رفع تصرف ۱۰هزار میلیارد تومان زمین در سال گذشته
در سال ۱۳۹۵ دادسرای ویژه زمین‌خواری با همراهی شورای عالی حفظ حقوق بیت المال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان زمین را رفع تصرف کرده است.
حسین معصوم نماینده تام الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: دادسرای زمین‌خواری با توجه به آزادسازی ۳۲ هزار هکتار اراضی در سال ۱۳۹۵ در این زمینه موفق بوده و تخصصی عمل کرده و قضات این دادسرا از قاطعیت خوبی برخوردار بوده‌اند.به گفته‌ وی، استان تهران با توجه به ارزش زمین‌های آن گسترده‌ترین زمین‌خواری را در سطح کشور داشته است که با هیچ استانی قابل مقایسه نیست.مشاور وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره‌ وضع زمین‌خواری در جنوب ایران با توجه به هشدارهای قبلی گفت: جلساتی در استان‌های جنوبی کشور داشتیم، دادگستری آنجا هم خوب و به موقع عمل کرده اما نگرانی ما بیشتر در بندرعباس بود که آن هم ساماندهی شده است. معصوم نقاط ساحلی کشور را مخصوصا در شمال ایران بسیار آسیب‌پذیر دانست و افزود: سال ۹۵ پرونده‌های متعددی در این مورد داشتیم که در حوزه سواحل و بنادر به حکم قطعی رسید و اجرا هم شد. تلاش‌ ما این است که به اجرای قانون برگردیم و همه در آن مسیر حرکت کنیم و مانع از تخریب و تصرف شویم؛ یقینا مجلس می‌تواند این آرزوی ما را با قوانین قاطع و غیرقابل تفسیر و اجرایی محقق کند.
نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال همچنین درباره‌ نقش مسئولان محلی در تصرفات گفت: مسئولان محلی در برخی مناطق مثبت عمل کردند و در جاهایی هم غفلت داشته‌اند، ولی ما هرآنچه را مغایر قوانین می‌بینیم نسبت به آن اقدام قضایی کرده و شکایت می‌کنیم. از نظر وزارت راه و شهرسازی، شهرداری اصول شهرسازی و زیربنایی شهر تهران را در منطقه ۲۲ رعایت نکرده و اقدامات صورت گرفته در این منطقه گاها منجر به خساراتی غیرقابل برگشت شده است.
وی اضافه کرد: ما ساختمان‌هایی را در این منطقه شناسایی کرده‌ایم که روی گسل ساخته شده‌اند. پیش‌ فروشی‌هایی در منطقه ۲۲ تهران اتفاق افتاده که لازم است مردم از صحت و سقم و هویت پیش‌فروشنده اطلاعات کسب کنند و طبق قانون برای پیش خرید اقدام کنند.مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضع ناگوار شهرسازی در تهران و بهره‌گیری از منابع پایدار، اظهار کرد: طبق آمار از مرداد ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ تعداد ساختمان‌های بلندمرتبه تهران به ۴۱۱ واحد رسیده، درحالی‌که از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۴ این تعداد ۳۲۴ واحد بوده و پیش از سال ۱۳۵۰ که البته اطلاعات آن دقیق نیست، تعداد ساختمان‌های بلندمرتبه تهران ۲۴۴ واحد بوده است.معصوم گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد تعدادی از این ساختمان‌های بلندمرتبه در معابری بین شش تا ۱۲ متر ساخته شده‌اند که این ناهماهنگی، عمیق است و بی‌انضباطی شهری و مشکلات آن را هر روز پیچیده و حادتر می‌کند.

نسخه مناسب چاپ