بررسی مسائل و مشکلات معدن زره شوران تکاب
ارومیه- خبرنگاراطلاعات: مسائل و مشکلات معدن زره شوران تکاب با حضور معاون سازمان ایمیدرو و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بررسی شد.
معاون سازمان ایمیدرو دراین جلسه، گفت: بی شک معدن زره شوران تکاب یک ظرفیت قوی اقتصادی برای آذربایجان غربی به شمار می رود و اگر این معدن به خوبی به بهره برداری برسد به یکی از بهترین و بزرگترین شرکت های معدنی کشور تبدیل می شود.
جمشید ملارحمان با تاکید بر اینکه این واحد معدنی تاکنون به طور اقتصادی به مرحله بهره برداری نرسیده است، افزود: متاسفانه معدن طلای زره شوران تکاب به تراز بهره برداری استاندارد نرسیده است اما این دلیلی بر گریز از قانون توسط این واحد نیست.
وی اظهار داشت: با توجه به مسائل و مشکلات این معدن طلا، باید در مسئله ضمانت معدنی و پرداخت حقوق دولتی به یک تفاهم منطقی رسید، سازمان ایمیدور نیز دارای هیچ اعتبار، منابع دولتی و ردیف بودجه نیست.
ملارحمان با اشاره به اینکه در یک سال گذشته ده ها میلیارد تومان برای اصلاح و توسعه معدن زره شوران تکاب هزینه شده است، تاکید کرد: اگر وضعیت معدن زره شوران تکاب به حد مطلوب برسد، علاوه بر پرداخت حقوق دولتی و دستیابی به حقوق و درآمد، می توان از درآمدهای آن برای کمک به توسعه استان استفاده کرد اما متاسفانه معدن زره شوران تکاب تاکنون حتی به ۳۰ درصد ظرفیت تولیدی و به ظرفیت اسمی خود دست نیافته است.
جعفرصادق اسکندری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی هم گفت: با توجه به اینکه معدن زره شوران تکاب دارای مسائل و مشکلاتی است که امید واریم برای حل آنها اقدامات لازم انجام شود.
در ادامه معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی هم گفت: براساس برآوردهای انجام شده، حقوق دولتی معدن زره شوران تکاب از سال ۹۳ و ۹۴ به میزان ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت نشده است.
پرویز سلطان زاده اظهار داشت: علاوه بر آن مبلغ هفت میلیارد تومان برای سال گذشته و سه میلیارد تومان نیز برای ۶ ماهه امسال پرداخت نشده است.
وی بیان کرد: علاوه بر آن سهم ۱۲ درصدی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نیز تاکنون پرداخت نشده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی افزود: متاسفانه با وجود اینکه سال مالی ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به پایان رسیده است اما کسی توجهی به وصول بدهی ها ندارد و بنابراین باید تسویه حساب شده و به طور جدی به این موضوع پرداخته شود.

نسخه مناسب چاپ