قاضی عسکر:منشاء حمله به حج جریانی در خارج کشور است
اصفهان-خبرنگار اطلاعات : عده‌ای تلاش می‌کنند تا عزت حج را بشکنند اما عزت حج شکستنی نیست و مسلمانان اجازه نخواهند داد این عزت تحت تأثیر القائات دشمنان اسلام از بین برود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در همایش مدیران، معاونین، کارگزاران، روحانیون، معین و معینه کاروان‌های حج استان اصفهان افزود: حج امسال بصورت بی‌سابقه‌ای مورد هجمه قرار گرفت و عده‌ای مزدور خارج‌نشین با راه اندازی کمپین‌هایی در شبکه‌های مجازی و انتشار مطالبی دروغ در فضای مجازی قصد جلوگیری از مشارکت ملت مسلمان ایران در مناسک حج را داشتند.
وی افزود: با تلاش وزارت اطلاعات اثبات شد که در پشت پرده این فعالیت‌ها، یک جریان مرموز در خارج از کشور وجود دارد و متأسفانه عده‌ای نا آگاه و ساده‌لوح در داخل کشور این القائات را باور کرده و اقدام به نشر آنها کردند.
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی اضافه کرد: براساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد که گرداننده اصلی کمپین «نه به حج» یکی از کارمندان سابق و مزدور سفارت ایران در فنلاند است که سال‌ها قبل به این کشور پناهنده سیاسی شده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه حج یک واجب شرعی است، گفت: مگر واجب شرعی جایگزین دارد که بخواهیم عمل دیگری را جایگزین آن کنیم؟
وی گفت: براساس آمار، حدود هفت میلیون ایرانی سالیانه برای تفریح به خارج از کشور می روند، چرا این کمپین‌های ضد دین فقط از چند هزار حجاج خواسته‌اند هزینه سفر خود را به امور دیگر اختصاص دهند و از هفت میلیون نفر که پول خود را برای تفریح در ترکیه ، دُبی، تایلند و دیگر کشورها هزینه می‌کنند نمی‌خواهند تا این هزینه را برای فقرا هزینه کنند.
قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه حادثه منا در سال ۹۴ دستاویزی برای دشمنان جهت هجمه به حج شده است، گفت: براساس توافقاتی که با وزارت حج عربستان کرده ایم از آنها خواسته ایم تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود و برای ورود و خروج زائران ایرانی برنامه زمانبندی اعلام کنند.
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی درباره دستبندهای الکترونیکی نیز گفت: بعثه مقام معظم رهبری از ۱۰ سال پیش در تدارک تهیه ابزاری برای آگاهی از وضعیت حجاج پس از ورود به عربستان بود که این دستبندهای مچی الکترونیکی توسط شرکت «صا ایران» در شیراز ساخته شد اما عده ای به دروغ و با نیات خاص، عنوان کردند که این دستبندها ساخت رژیم صهیونیستی است.
وی روابط سیاسی ایران و عربستان را بر امور حج و حجاج ایرانی بی‌تأثیر دانست و اضافه کرد: سازمان حج و زیارت و نماینده ما در عربستان با وزارت حج عربستان توافق کردند که روابط سیاسی دو کشور از امور حج جدا باشد و تحت هر شرایطی عربستان به حجاج ایرانی خدمات‌رسانی کند.
قاضی ‌عسکر اضافه کرد: عربستان سعودی پذیرفت که مسائل سیاسی دو کشور در امور حجاج ایرانی در این کشور بی تاثیر باشد.
وی با بیان اینکه شورای امنیت ملی و مسئولان بلندپایه نظام، توافق انجام شده بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج عربستان را تأیید کرده‌اند، گفت: رفتن به حج تصمیم شخصی من نیست بلکه تصمیم نظام است. نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به صدور ویزای الکترونیکی برای حجاج کشورمان گفت: تاکنون بیش از ۳۰ هزار ویزای الکترونیکی برای حجاج ایرانی صادر شده و ایران اولین کشوری است که ویزای حج الکترونیکی دریافت کرده است.
وی با اشاره به لغو پروازهای هواپیمایی سعودی به ایران از سوی عربستان سعودی گفت: حدود نیمی از پروازهایی که قرار بود هواپیمایی عربستان سعودی برای حمل و نقل حجاج ایران انجام دهد را شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد داد و این هزینه از کشور خارج نمی‌شود.
قاضی عسکر به برگزاری مراسم‌های معنوی ویژه حجاج ایران که پیش از این از سوی عربستان با محدودیت‌هایی مواجه بود، اشاره کرد و گفت: براساس توافق امضا شده با وزارت حج عربستان، برگزاری گردهمایی و مراسم دعا در محل اسکان حجاج ایرانی بلامانع است.

نسخه مناسب چاپ