سوء تغذیه در سالمندان
 

درصد بالایی از بیماران سالمند از سوء‌تغذیه رنج می‌برند. تنهایی، جدا ماندن از جامعه و مورد غفلت قرار گرفتن از مشکلات مهم بسیاری از جوامع در کهنسالی است.در سالمندان تنها و منزوی، انگیزه و اشتها برای غذا خوردن کاهش می‌یابد. همچنین بسیاری از سالمندان برای تهیه موادغذایی خود به‌کمک نیاز دارند.
مشکلات عاطفی و افزایش افسردگی، دریافت موادغذایی در سالمندان را دچار مشکل می‌کند. این روند می‌تواند سوءتغذیه سالمندان را به‌همراه داشته باشد.از طرفی افزایش توده‌چربی در بدن سالمندان خطر ابتلا به‌انواع بیماری‌ها را در آنان افزایش می‌دهد.بدن سالمندان نیازی به‌کالری و انرژی زیادی ندارد و دریافت مواد خوراکی اضافی موجب افزایش چربی در بدن آنان می‌شود.
کم‌تحرکی یکی از ویژگی‌های دوران سالمندی است. کالری تجمع یافته در بدن افراد سالمند به‌دلیل کم‌تحرکی نمی‌سوزد؛ بنابراین برای جلوگیری از افزایش وزن در این دوران توصیه می‌شود که سالمندان بسته به وضعیت جسمانی‌شان، به فعالیت‌های فیزیکی خود توجه کرده و آن‌ها را افزایش دهند.برخی از سالمندان به‌دلیل مشکلات گوارشی شیر مصرف نمی‌کنند، لذا به آنان توصیه می‌شود که برای جذب کلسیم از منابعی نظیر ماست و دیگر مشتقات شیر استفاده کنند.
توصیه می‌شود که افراد سالمند فقط ۲تا ۳بار در هفته گوشت قرمز مصرف کنند.در طبخ گوشت سفید نیز توصیه می‌شود که سرخ کردن گوشت به حداقل برسد.
سالمندان باید در حد نیاز میوه و سبزیجات مصرف کنند اما از آنجا که بیشتر سالمندان در مصرف این دسته از مواد غذایی با مشکلات دهان و دندان و ناراحتی‌های گوارشی روبه‌رو هستند به آنان توصیه می‌شود که این مشکل را با مصرف آب میوه‌ها و سبزیجات برطرف کنند.
یبوست در سالمندان، ناشی از تغییراتی است که در جداره دستگاه گوارش آنان رخ می‌دهد. تغییر شکل در عضلات، کم‌تحرکی و کهولت سن از عوامل مهم ایجاد یبوست در این افراد است. مصرف به‌موقع میوه و سبزیجات مناسب می‌تواند در رفع یبوست چاره‌گشا باشد.به سالمندان توصیه می‌شود که از چربی‌های اشباع شده با منشأ حیوانی کمتر استفاده کنند. روغن زیتون جایگزین مناسبی برای روغن‌های اشباع شده است.
مصرف روزانه ۱تا ۳عدد گردو به سالمندان توصیه می‌شود، زیرا گردو منبع سرشاری از امگا ۳ است.
ویتامین های مورد نیاز سالمندان
یکی از ویتامین‌های مورد نیاز سالمندان ویتامین Dاست. افراد سالمند به‌دلیل عدم توان حرکت یا کم‌تحرکی، کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند و این امر زمینه ایجاد پوکی استخوان در آنان را افزایش می‌دهد.یکی دیگر از ویتامین‌های مورد نیاز سالمندان ویتامین۱۲Bاست. این ویتامین در شیر، پنیر و تخم‌مرغ یافت می‌شود.یکی از دلایل کمبود این ویتامین در سالمندان این است که به‌دلیل کهولت سن، موادی که از دیواره معده این افراد برای هضم و جذب۱۲Bترشح می‌شود، دچار مشکلاتی شده، درنتیجه این مسئله در درازمدت باعث کمبود ویتامین۱۲B در سالمندان می‌شود.
لازم است که سالمندان روزانه ۶تا ۸لیوان آب مصرف کنند. شایان ذکر است که سالمندان به‌دلیل تغییراتی که در بدنشان رخ می‌دهد، کمتر احساس تشنگی کرده درنتیجه از مصرف آب خودداری می‌کنند.
منبع: پارسی طب

code

نسخه مناسب چاپ