وزیر نیرو: ۴۷ درصد جمعیت شهری زیر پوشش شبکه تصفیه خانه‌های فاضلاب هستند
بیش از ۲۶ درصد ظرفیت کل تصفیه خانه‌های تاریخ کشور در ۴ سال فعالیت دولت یازدهم ایجاد شده است.
به گزارش ایرنا، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از فاز نخست تصفیه خانه اسلامشهر افزود: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون ۴۲ تصفیه خانه در کشور احداث شده که تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر چهلمین مرکز از این تعداد است.
وی با اشاره به این که ۴۰ تصفیه خانه از این تعداد تاکنون به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: دو تصفیه خانه دیگر هم تا پایان فعالیت دولت یازدهم تکمیل و به بهره برداری می‌رسد. بر همین اساس اکنون حدود ۴۷ درصد از جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه تصفیه خانه‌های فاضلاب هستند.
وزیر نیرو همچنین با اشاره به آثار زیست محیطی و اقتصادی تصفیه خانه فاضلاب‌ تصریح کرد: پروژه‌های فاضلاب بزرگ‌ترین طرح‌های زیست‌محیطی کشور هستند و خوشبختانه با توجه به گزارش‌های سالانه سازمان ملل، به واسطه اجرای طرح‌های مختلف،اکنون وضع ایران از نظر شاخص‌های آب و فاضلاب رضایت بخش است.
وی با بیان این که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که در ۱۵ سال اخیر با خشکسالی مواجه شده است، اظهار داشت: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون در مجموع ۱۰ مدول فاضلاب در ۹ شهر استان تهران به بهره برداری رسیده است.
به گفته چیت چیان، ظرفیت شبکه فاضلاب استان تهران از ۵۰۰ هزارمتر مربع در ابتدای فعالیت دولت یازدهم اکنون به ۹۵۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز افزایش یافته است.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت تصفیه فاضلاب در توسعه صنایع و کشاورزی، افزود: هر مترمکعب آب آلوده ۴۰ متر مکعب آب پاکیزه را آلوده می‌کند و مصرف آن در کشاورزی و دامداری سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد، بنابراین اگر بتوانیم فاضلاب را جمع‌آوری و به صورت اصولی مصرف کنیم از آلودگی محیط زیست هم جلوگیری می شود.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم در این مراسم گفت: بسیاری از آلودگی‌ها به خاطر پساب‌ها و فاضلاب‌هاست که می تواند هزینه‌های سنگینی برای محیط زیست و اقتصاد ایجاد کند.
معصومه ابتکار با قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای ساخت تصفیه خانه‌ها در کشور اظهار داشت: پایش مستمر وضع آلایندگی صنایع بزرگ در استان تهران از جمله اقدامات انجام سازمان حفاظت محیط زیست است. برهمین اساس پایش پسماند، فاضلاب و خروجی هوای حدود ۴هزار و ۵۰۰ صنایع بزرگ این استان در حال انجام است.
استاندار تهران هم در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: اکنون مشکلی به نام کیفیت آب در استان تهران وجود ندارد.
سیدحسین‌هاشمی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های استانداری تهران در دولت یازدهم در کنار اولویت‌های دیگر، بخش آب و فاضلاب بوده است، افزود: در استان تهران ما دو اشکال عمده داشتیم. اولین مشکل در رابطه با آب شرب مردم بود که بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب کسری آب در جنوب شرق استان تهران، شهرستان ری و غیره داشته‌ایم و مشکل دوم در کیفیت آب بود که خوشبختانه اکنون می‌توانیم اعلام کنیم مشکلی به نام کیفیت آب در استان تهران نداریم.
وی بیان داشت: خشکسالی‌های مستمر در رابطه با کمیت آب بسیار مهم است و لازم است مردم در مصرف آب دقت کافی داشته و مدیریت مصرف را به عنوان یک اصل در نظر داشته باشند که به مشکل جدی برخورد نکنیم.
استاندار تهران گفت: خط انتقال آب که شرق و غرب تهران را به یکدیگر متصل و آن را ایمن‌سازی می‌کند، به زودی توسط یکی از مسئولان تراز اول مورد افتتاح قرار خواهد گرفت.
وی با بیان این که در بخش فاضلاب یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب در تهران به صورت رها داشته‌ایم، گفت: با همین سیاست، آب مورد تصفیه قرار می‌گیرد و پساب آن را در کشاورزی، صنعت، فضای سبز و تزریق به منابعی که به این پساب نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌دهیم که به این وسیله آب‌های زیرمینی را که به شدت افت پیدا کرده است، تقویت کنیم و در مجموع از فرونشست زمین صیانت می کنیم که این کار بسیار کلیدی است.
هاشمی ادامه داد: انشاالله در دولت دوازدهم این بحث به پایان می‌رسد و از تمامی آب‌های فاضلاب چه فاضلاب‌های روان و چه فاضلاب‌هایی که از طریق خانگی به این سیستم متصل می‌شوند، بتوانیم استفاده کنیم.
فاز نخست تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر دیروز با حضور وزیر نیرو، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، سیدحسین‌هاشمی استاندار تهران و جمعی از نمایندگان مردم و مسئولان اجرایی استان تهران به بهره‌برداری رسید.
عملیات این پروژه در زمینی به مساحت ۷ هکتار و تجهیز تصفیه‌خانه فاضلاب در سه مدول با تحت پوشش قرار دادن جمعیتی معادل ۶۶۰ هزار نفر طراحی شده است و اکنون مدول نخست این طرح برای تحت پوشش قرار دادن جمعیتی به میزان ۲۲۰هزار نفر در نظر گرفته شده است و با تکمیل تجهیزات فنی مورد نیاز، بخش‌های دیگر هم افتتاح می شود.
عملیات جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهرهای اسلامشهر، شهرک امام حسین(ع)، شهر واوان و مسکن مهر استراتوس و شهرک امام خمینی(ره) از جمله اهداف اجرای این طرح است.

نسخه مناسب چاپ