اجرای طرح «ایران مهارت» برای آموزش ۵۰۰ رشته به دانش آموزان
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای تهران با اشاره به ثبت نام ۴۰هزار داوطلب در استان تهران برای شرکت در طرح کارورزی از اجرای طرح «ایران مهارت» ویژه دانش آموزان خبر داد.
به گزارش مهر، مجید تهرانیان با اشاره به اجرای طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: یکی از برنامه‌های دولت در راستای اشتغال‌زایی، تهیه طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی است که فاز اجرایی آن از هفته گذشته آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه در استان تهران ۴۰ هزار داوطلب برای جذب در بازار کار از طریق طرح کارورزی در سامانه ثبت نام کرده اند، اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای پذیرنده که اعلام آمادگی کرده اند هم توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای در حال شناسایی هستند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران ادامه داد: سازمان آموزش فنی وحرفه ای ضمن تأیید صلاحیت فرد کارورز و واحد پذیرنده، وظیفه نظارت بر فرآیند آموزش‌های مهارتی به کارورزان در کل دوره شش ماهه را بر عهده دارد.
وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این طرح این است که از ابتدای آغاز طرح کارورزی، تمام کارورزان تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار می گیرند. ضمن اینکه دولت سهم بیمه کارورزان را پرداخت خواهد کرد.نامبرده همچنین از اجرای طرح ایران مهارت خبر داد و گفت: همیشه یکی از چالش‌های نظام آموزشی کشور ارائه آموزش‌های تئوری از مقاطع پائین آموزشی بوده است؛ به همین دلیل طرح ایران مهارت با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و وزارت آموزش و پرورش ویژه ارائه مهارت به دانش آموزان اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: براساس این طرح ۵۰۰ نوع مهارت در دوره‌های کوتاه مدت دو تا حداکثر ۲۰ جلسه به دانش آموزان آموزش داده می شود.
تهرانیان درباره هزینه این دوره‌ها افزود: طی مذاکراتی که با سندیکای آموزشگاه‌های آزاد صورت گرفته بخشی از این هزینه توسط آموزشگاه‌ها تأمین خواهد شد، اما تأمین اعتبار این طرح بر عهده خود مدارس است.وی همچنین از توسعه آزمون‌های آنلاین خبر داد و خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای صدور گواهی نامه‌های مهارت نسبت به برگزاری آزمون‌های تئوری و عملی اقدام می کند که در این زمینه توسعه مراکز آزمون‌های آنلاین در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران به اجرای طرح آموزش‌های مهارتی در جوار دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این طرح از سال‌های گذشته وجود داشته و تمام دانشگاه‌هایی که آمادگی ارائه آموزش‌های مهارتی در کنار آموزش‌های تئوری داشته باشند می توانند از این امتیاز بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه ساختار دانشگاه‌های ما صرفاً براساس آموزش‌های تئوری پایه ریزی شده است، اظهار داشت: تاکنون دانشگاه‌های امیرکبیر، دانشگاه آزاد غرب تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد شمال تهران، دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد واحد جنوب و دانشگاه علم و صنعت برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کردند که دعوتنامه‌های لازم برای تبیین دستورالعمل اجرای این طرح برای آنها ارسال شده است.

نسخه مناسب چاپ