتوری) خواست در این باره با اپراتورها همکاری کند.
وی ادامه داد: برخی صحبت از رعایت کف تعرفه توسط اپراتورها می‌کنند که من معتقدم اپراتورها باید بسته‌های ترکیبی صوت و دیتا ارائه کنند که باعث سوق دادن و استفاده کاربر به سمت دیتا می‌شود و اگر اپراتورها خوب انجام دهند، سختگیری رگولاتوری هم نسبت به آنها کمتر می‌شود.
این عضو کابینه دولت گفت: اگر اپراتور سریع‌تر وارد این مرحله شود، مردم راضی‌تر خواهند شد؛ به ویژه اینکه اکنون استفاده مردم از ویدئو بیشتر شده و به این دلیل تصور می‌کنند که اپراتورها کم‌فروشی دارند، اما من می‌دانم که کارتان را درست انجام می‌دهید، اما مردم نمی‌دانند که یک ویدئوی دو سه دقیقه‌ای به اندازه چند کتاب اینترنت مصرف می‌کند.
وی همچنین با انتقاد از نحوه خصوصی‌سازی در ایران گفت: اگر از ابتدا خصوصی‌سازی را انجام می‌دادیم و بخش خصوصی طعم واقعی آن را می‌چشید، قطعاً تاکنون تحول بیشتری را در وضع کشور شاهد بودیم اما اکنون هم دیر نشده است.
واعظی نقش دولت را تسهیل کننده امور بخش خصوصی دانست و گفت: دولت از بخش خصوصی حمایت می کند و هر زمان رقابت‌ها ناجوانمردانه شد، برای جلوگیری دخالت خواهد کرد.وی به انقلاب صنعتی چهارم اشاره کرد و گفت: همه ابزارهای این انقلاب مانند داده‌های بزرگ، نسل پنجم تلفن همراه و اینترنت اشیا در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد و بخش ارتباطات کشور آمادگی ورود را به این انقلاب را دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه این مراسم و در گفتگو با خبرنگاران به تلاش‌های مستمر برای پاک سازی و سالم سازی فضای مجازی اشاره کرد و از مسدود شدن سه هزار کانال غیراخلاقی در هر هفته خبر داد و گفت: تعدادی از این کانال‌ها برای رسیدگی بیشتر به قوه قضاییه معرفی شده اند.
وی مسدود شدن این کانال‌ها را در راستای پاک سازی فضای مجازی دانست و گفت: در خواست‌های مردمی برای داشتن فضای سالم مجازی سبب شد اقدام‌های لازم صورت گیرد تا مردم بتوانند از این فضا بدون دغدغه استفاده کنند.
نامبرده با اشاره به اینکه حتی کانال‌هایی که خشونت را در میان جوانان رواج می دهند هم باید مسدود شوند، به تلاش‌ها برای افزایش امنیت در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: اکنون سیمکارت انارستان طراحی شده که فضایی امن برای جوانان و کودکان فراهم کرده است.وی از تلاش بخش‌های مختلف برای افزایش امنیت شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: مرکز ملی فضای مجازی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات در این زمینه گام‌های خوبی برداشته اند.
واعظی بر امن بودن شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد و افزود: امنیت در این شبکه باید به گونه ای باشد که هکر‌های خارجی نتوانند آسیب وارد کنند.وی شبکه ملی اطلاعات را زیر ساختی داخلی بدون نیاز به سرمایه گذاری خارجی دانست و بیان کرد: شبکه به گونه ای طراحی شده که اگر اتفاق خارجی رخ داد بتواند خود را اداره کند.
گزارش خبرنگار ما حاکیست: دیروز همچنین از پروژه‌های سامانه ارائه محتوای چند رسانه‌ای و تلویزیون همراه رایتل، ‎ پرتال گنج انسان ، ‎تست عملیاتی و میدانی، LTE Advance ‎ تفکیک ترافیک داخل از خارج، ‎ارائه سرویس IPV6 برای تمام مشترکان رایتل و ‎ آغاز به کار رسمی نخستین MVNOدر مراسمی با حضور وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیردادگستری و وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شد.
دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با اشاره به مالکیت رایتل توسط بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: در چارچوب عدم تبعیض میان اپراتورها تا جایی که امکان داشت به این شرکت کمک شده است. وی اینترنت دار شدن ۲۸ هزار روستا را یکی از دستاورد‌های این دولت بیان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر استفاده از این شبکه و امکانات آن برای ایجاد اشتغال و کار آفرینی از اولویت‌های وزارت ارتباطات با همکاری وزارت کار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات و کار در استان‌ها برای ایجاد اشتغال در حوزه ICT تاکید کرد : در سال گذشته در این حوزه ۱۰۰ هزار شغل ایجادشد و در برنامه داریم با همکاری وزارت کار و دیگر بخش‌ها امسال با ۳۰ درصد افزایش ۱۳۰ هزار شغل در حوزه ICT ایجاد کنیم.
دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هم در این مراسم گفت: امیدوارم روزی به جایی برسیم که به جای ارائه سوبسید به انرژی مصرفی و بنزین به توسعه فضای مجازی سوبسید دهیم.
وی با بیان اینکه ایرانی‌ها ماهانه به طور متوسط ۸ گیگابایت اینترنت ثابت و ۳ گیگابایت اینترنت موبایل مصرف می‌کنند، به تعطیلی کسب و کارهای نوین مالی (فین‌تک‌ها) اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برخی کسب و کارهای فین‌تک تعطیل شد که براساس آن ۲۰۰ کسب و کار به مدت ۵ تا ۶ روز بسته شده بود. مهندس مجید صدری مدیرعامل اپراتور سوم (رایتل) هم در این مراسم گفت: با همکاری همراه اول شبکه‌ نسل ۳ و ۴ رایتل در کل کشور سراسری شده است.
وی از طرح‌های ویژه رایتل برای بیمه شدگان تامین اجتماعی به مناسبت روز تامین اجتماعی خبر داد و گفت: این طرح‌ها طی چند روز آینده اعلام می‌شود. همچنین بیمه شدگان تامین اجتماعی می‌توانند با کد بیمه سرویس‌های مورد نیاز را دریافت کنند. صدری افزود: حذف دفترچه بیمه و استفاده از سیمکارت رایتل در ۲ استان اجرایی شده و تست‌ها در مرحله نهایی شدن هستند. مهندس وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول هم در این مراسم با اشاره به توسعه زیرساخت های مدیریت دسترسی به اینترنت، از ارایه سیمکارت دانش آموزی «انارستان» و سیمکارت کودک و نوجوان «درسا» خبر داد.

نسخه مناسب چاپ