رئیس پدافند غیر عامل کشور فاش کرد: خنثی سازی خرابکاری‌های دشمن در حوزه هسته ای
همدان- خبرنگار اطلاعات: رئیس پدافند غیر عامل کشور گفت: دشمن درصدد ایجاد مشکل در حوزه هسته‌ای کشورمان با استفاده از یکسری برنامه‌های هوشمند بود که این خرابکاری‌ها پیش از رسیدن به نتیجه کشف و خنثی شد.
سردار غلامرضا جلالی در نشست اعضای شورای پدافند غیرعامل استانداری همدان، اظهار کرد: دشمن در بخش هسته‌ای اقدام به جاسازی تجهیزات هوشمند در داخل برخی لوازم کرده بود.
وی افزود: این وسایل در حالت عادی هیچگونه تاثیر منفی از خود به نمایش نمی‌گذاشتند، اما به گونه‌ای طراحی شده بودند که پس از ۲۰۰۰ دقیقه فعالیت به صورت اتوماتیک منفجر شوند.
رئیس پدافند غیر عامل کشور گفت: برخی مدیران فرهنگ استفاده از ابزارهای هوشمند همچون تلفن‌های همراه را نمی‌دانند و این موضوع تبعات سیاسی و اجتماعی به همراه می‌آورد.
وی تاکید کرد: باید قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند را برای مدیران تشریح کرد تا بدانند چند میکروفن و دوربین در این گوشی‌ها تعبیه شده است.
جلالی اضافه کرد: هر گوشی هوشمند در ابتدایی ترین اقدام از اثر انگشت افراد هنگام باز کردن صفحه گوشی توسط کاربر، کپی برداری و با دوربین قرنیه چشم را اسکن می‌کند و با داشتن اثر انگشت و اسکن قرنیه می‌توان بسیاری از اطلاعات فرد را رصد کرد.
وی اعلام کرد: هفت میکروفن آشکار و پنهان در گوشی‌های هوشمند جاسازی شده است و تمامی مکالمات فرد ضبط می‌شود.
رئیس پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: هنگام نصب یک نرم افزار در گوشی‌های هوشمند از شما درخواست دسترسی به اطلاعاتی نظیر عکس، فهرست شماره تلفن و پیام‌ها می‌شود و در صورت اجازه ندادن، برنامه نصب نمی‌شود؛ این یعنی شما برای نصب نرم افزاد مجبور به دادن مجوز دسترسی به اطلاعات شخصی خود هستید.
وی اضافه کرد: پس از بررسی‌های صورت گرفته، مشخص شد که هنگام نصب برنامه ‘اسنپ’ اطلاعات زیادی از فرد درخواست می‌شود که از پلیس فتا خواسته شد این موضوع را بررسی کند تا بداند این اطلاعات به چه علت دریافت می‌شود؟
جلالی افزود : دشمن با استفاده از نرم افزارهایی که در داخل تلفن همراه نصب می‌شود، می‌تواند به راحتی به تقویم کاری، مکانی که در آن حضور دارید، رمز و اطلاعات حساب بانکی شما دسترسی پیدا کند.
وی گفت: هم اینک تمامی زیر‌ساخت‌های کشور به سمت هوشمند شدن پیش می‌رود و بیشتر تجهیزات داخل خانه نیز هوشمند شدند؛ اما باید بدانیم که وسایل هوشمند از مکان‌های دور قابل مدیریت
هستند.
رئیس پدافند غیر عامل کشور افزود: دستگاه‌های هوشمند دارای سیستم عاملی هستند که اقدام به ارائه گزارش به سرور اصلی می‌کند و مجموعه‌ای که این سیستم هوشمند را طراحی کرده می‌تواند از راه دور آن را کنترل یا فعالیت آن را متوقف کند.
او تاکید کرد: در تهدیدات غیر طبیعی بر خلاف تهدیدهای طبیعی نظیر سیل و زلزله، خاکریز دشمن به صورت مستمر در حال تغییر است، بنابراین ملزم به پایش، رصد و آمادگی هستیم. جلالی با بیان این که تهدیدها با فناوری مرتبط شدند، گفت: همان گونه که فناوری به جامعه خدمت ارائه می‌دهد، در درون خود دارای تهدیدهایی است و این آمیختگی تهدید و فناوری، نوعی تهدید غیرنظامی است که باید با استفاده از آن ها، مراقب آسیب‌های آن نیز بود.
وی افزود: در حوزه فناوری نباید به مساله به عنوان تهدید کامل یا توهم تهدید و به تعبیر دیگر سیاه و سفید نگاه کرد بلکه علاوه بر شناخت و استفاده از فناوری، باید آسیب پذیری و تهدیدهای ناشی از آن را نیز شناخته و از قابلیت‌ها، استفاده و تهدیدها را کنترل کنیم.
رئیس پدافند غیر عامل کشور تاکید کرد: هنگام خرید تجهیزات هوشمند در کنار توجه به کارکرد، باید به امنیت فناوری نیز توجه کرد و آن را در اولویت قرار داد.

نسخه مناسب چاپ