همکاری‌های امنیتی ایران و ترکیه افزایش می یابد
سرویس سیاسی – اجتماعی: معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشوربا بیان این که همکاری ایرا‌ن و ترکیه به مهار گروه‌های تروریستی کمک می‌کند، افزود: با مذاکرات انجام شده میان هیات ایران و ترکیه، دو کشور برای مقابله با تهدیدات مشترک به توافق رسیدند.
حسین ذوالفقاری در حاشیه امضای صورت جلسه نتیجه نخستین نشست کارگروه مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در وزارت کشور اظهار داشت: پس از گذشت چند سال از توافقنامه امنیتی ایران و ترکیه، این نخستین نشستی بود که به عنوان کمیته مشترک دو کشور برگزار شد.
وی افزود: دو کشور تهدیدات مشترکی از جمله اقدامات تروریستی، مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی، قاچاق سلاح، مشروبات الکلی، انسان و مواد مخدر دارند، بنابراین لازم است مذاکراتی میان دو کشور برای هماهنگی در حوزه مقابله با این تهدیدها انجام شود.
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان این که درباره موضوعات مطرح شده، دو کشور به توافق رسیدند، تاکید کرد: این رفت و آمدها و تبادل نظرها می‌تواند به مهار گروه‌های تروریستی و مجرمانی که بین دو کشور تردد می‌کنند، کمک ‌کند. همچنین این نشست‌ها به نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور در مسائل کلان منطقه‌ای کمک می‌کند. ذوالفقاری همچنین گفت: در این نشست دو روزه با هیات ترکی درباره جبران خسارت کامیون داران ایرانی که کامیون‌های آنها در ترکیه مورد هدف قرار گرفته بود، مذاکراتی انجام و قرار شد ترکیه خسارت رانندگان ایرانی را جبران و امنیت آنها را هم تامین کند.
وی با بیان این که بر تکریم اتباع دو کشور هم تاکید شد، اظهار داشت:‌ برخی تبهکاران اتباع ایران را فریب
می دهند و آنها را با وعده اخذ ویزای کشور دیگر به ترکیه می‌کشانند و پس از گروگان گرفتن آنها، از خانواده هایشان اخاذی می‌کنند. ما در این مذاکرات بر لزوم مقابله دولت ترکیه با این شبکه ها و تلاش بیشتر در این باره تاکید کردیم. بنا به این گزارش، پس از برگزاری این نشست دو روزه ، دو طرف با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته فرامرزی، قاچاق مواد مخدر، افزایش امنیت مرزی و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به تفاهم رسیدند.
در نشست کارگروه مشترک ایران و ترکیه بر موضوعاتی از جمله همکاری عملیاتی و تبادل اطلاعات امنیتی برای مقابله با گروهک‌های تروریستی، مقابله با قاچاق مواد مخدر و روانگردان، شناسایی منابع مالی گروهک‌های تروریستی، مقابله با پولشویی، مقابله با اقدامات تبلیغاتی گروهک‌های تروریستی،جلوگیری ازمهاجرت‌های غیرقانونی، اتخاذ تدابیر لازم و استقرار نیروهای کافی در پاسگاه‌های مرزی، تبادل اسامی و اطلاعات اعضای دستگیرشده گروهک‌های تروریستی، همکاری برای مقابله با داعش و مقابله با قاچاق انسان توافق شد.

نسخه مناسب چاپ