ویزای کارکنان وزارت امور خارجه برای انجام امور کنسولی حج صادر می‌شود
 

نماینده ولی فقیه در امور حج گفت: تاکنون بیش از ۲۲ هزار ویزای الکترونیکی زائران حج تمتع سالجاری صادر شد و به زودی در اختیار مدیران کاروان‌ها قرار خواهد گرفت.
به گزارش بعثه مقام معظم رهبری در امور حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر در همایش روحانیون کاروان‌های حج۹۶‌، افزود: براساس پیگیری‌های انجام شده ؛ به زودی ویزای ۱۰ نفر از کارکنان وزارت امور خارجه برای انجام امور کنسولی در موسم حج صادر و این گروه هم به عربستان اعزام خواهد شد.
وی با انتقاد از انتشار برخی اظهار نظرها مبنی بر ابهام در برگزاری حج، گفت: در حال حاضر نمایندگانی از بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای انجام مقدمات اعزام زائران در عربستان حضور دارند و آخرین هماهنگی‌ها به خوبی در حال انجام شدن است.
وی با انتقاد از نشر برخی اخبار کذب در فضای مجازی مبنی بر احتمال لغو این فریضه واجب الهی خاطر نشان کرد: تردیدی وجود ندارد که در پشت پرده “کمپین نرفتن به حج” یک جریان مرموز در خارج از کشور وجود دارد و متاسفانه عده ای ناآگاه و ساده لوح هم در داخل کشور همین مطالب را باز نشر می‌کنند.
قاضی عسکر با بیان این مطلب که طرح شایعات و ابهامات بی‌اساس درباره حج از سوی کسانی مطرح می‌شود که مخالف انجام این فریضه هستند‌؛ تصریح کرد‌: قطعا این پویش‌ها که منشاء بسیاری از آنها در خارج از کشور است‌؛ ما را مأیوس نخواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج در بخش دیگری از سخنانش باردیگر به طرح تغییر ولیعهد عربستان و تاثیر احتمالی آن بر حج ایرانیان واکنش نشان داد و گفت‌: وزیر حج عربستان در دیدار رئیس سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده است که تغییر ولیعهد تاثیری بر سیاست‌های حج نخواهد داشت.
قاضی عسکر که درجمع روحانیون‌، معین و معینه‌های کاروان‌های منطقه تهران در سالن آمفی تئاتر سازمان حج و زیارت سخن می‌گفت‌؛ نقش روحانیون کاروان را در ایجاد آرامش روحی و معنوی زائران بسیار بااهمیت توصیف کرد.
وی از روحانیون کاروان‌ها خواست تا در سفر‌حج امسال بیش از سال‌های گذشته با زائران مأنوس و همراه باشند و تلاش کنند با هدایت‌ها و آموزش‌های لازم‌، ضمن ارتقای سطح آگاهی و معلومات حجاج درباره حج و تاریخ اسلام‌، احساس آرامش را در زائران تقویت کنند.
وی با تاکید بر این که باید “خرد جمعی را بر کار فردی ” ترجیح دهیم‌، خاطر نشان کرد‌: شورای فرهنگی کاروان‌ها از اقدامات قابل تحسین و ارزشمندی است که بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و دینی را می‌توان با مشورت و به کارگیری توان فکری و مدیریتی نیروهای فرهیخته و اندیشمندی که در کاروان‌ها حضور دارند‌، برنامه ریزی کرد و امور فرهنگی حج را با پختگی و درایت بیشتر به جلو برد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت : با بهره گیری از نیروهای فرهیخته و صاحبنظر و همچنین یاوران حجاج و با تقسیم کار مناسب‌، می‌توان به فعالیت‌های دینی و فرهنگی کاروان‌ها شتاب
بیشتری بخشید.
قاضی عسکر همچنین از آماده شدن نرم افزار موبایلی مناسک همراه که روی گوشی‌های تلفن هوشمند قابل نصب است‌، خبر داد و گفت : این نرم افزار یک اقدام فرهنگی مناسب برای آشنایی هرچه بیشتر زائران با مناسک حج است.
برنامه مراسم بدرقه حجاج
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی همچنین بر ضرورت برگزاری مراسم بدرقه زائران در مساجد و حسینیه‌ها تاکید کرد و گفت : این اقدام با هدف ارائه خدمات بهتر به زائران بیت‌الله الحرام در فرودگاه‌های کشور صورت می‌گیرد و بستگان زائران از حضور در فرودگاه‌ها برای مراسم بدرقه پرهیز کنند.
وی همچنین به توافق‌های انجام شده با وزیر حج عربستان برای ایجاد شرایط سهل و آسان و بهتر برای زائران در فرودگاه‌های مدینه و جده خبر داد و گفت‌: امیدواریم امسال شاهد شرایط بهتری در فرودگاه‌های کشور میزبان باشیم‌.
وی با هشدار درباره پرهیز از بیان هرگونه مسائل اختلافی در مراسم حج‌، برضرورت توجه به وحدت امت اسلامی‌تاکید وخاطر نشان کرد : تحت هیچ شرایطی نباید بحث‌های فرقه ای و مذهبی درحج مطرح شود‌.
وی گفت :هدف ما از حج‌، ایجاد تحول روحی‌، معنوی و اخلاقی است و زائران ایرانی بیت‌الله الحرام در موسم حج منادی وحدت و همبستگی هستند.
مدیریت حج مبتنی بر خرد جمعی است
نماینده ولی فقیه در امور حج با بیان این مطلب که “مدیریت حج‌؛ یک مدیریت ویژه مبتنی بر خرد جمعی است ” خطاب به روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌ها گفت‌: باید بکوشیم با هماهنگی هرچه بیشتر و اجرای درست و به موقع قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی‌، زمینه برگزاری حج مطلوب را برای زائران کشورمان فراهم کنیم‌.
حضور گسترده زائران در نمازهای جماعت در مسجدالنبی و مسجدالحرام‌، برگزاری جلسات انس با قرآن‌، بیان اسرار و معارف حج‌، برگزاری جلسات مکه شناسی و مدینه شناسی‌، روایتگری تاریخ اسلام‌، رعایت قوانین و دستورالعمل‌های حج‌، برگزاری باشکوه جلسات دعا و مناجات خوانی از دیگر نکاتی بود که نماینده ولی فقیه به روحانیون کاروان‌ها توصیه کرد.

نسخه مناسب چاپ