معرفی کتاب
 

سبک زندگی
از منظر امام سجاد(ع)
در صحیفه
دکتر علی رضایی بیرجندی
نشر چهاردرخت
چاپ پنجم: ۱۳۹۳
۵۵۶ ص ـ ۱۶هزار تومان
صحیفه سجادیه یکی از جامع‌ترین و ارزنده‌ترین منابع فرهنگ ناب اسلامی و دایره‌المعارف علوم انسانی است که آنچه انسان برای تأمین سعادتش به آن نیازمند است، در آن بیان شده و در حقیقت شامل تمامی اصول، اعتقادات و معارف والای توحیدی و عرفانی و اخلاقیات و… است که از زوایای گوناگون بیان شده است.
اگرچه مطالب در صحیفه به صورت نیایش مطرح گردیده، ولی صحیفه مشحون است از حقایق سیاسی و حکمت‌هایی از عالی‌ترین معارف بشری و پربارترین فضایل عالی انسانی که زمینه‌ساز تحول اساسی جوامع است. امام سجاد(ع) گنجینه‌ای بی‌نفیس از معارف و آموزه‌های اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و معنوی اسلام را در اختیار بشریت قرار می‌دهد که هنوز محققان نتوانسته‌اند به لطافت و ظرافت و عمق آنها پی ببرند.
با توجه به جایگاه رفیع صحیفه به عنوان بهترین کتاب سبک زندگی دینی و جلوه‌ای زیبا از محاسن کلام معصوم و اهمیت مسئله سبک زندگی از سوی دیگر، مؤلف در اثر حاضر بر آن شده است تا بحث سبک زندگی‌ را در صحیفه سجادیه بررسی و ارائه نماید تا زمینه‌ساز تحقق الگوی سبک زندگی اسلامی باشد.
این کتاب در چهار بخش اصلی و در فصل‌های متعدد تدوین یافته است. نویسنده در پیشگفتار کتاب موضوعاتی نظیر: تدوین صحیفه، اهداف صحیفه، سند صحیفه، تواتر صحیفه، مفهوم سبک زندگی و… را تبیین می‌کند.
در بخش نخست با عنوان «مبانی سبک زندگی» چهار فصل تدوین یافته که شامل: «انسان و زندگی»، «خداشناسی»، «الگوپذیری» و «آخرت‌گرایی» می‌شود و هر فصل به ریزموضوعاتی تقسیم می‌گردد که عبارتند از: انسان‌شناسی، انسان مطلوب و سبک زندگی او، زندگی و اصل سعی، زندگی خوش‌بینانه، شادی در زندگی، ارتباط با خدا، زندگی توحیدی و…
بخش دوم که با نام «سبک زندگی و رفتارهای فردی» ارائه شده، در هفت فصل سامان‌یافته است که عبارتند از: «اخلاق»، «زندگی و سلامت»، «بیماری‌ها و بلاها»، «سحرخیزی»، «عاقبت بخیری»، «سبک زندگی و مسکن» و «ارتباط با حیوانات»، «سبک زندگی و اجتماعی» عنوان بخش سوم است که در سه فصل: «مسئولیت اجتماعی»، «خانواده» و «رفتار با گروه‌های اجتماعی» تدوین یافته است.
بخش آخر «سبک زندگی و اقتصاد» نامگذاری شده که چهار فصل: «رفتار اقتصادی»، «فقر و محرومیت»، «قرض و وام» و «وظایف اقتصادی نظام اسلامی» را شامل می‌شود.
در متن تقریظ آیت‌الله نوری همدانی آمده است: «صحیفه سجادیه یکی از ذخایر معنوی بسیار مهم پیروان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام است. پس از قرآن مجید و نهج‌البلاغه صحیفه سجادیه بزرگترین ذخیره معنوی ماست و زیور آل محمد(ع) بود و بیان صریح معارف و احکام اسلام ممکن نبود و جرم محسوب می‌شد، حضرت امام سجاد علیه‌السلام تمام نیازمندیهای روحی و فطری زندگی انسانهای متعدد را در ابعاد فردی، اجتماعی، عبادی، سیاسی، فرهنگی، اعتقادی و اقتصادی و حکومتی را درقالب دعا بیان نمودند.
شاهپری
فرزانه شوندی
نشر فرس
چاپ اول: ۱۳۹۶
۶۸ص ـ ۱۰هزار تومان
اثر حاضر اولین مجموعه شعر منتشرشده شاعر و حاوی ۷۰ شعر سپید است. در این سروده‌ها شخصیت‌ها و افسانه‌های کهن به زمان کنونی منتقل می‌شود و شاعر خواننده را به سفری دور و خیالی تا گذشته‌های دور و ناشناخته می‌برد. از عناوین کتاب است: رستاخیز، بازیافت، حقیقت، ‌بازگشت، هبوط، مونالیزا، قهوه قجری، پیامبر، گمشده، بغض آبستن،‌ تو کیستی، جنون مقدس، دختر شاه پریان، یحیا، محتضر، جوهر جاری، از یاد رفته، قرمز گیس، شاهپری، برخاسته از گور، لانه خالی، ملکه آتشین، گورخانه، دلتنگی، رقّاصه، عطر لیلی، اسیر، جلاد، جذر و مدّ، بی‌نام، عشق، آلبالویی، پاریس، بی‌تو، یادبود، فنجان خالی، رؤیای صبح، شانه‌هایت، باغ، اردیبهشت، آمدنت، زنده‌رود، مه‌آلود، نه، موعود، محکوم، حسرت، در مسیر جنون.

نسخه مناسب چاپ