حضور شرکت‌ها در فرابورس، مزیت بازار سرمایه
 

عضو شورای عالی بورس در همایش ملی پیاده‌سازی IFRS برای شرکت‌های کوچک و متوسط با بیان اینکه برای مبنا شدن گزارش‌های مالی بین‌المللی می‌توان از طریق شرکت‌های کوچک و متوسط این فرآیند را فرهنگسازی کرد، گفت: یکی از مزیت‌های ایجاد شده برای بنگاه‌های کوچک و متوسط، ایجاد زمینه برای پذیرش این شرکت‌ها در فرابورس و بازار ایده است.
به گزارش فارس، حسین عبده تبریزی در همایش ملی پیاده‌سازی IFRSبرای شرکت های کوچک و متوسط که به میزبانی دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، گفت: تعدد مقام‌های ناظر در بحث استانداردهای حسابداری در حالی میان کارشناسان و صاحب‌نظران رشته حسابداری محل مناقشه است که هم‌اکنون استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) برای شرکت های کوچک و متوسط (SME) باعث شده تا گزارشگری مالی این بنگاه‌ها به نوعی تسهیل شود.
این مقام مسئول با اشاره به نقش مهم شرکت‌های کوچک و متوسط در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه تصریح کرد: چنین شرکت‌هایی در ایجاد اشتغال و همچنین ایجاد شغل جدید در چند سال اخیر سهم بسزایی داشته‌اند و در عین حال، کمک‌های این چنین شرکت‌هایی به اقتصاد، فناوری و نوآوری به خوبی شناخته شده است.
وی در ادامه، با تبیین مبانی تدوین استانداردهای بین‌المللی برای شرکت های کوچک و متوسط گفت: هدف هیأت استانداردهای حسابداری بین‌المللی در معرفی استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط بر رویکرد افزایش سودمندی در تصمیم و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی اطلاعات مالی ارائه شده توسط شرکت‌های تجاری کوچک و متوسط در سراسر جهان است. براساس این رویکرد، چارچوب نظریه سودمندی تصمیم‌گیری و تئوری سلسله مراتب برای ارزیابی مسائل مربوط به توسعه و اجرای استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای شرکت‌های تجاری کوچک و متوسط قابل بررسی است.
به گفته عبده تبریزی، حسابداری بین‌المللی معتقد است که شرکت‌های تجاری کوچک و متوسط می‌توانند از مزیت دسترسی به وام‌های رقابتی از وام‌دهندگان مالی چندملیتی در صورتی که صورت‌های مالی بین کشورها قابل مقایسه باشند، بهره‌مند شوند.
وی نبود آشنایی با اجرای استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای واحدهای تجاری کوچک و متوسط را یکی از چالش‌های مهم آن دانست و گفت: احتمال افزایش هزینه استفاده از این استانداردها نسبت به مزایای پیش‌بینی شده است.
در عین حال نبود تخصص کافی در تفسیر و کاربرد استانداردهای بین‌المللی، سطح پایین سوادآموزی، نبود آموزش حسابداری و نبود سیستم‌های حسابداری کامپیوتری ممکن است توانایی چنین سازمان‌هایی را در تولید اطلاعات مالی مطابق با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته کاهش دهد. این در حالی است که استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی دارای انعطاف‌پذیری بیشتر، قواعد خاص کمتر و فرصت بیشتر برای اعمال قضاوت حرفه‌ای است.
یک کارشناس بازار سرمایه هم اظهارداشت: طی دوره‌های گذشته شاهد افزایش معنادار حجم معاملات در نمادهای بزرگ نظیر فولاد، فملی، شپنا و امثالهم بودیم، بدین جهت می‌توان اینگونه استنباط کرد که رشد اخیر بر اساس ورود نقدینگی‌های کلان و پول‌های هوشمند به بازار بوده است.علیرضا قدرتی معتقد است، به دلیل مهار تورم و کاهش نرخ تامین مالی شاهد کنترل بهای تمام شده و هزینه تامین مالی شرکت‌های بورسی هستیم، از این رو با فرض تداوم وضع کنونی، امکان رشد منطقی شاخص وجود دارد.
وی در باره روند صعودی شاخص بورس گفت: نگاهی به صورت مالی شرکت‌ها نشان از بهبود حاشیه سود خالص مجموع شرکت‌های بازار سرمایه دارد، به طور میانگین حاشیه سود شرکت‌ها از ۵ر۱۱ درصد به آستانه‌ ۱۷ درصد رسیده از این رو شاهد هستیم که بازار از ابتدای امسال علیرغم نوسانات مقطعی صعودی بوده است. وی افزود: افزایش اخیر شاخص هم جدا از روند میان مدت بازار نیست، با انتشار گزارش‌های عملکرد ماهانه شاهد عملکرد مناسب گروه‌های بزرگ نظیر فلزات اساسی، معدنی و پالایشی هستیم.
کارشناس بازار سرمایه گفت: در این گروه‌ها پوشش سود مناسب به همراه رشد معنادار نرخ‌های فروش، امید به تعدیل مثبت سود شرکت‌ها را افزایش داده است و علت این رشد مناسب را بایستی در وضع مناسب قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی، تدبیر دولت در جهت مهار رشد افسارگسیخته‌ نرخ سود سپرده و مهار بازار پول به عنوان رقیب مهم بازار سرمایه، انتظارات بازار مبنی بر افزایش نرخ دلار، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی و فرآورده‌های فرعی در بورس کالای ایران جستجو کرد.
ضمن آنکه کاهش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و فروپاشی سازماندهی مرکزی داعش در سوریه و عراق هم از جمله عواملی بود که منجر به کاهش ابهام در بازارها و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به آینده شد.

نسخه مناسب چاپ