اندیشکده آمریکایی :حزب‌الله لبنان از بازیگران قدرتمند خاورمیانه است
سرویس خارجی: یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی با اشاره به پیروزی‌ اخیر حزب‌الله لبنان در منطقه «عرسال» نوشت: این جنبش توانسته در ناآرامی های سوریه خود را به عنوان یک بازیگر بانفوذ و قدرتمند منطقه‌ای مطرح کند.
در آغاز تحلیل اندیشکده «سنچری» به قلم «تانسیس کامبیانس» آمده است: نبرد حزب‌الله علیه داعش و گروه‌های افراطی همفکر آن در ماه جاری به اندازه کارزارهای جاری در رقه و موصل مورد توجه قرار نگرفت در حالی که این نبرد، نشانگر تغییراتی مهم در نظم خاورمیانه است. این اندیشکده آمریکایی با اشاره به موفقیت اخیر حزب‌الله در عملیات علیه گروه‌های تروریستی در دو سوی مرز سوریه و لبنان در مناطق عرسال و قلمون افزود: موضوع مهم آنکه، حزب‌الله قبل از آغاز این حمله اقدام به راه‌اندازی یک کارزار در عرصه‌ سیاسی و روابط عمومی کرد و در نهایت توانست موفق به ایجاد یک کمپین نظامی شود که وجه مشخصه آن تشکیل ائتلافی عجیب اما موثر از ارتش‌های دولت‌ها است که در صحنه میدانی تحت هدایت یک بازیگر غیردولتی فراملیتی عمل می‌کنند. «کامبیانس» در ادامه این تحلیل نوشته است: حزب‌الله از هر متحد دیگر سوریه، نقش محوری‌تری در ابقای بشار اسد در قدرت، از زمان آغاز ناآرامی‌ها در این کشور در سال ۲۰۱۱ بازی کرده است. وی همچنین نوشت: ایالات متحده و کشورهای غربی دیدگاه سختگیرانه و افراطی خود علیه اسد و حزب‌الله را حفظ کرده‌اند اما همزمان آشکارا به این نتیجه رسیده‌اند که ائتلاف اسد را به جایگزین آن ترجیح می‌دهند.
خبر دیگر اینکه منابع لبنانی اعلام کردند، پیکرهای شهدای حزب‌الله و اجساد کشته‌های جبهه النصره در عرسال به عنوان مرحله نخست توافق آتش‌بس مبادله می‌شوند. مرحله اول توافق آتش‌بس میان حزب الله و جبهه النصره در تپه‌های عرسال از دیروز به اجرا درآمد و دو طرف اجساد کشته‌شدگان را برای تبادل راهی منطقه مورد توافق کردند به طوری که حزب‌الله لبنان ۹ جسد نیروهای جبهه النصره سابق را به امنیت عمومی لبنان تحویل داد که بر تبادل اجساد بین حزب‌الله و النصره نظارت دارد. قرار است پنج پیکر اعضای حزب‌الله لبنان نیز تحویل مقر فرماندهی امنیت عمومی لبنان شود.
در این حال حزب الله با تأکید بر اینکه مذاکرات با جبهه النصره در تپه‌های عرسال رو به اتمام است، اعلام کرد که تصمیم دارد این مناطق را به محض آزاد شدن کامل به ارتش لبنان تحویل دهد. محمد عفیف، مسئول روابط عمومی حزب الله در جریان بازدید میدانی از مناطق آزاد شده در تپه‌های عرسال اعلام کرد که دستگاه امنیت عمومی لبنان مسئولیت روند مذاکره با جبهه النصره در اطراف شهرک عرسال در مرز با سوریه را برعهده دارد. در این راستا ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین آزادسازی تپه‌های عرسال را به دبیرکل حزب الله و ملت لبنان تبریک گفت.

نسخه مناسب چاپ