دکتر نعمت‌الله گلستانیان استاد پیشکسوت فیزیک درگذشت
 

دکتر نعمت‌الله گلستانیان، استاد پیشکسوت فیزیک و عضو سابق کارگروه فیزیک فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، سه‌شنبه سوم مرداد دار فانی را وداع گفت.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، مرحوم گلستانیان متولد ۱۳۱۳ بود و کارشناسى فیزیک را از دانشگاه تربیت معلم در سال ۱۳۴۲ اخذ کرد. وی در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه پاریس کارشناسى ارشد الکترونیک گرفت و از همین دانشگاه در سال ۱۳۵۱ نیز دکتراى تخصصى الکترونیک دریافت کرد.
گلستانیان از سال ۱۳۵۵ تاکنون، در دانشگاه خوارزمی(تربیت معلم) در کسوت استادی به تربیت و پرورش دانشجویان فیزیک پرداخت و استادان بسیاری زیر نظر وی تربیت شدند.
از زمینه‏‌هاى علمى و تحقیقاتى دکتر گلستانیان می‌توان به تدریس دروس الکترونیک، آزمایشگاه الکترونیک، ترمودینامیک و مکانیک آمارى و فیزیک پایه در دانشگاه خوارزمی، مطالعه و ساخت چشمه یون از نوع مانیترون بافوتو کاتد و مطالعه گسیل فوتونى لایه‌‏هاى نازک طلا اشاره کرد.واژه‌‏نامه تخصصى الکترونیک، دستگاه‌ها و مدارهاى الکترونیک، فیزیک سه جلدی، فیزیک عمومى (جلد اول)، مبانى و کاربردهاى الکترونیک و مبانى فیزیک (جلد اول) از جمله تألیفات مرحوم گلستانیان است.
پیام تسلیت دکتر حدادعادل
غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پیامی درگذشت دکتر نعمت‌الله گلستانیان، را تسلیت گفت.
متن پیام به شرح زیر است:
بسمه‌تعالی
درگذشت استاد ارجمند و پیش‌کسوت فیزیک کشور، شادروان دکتر نعمت‌الله گلستانیان، نویسنده و مترجم و عضو سابق گروه واژه‌گزینی فیزیک فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مایه دریغ و تأسف شد. آثار ارزشمندی که از ایشان بر جای مانده یادآور خدمات بی‌شائبه آن استاد فقید در این عرصه خواهد بود. فرهنگستان درگذشت ایشان را به جامعه فیزیک کشور و به بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید و برای آن فقید سعید از خداوند طلب رحمت وآمرزش روان می‌کند.

نسخه مناسب چاپ