کوتاه از سراسر جهان
 

خطرناک‌ترین زن عضو داعش به دام افتاد
ابنا: یک تروریست زن که مسئول بخش آموزش داعش در منطقه الزاب در الحویجه عراق بود دستگیر شد.نیروهای امنیتی عراق این تروریست زن را در کرکوک بازداشت کردند.این زن که «تغرید عبدالله محمد» نام دارد همسر «شفیق سامی سعید» از فرماندهان گروه تروریستی داعش است. او با نام «احلام محسن علی» خطرناک‌ترین زن عضو گروه تروریستی داعش بود که در تصرف موصل و روستاهای اطراف آن و منطقه القیاره در اواسط سال ۲۰۱۴ و نیز اقدامات این گروه تروریستی پس از سقوط موصل کمک کرده بود.

«دیلی بیست»: ائتلاف آمریکا غیرنظامیان را در عراق و سوریه می کشد
فارس: پایگاه خبری «دیلی بیست» در گزارشی اعلام کرد: جنگ هوایی شش ماهه ائتلاف آمریکا علیه داعش در دولت دونالد ترامپ، روزانه ۱۲ غیرنظامی را در عراق و سوریه کشته است. در گزارش دیلی بیست آمده که ترامپ قول داده بود داعش را بمباران و نابود کند اما نتیجه این شد که در حملات ائتلاف به رهبری آمریکا شمار بیشتری از غیرنظامیان در حال جان باختن هستند و تلفات غیرنظامیان در حملات ائتلاف آمریکا در دولت ترامپ، در قیاس با دولت قبلی آمریکا به دو برابر رسیده است.

«سلیمان فرنجیه»: اسرائیل در تشکیل گروه های تکفیری نقش دارد
ایرنا: «سلیمان فرنجیه» رئیس حزب مسیحی «جریان المرده» لبنان با بیان اینکه گروه های تکفیری، روی دیگر اسرائیل هستند، گفت: اسرائیل پس از شکست از حزب الله در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ (جنگ ۳۳ روزه) در ایجاد گروه های تکفیری سهم داشت. وی افزود: برنامه ریزی برای ضربه زدن به محور مقاومت در راستای منافع دشمن اسرائیلی است. فرنجیه که جزو کاندیداهای ریاست جمهوری اخیر در لبنان بود، حضور مقاومت در سوریه را امری طبیعی دانست و گفت: سقوط سوریه ضربه فلج کننده ای به محور مقامت خواهد زد. این سیاستمدار مسیحی درباره نسبت خود با مقاومت گفت: من بخشی از محور مقاومت هستم و روابطم با مقاومت، استراتژیک است و با رهبران آن همیشه در ارتباط و هماهنگ هستم. وی درباره سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله نیز گفت: ما به خرد وی اعتماد داریم و وی مرد بسیار بزرگی است.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در هند
مهر: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ هند با شرکت ۲ نامزد، دیروز در سراسر این کشور برگزار شد. در این انتخابات، «رام نات کووند» نامزد حزب حاکم هند(حزب بهاراتیا جاناتا) و «مائره کومار» نخستین رئیس مجلس زن این کشور، برای کسب سمت رئیس جمهوری رقابت کردند. برنده این انتخابات جانشین «پرناب موکرجی» رئیس جمهوری فعلی هند می شود که از سال ۲۰۱۲ در این سمت مشغول به فعالیت است. نتایج نهایی شمارش آرای این انتخابات پنج شنبه هفته آینده اعلام خواهد شد. ریاست جمهوری هند هرچند حالت تشریفاتی دارد اما این سمت بالاترین مقام اجرایی بوده و از اختیارات قانونی گسترده‌ای برخوردار است و رئیس‌جمهوری، رئیس رسمی قوای مقننه، مجریه و قضاییه و همچنین فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.

نسخه مناسب چاپ