تغییر قیمت یا سهمیه بندی بنزین با روند فعلی مصرف الزامی است
چنانچه نتوانیم روند صعودی مصرف بنزین را کنترل کنیم، دولت و مجلس باید مصوباتی درباره تغییر قیمت یا سهمیه بندی داشته باشند.
به گزارش تسنیم، ریاحی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این مطلب را با اشاره به افزایش نگران کننده مصرف بنزین در کشور بیان کرد و گفت: میزان مصرف بنزین در فروردین ۹۶ در مقایسه با فروردین پارسال هشت درصد رشد داشت، این آمار در اردیبهشت در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶ر۸ درصد افزایش داشته است. در خرداد هم به علت مصادف بودن با ماه مبارک رمضان این رشد مصرف ۷ر۴درصد بود ،اما مصرف بنزین در تیر در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶ر۱۲ درصد رشد نشان می دهد.
وی گفت: در تیر به دلیل آغاز فصل مسافرت‌ها و با توجه به افزایش مصرف بنزین روزانه ۸۴ میلیون لیتر بنزین مصرف می شود که در مقایسه با تیر پارسال ۱۰ میلیون لیتر بیشتر است.
ریاحی تأکید کرد: هم اکنون برای تأمین بنزین مصرفی مشکلی نداریم، اما قطعاً این روند تا حدی می تواند پیش برود. چون علاوه بر استفاده کامل از توان داخلی ما هم اکنون از بخشی از ذخایر و واردات برای تأمین این مقدار بنزین استفاده می کنیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پاسخگوی نیازهای کشور هستیم اما چنانچه مورد خاصی پیش بیاید مدیریت کلان کشور در این زمینه باید تصمیم گیری کند، گفت: دولت اکنون در قبال سوخت، یارانه سنگینی می پردازد، در صورتی که قیمت سوخت بسیار بالاتر از این نرخ‌هاست و این موضوع کار کارشناسی می خواهد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره دلایل افزایش مصرف بنزین افزود: دلایل متعددی درباره افزایش مصرف داریم که یکی از اصلی ترین آنها افزایش تولید خودرو است. در سال ۹۵ حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال ۹۴ حدود ۳۸ درصد رشد داشته است. در تولید موتورسیکلت هم سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ با رشدی حدود ۶۳ درصد روبرو بودیم و از ۴۵۳ هزار به ۷۳۷ هزار دستگاه موتورسیکلت افزایش یافت.
وی همچنین به افزایش ۲۱ درصدی واردات خودرو در سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۴ اشاره داشت و در ادامه یکی دیگر از دلایل بالا بودن مصرف سوخت را بالا بودن عمر بخشی از خودروها دانست و گفت: قیمت بنزین دو سال است که ثابت مانده و ارزانی بنزین باعث شده به نوعی شاهد افزایش بی رویه مصرف بنزین باشیم.
خبر دیگر اینکه، پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی نفتکش ایران در قالب یک قرارداد همکاری، بهبود و ارتقا کیفیت سوخت بانکرینگ را در دستور کار مشترک قرار دادند.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی نفتکش، قرارداد همکاری با موضوع بررسی روش‌های نوین و ارائه راهکارهای بین‌المللی برای بهبود و ارتقا کیفیت سوخت بانکرینگ و کاهش آلاینده‌ها میان حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران امضا شد.
کیان ارثی در این مراسم میزان مصرف سوخت کشتی‌ها را مسئله‌ای مهم عنوان کرد و گفت: بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، سولفور سوخت کشتی‌ها باید تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر نیم درصد باشد.
وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع و این‌که تا آن زمان مدت زیادی باقی نمانده است، تصمیم گرفتیم برای کاهش سولفور و ارتقای کیفیت سوخت کشتی‌های مان، از توان علمی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده کنیم.
کیان ارثی ابراز امیدواری کرد که همکاری مشترک دو مجموعه نه تنها برای شرکت ملی نفتکش اثربخش شود، بلکه در سطح بین‌الملل هم مثمر ثمر باشد.
همچنین در این مراسم حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با ابراز خرسندی از امضای این قرارداد همکاری اضافه کرد: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوی تحقیقاتی این صنعت برای همکاری با مجموعه‌هایی که نیاز به کارهای تحقیقاتی دارند، آمادگی دارد و از این همکاری‎ها استقبال می‌کند.
منصور بزمی معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت هم با بیان این‌که پژوهشگاه با امضای این قرارداد کار مطالعاتی خود را اغاز می‌کند، ابراز امیدواری کرد که این همکاری به طور مستمر ادامه یابد و دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ