اسناد دولت درباره حمایت از مترو تهران
سرویس سیاسی – اجتماعی: وزارت کشور در اطلاعیه‌ای ادعای برخی رسانه ها مبنی بر حمایت نکردن دولت از مترو را رد کرد.
مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در یک یادداشت رسانه ای با رد برخی اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها با تیتر: “دولت مترو را ورشکسته کرد” با مضمون عدم حمایت دولت از متروی تهران اعلام کرد:
” از ابتدای شروع طرح احداث مترو تهران تاکنون و بر اساس مبالغ مصوب در بودجه های سنواتی با عنوان طرح‌های تملک دارایی سرمایه ای، دولت به تعهدات خود عمل نموده و مبلغ ۱۹۰۹۲میلیارد ریال به متروی تهران پرداخت نموده است. همچنین شهرداری تهران مبلغ ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت انتشار نموده که تضمین باز پرداخت ۵۰ درصد اصل و سود آن بر عهده دولت می باشد. به علاوه تامین مالی خط ۴ متروی تهران از طریق فاینانس و به مبلغ ۹۶۵ میلیون دلار انجام شد که دولت در حال بازپرداخت ۵۰ درصد اصل و هزینه های بالاسری می‌باشد.
در خصوص کمک به شرکت بهره برداری، در حال حاضر اقدامات لازم برای تامین و خرید ۶۳۰ دستگاه واگن مترویی به ارزش ۶۳۰ میلیون یورو توسط دولت در حال انجام می باشد. همچنین طبق مصوبه اخیر شورای اقتصاد به شماره ۱۱۹۳۵۲۶ مورخ ۸ر۳ر۹۶ مبلغ ۹٫۸ سنت برای هر سفر مترویی و در کل مبلغ ۱۴۲۱۵۰۰۰۰۰ دلار دلار سهم متروی تهران در نظر گرفته شده که طی سالهای بهره‌برداری از طرف دولت پرداخت خواهد شد.”

نسخه مناسب چاپ