امروز در تاریخ
نویسنده داستان هایی با زمینه دریا
امروز زادروز هرمن ملویل داستان نویس و شاعر آمریکایی است که اول آگوست ۱۸۱۹در شهر نیویورک در یک خانواده بازرگان به دنیا آمد و ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۱ درگذشت.
هرمن که در زمینه ادبیات و کارهای شکسپیر مطالعه فراوان داشت تصمیم به کار در کشتی گرفت و از کشتی های شکار نهنگ آغاز کرد و در سمت ملوان نیروی دریایی آمریکا پایان داد.
وی به هاوایی و بعدا به میان تاپی ها رفت و زندگانی پر ماجرایی داشت. در بازگشت به نیویورک و سکونت با مادر، به نوشتن داستان برپایه
تجربه های خود پرداخت. داستان های او همه در رابطه با دریا بود.

نویسنده ای که آخرین تالیفش را در ۹۹ سالگی نوشت
امروز سالگشت درگذشت «نیراد چودری»نویسنده و تاریخدان بنگالی است که یکم آگوست سال ۱۹۹۹ در یکصد و دو سالگی درگذشت و ده ها اثر از خود به جای گذارد که همه اش پند و واقعیت است. چودری که در بنگال شرقی (بنگلادش امروز) به دنیا آمده و در هند و انگلستان زندگی کرده بود در ۹۹ سالگی آخرین کتاب خود تحت عنوان «۳ سوار» را نوشت.

ترس کلادیوسا ز امپراتوری ایران
یکم آگوست سال دهم پیش از میلاد،کلادیوس که ۲۵ ژانویه سال ۴۱ میلادی در ۵۱ سالگی از سوی سنای روم جانشین «کالیگولا» شد به دنیا آمد و در طول زمامداری خود کوشش بسیار کرد تا طرز تفکر رومیان با توجه به حقایق زمان تغییر یابد. از جمله پیشروی و توسعه روم باید عمدتا در غرب صورت گیرد تا شرق زیرا، برای توسعه قلمرو روم در شرق نیاز به مقابله با ایرانیان است که روم استطاعت آن را ندارد و همیشه تلفات و هزینه سنگینی متحمل شده است. همین طرز فکر باعث تصرف کامل انگلستان توسط رومی ها شد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ