روزانه ۱۰۰ حمله سایبری به سامانه گمرک شناسایی و خنثی می شود
رئیس کل گمرک ایران از شناسایی و خنثی سازی روزانه بیش از ۱۰۰ حمله به سامانه الکترونیک پنجره واحد گمرک خبر داد و گفت: امینت این سامانه تامین است.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران،مسعود کرباسیان که در بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از سامانه‌های الکترونیک گمرک در فرودگاه مهرآباد سخن می گفت، در خصوص عملکرد و تغییر و تحولات این سازمان در زمینه روند رشد و توسعه گمرک و اثرات الکترونیک شدن آن در سال‌های اخیر برای نمایندگان مجلس توضیحاتی داد.وی سامانه‌های الکترونیک در گمرک را عامل ایجاد فضایی امن و مطمئن برای تجارت کشور دانست و گفت: اکنون امور گمرکی کاملا به صورت الکترونیک انجام می شود و انجام این امور بدون حضور فیزیکی نه فقط کاهش هزینه و افزایش سرعت را به دنبال داشته که دسترسی لحظه‌ای به اطلاعات را ممکن کرده است.
رئیس کل گمرک ایران همچنین ضمن دعوت از هیات همراه برای حضور در سامانه نظارت بر آمار و عملکرد دستگاه‌های ایکس ری، اعضای این کمیسیون را با کار این دستگاه‌ها در محل مانیتورینگ ایکس ری‌ها آشنا و برنامه‌های جدید گمرک را برای تجهیز بیشتر گمرکات به دستگاه‌های کنترلی ایکس ری تشریح کرد.
علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم در این بازدید چگونگی زمان روند ترخیص را جویا شد که کرباسیان کاهش قابل توجه زمان ترخیص را از مهم ترین اثرات الکترونیک شدن گمرک دانست و با اشاره به روند کاهشی این پروسه از ۲۶ روز به سه روز توضیح داد: سازمان‌های متعددی در ترخیص کالا نقش دارند و گمرک ازمعدود سازمان‌هایی است که با تغییر و تحولات اخیرش و توسعه الکترونیک زمان این روند را بسیار کاهش داده است و دیگر سازمان‌ها هم باید در کاهش زمان ترخیص اقدام کنند.
رئیس کل گمرک ایران با تشریح تغییرات روند تجارت تحت سیستم گمرک الکترونیک گفت: ما بزرگترین مجموعه از اطلاعات را در کشور داریم و این قدرت گمرک کشور محسوب می شود. این مجموعه نتیجه الکترونیک شدن تمامی امور گمرکی و حذف اسناد کاغذی است.کرباسیان نگاه و عملکرد مجلس را در تکمیل این تغییر و تحولات موثر دانست و در ادامه در جهت حمایت از تولید ملی به رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد کرد: ما می توانیم اجازه دهیم بنگاه‌های تولیدی تولیدشان را انجام دهند و ما در پایان دوره مالی عوارض را دریافت کنیم.

نسخه مناسب چاپ