وزیر خارجه عراق: سپاسگزار کمک های تهران هستیم
 

سرویس خارجی: وزیر خارجه عراق در سخنانی اعلام کرد: سپاسگزار تمامی حمایت ها و کمک های تهران به بغداد از دو دهه پیش تا کنون هستیم.در همین حال،«جابری‌انصاری»، معاون عربی – آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در سفر به بغداد، با «ابراهیم الجعفری»، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد. جابری‌انصاری در این دیدار ضمن تبریک پیروزی‌های اخیر عراق در نبرد علیه تروریسم و آزاد سازی موصل، بر ادامه حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های مردم و دولت عراق برای ایجاد ثبات و آرامش در عراق جدید تاکید کرد.ابراهیم الجعفری نیز در این دیدار با اشاره به ابعاد گسترده همکاری‌های ایران و عراق، اراده بغداد را برای توسعه هر چه بیشتر روابط دوجانبه با تهران مورد تاکید قرار داد.
در این رابطه، «ابراهیم الجعفری» در دیدار با «حسین جابری انصاری»، در دومین نشست مشترک کمیته سیاسی کشورمان و جمهوری عراق در بغداد، از حمایت های ایران از کشورش در دوران مبارزه علیه صدام، استقرار نظام جدید در عراق و مبارزه با داعش تقدیر کرد و نقش ایران را در جنگ علیه داعش بسیار اساسی خواند.
وی همچنین با اشاره به روابط روبه گسترش دوکشور گفت: ایران و عراق دارای روابطی تاریخی هستند که اشتراکات فراوانی مانند فرهنگی، مذهبی ، مردمی و جغرافیایی، آنان را به هم پیوند زده است و طبیعی است که بهترین روابط را داشته باشیم. وزیر خارجه عراق روابط ایران و عراق را الگویی برای تنظیم روابط میان سایر کشورها دانست .
در همین حال، نخست وزیر عراق در سخنانی و در جمع فرماندهان الحشدالشعبی اعلام کرد: الحشد الشعبی باقی می ماند زیرا چالش ها و تهدیدها پایان نیافته است. «حیدرالعبادی» همچنین گفت: مهمترین مساله، عدم دخالت الحشد الشعبی در سیاست به عنوان یک نهاد امنیتی و التزام این تشکیلات به نظم و انضباط است. حیدر العبادی، همچنین هیأت و جمعی از فرماندهان الحشد الشعبی را در بغداد به حضور پذیرفت.در این دیدار، «شیخ قیس الخزعلی»، فرمانده نیروهای عصائب اهل الحق و «هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر عراق و چند تن از فرماندهان وابسته به الحشد الشعبی حضور داشتند.
از سویی،«هادی العامری»، دبیرکل سازمان بدر عراق نیز با شیخ «أکرم الکعبی»، دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در شهر بغداد دیدار و گفتگو کرد.
در تحولات میدانی نیز، منابع نظامی و امنیتی در عراق اعلام کردند: یگان‌های ارتش پس از پایان عملیات پاکسازی شهر موصل از مین‌ها و مواد منفجره باقی مانده از داعش، طی ۷۲ساعت، شهر موصل را تحویل مردم می‌دهد.منابع امنیتی همچنین شماری از تروریست های داعش را که در محله‌های «۱۷تموز»، «الاصلاح الزراعی» و «التنک» موصل مخفی شده بودند را بازداشت و مقادیری سلاح و مواد منفجره از آنها کشف کردند.
منابع نظامی افزودند: نیروهای عراقی به دو گروه تقسیم شده اند، که یک گروه مسئول پاکسازی شهر از سلاح ها، مهمات و مین‌های باقی مانده از داعش و نیز تحقیقات درباره مظنونان هستند و گروه دیگر خود را برای عملیات جدیدی در آینده نزدیک به «تلعفر» و اطراف آن آماده می‌کنند.
از سویی، فرماندهی نظامی عراق نیز اعلام کرد: در حال بررسی ایجاد جبهه دومی برای بازپس‌گیری مناطق جنوب کرکوک، «راوة»، «عانة» و «الشرقاط» در ساحل رودخانه دجله و نیز مناطق مرزی «عکاشات» و «القائم» هستند.

نسخه مناسب چاپ