ابراز نگرانی وزیر بهداشت از روند افزایش ابتلا به ایدز
وزیر بهداشت ضمن ابراز نگرانی از روند افزایشی آمار ابتلا به ایدز در کشور گفت: این آمار در حالی رو به افزایش است که تلاش‌های زیادی در این حوزه انجام شده و اگر انجام نمی‌شد، معلوم نبود چه شرایطی داشتیم.
به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در همایش روز جهانی ایدز اظهار کرد: در قالب طرح تحول نظام سلامت بیشتر سراغ کانون‌های آسیب رفتیم و به همین دلیل در مراکزی که احتمال می‌دادیم شیوع بیماری در آن‌ها بیشتر است، حضور نیروهایمان جدی‌تر است.وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اعتیاد، ایدز، فحشا و… زیبنده این تمدن بزرگ و انقلاب نیست، اضافه کرد: نسل ما اگر از غصه آسیب‌های اجتماعی دق کند و بمیرد، جا دارد. این موضوع اول به سیاستمداران بازمی‌گردد، البته مردم هم بی‌توجه شده‌اند و فکر می‌کنند همه چیز را باید از حکومت بخواهند. آیا اگر دولت و حکومت کار خود را درست انجام نداد، باید بی‌تفاوت باشیم.
وی با بیان اینکه کارنامه کشور با این تعداد معتاد، طلاق، ابتلا به ایدز و هزاران گرفتاری دیگر می‌تواند بزرگترین غصه باشد و زشت است، اظهار کرد: اگر در خانواده‌ای یک معتاد یا بیمار مبتلا به ایدز وجود داشته باشد، ممکن است والدین هر روز برای خود و فرزندشان آرزوی مرگ کنند. ما از این بابت مسئولیت زیادی داریم.هاشمی با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی در زمینه چگونگی کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری بیان کرد: ما قطعا با بی‌عفتی مخالف هستیم و برای صحبت‌های خود نیز باید هنرمندی به خرج دهیم. نباید بی‌عفتی و بی‌حیایی را تبلیغ کنیم و از سوی دیگر اینطور نباشد که دیگر چیزی در این خصوص نگوییم. در مجموع تنها راه درمان ایدز، توانمندسازی مردم است.وی ادامه داد: همه ما در همان کشتی‌ای نشسته‌ایم که بیماران مبتلا به ایدز نیز در آن حضور دارند. به همین دلیل باید تصور کنیم که ما هم در معرض آسیب قرار داریم. ایدز سال‌ها می‌تواند ناشناخته باقی بماند.
هاشمی با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که به وضعیت کشورهای همسایه از نظر آمار ابتلا به HIV(ایدز) غبطه می‌خوریم، افزود: مجموعه حاکمیت باید به اقتصاد، آموزش و اشتغال، عمیق‌تر نگاه کند و حتی ببیند آیا در استفاده از رسانه منطقی عمل می‌کند؟ با روح و روان مرد چگونه عمل می‌کند؟
پیش‌بینی ۶۶ هزار مبتلا به ایدز
دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت هم ضمن اشاره به آمارهای ابتلا به اچ آی وی – ایدز در کشور و با بیان اینکه این بیماری از جنس بیماری‌های اجتماعی است که همه باید برای کنترل آن دست به دست یکدیگر دهند، گفت: این بیماری بیشتر در قشر آسیب پذیر دیده می‌شود و کنترل آن باید تعهد ملی محسوب شود.وی ادامه داد: طبق آمارهای ما تا پایان شهریور ۹۶ تخمین زده شده است که ۶۶ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند که حدود ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر تا کنون شناسایی شدند. گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال ۵۲ درصد افراد مبتلا را تشکیل می‌دهند. از ابتدای شیوع این اپیدمی در کشور نیز تا کنون ۱۰ هزار مورد فوتی داشتیم.
به گفته وی، شیوع بیماری ایدز از طریق اعتیاد تزریقی با رتبه اول در ۶۵.۴ موارد موثر بوده است. رابطه جنسی نیز با ۳۰ درصد تاثیرگذاری در رتبه دوم قرار دارد. در ۱۳.۵ درصد موارد نیز علت بیماری نامشخص بوده است. همچنین ۰.۰۷ درصد نیز از طریق ابتلا از طریق فرآورده‌های خونی بوده است. از کل موارد شناسایی شده تا کنون ۱۷ درصد زن و ۸۳ درصد مرد بودند، اما در موارد جدید شناسایی شده در شش ماهه اول سال ۹۶، ۳۳ درصد موارد را زنان تشکیل داده‌اند.
رئیسی درباره روند انتقال ویروس در کشور نیز توضیح داد و گفت: شیوع بیماری از طریق اعتیاد تزریقی در حال کاهش و از طرف دیگر شیوع از طریق رابطه جنسی در حال افزایش است. در سال ۹۵ شیوع بیماری از این دو روش تقریبا با هم برابر شده‌اند.

نسخه مناسب چاپ