موافقت وزارت راه و شهر‌سازی با ایجاد بندر خشک در قزوین
 

قزوین – خبر نگار اطلاعات :وزارت راه و شهر سازی با ایجاد پارک لجستیک یا بندر خشک در استان قزوین موافقت کرد .
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان قزوین با اشاره به درخواست ایجاد بندر خشک دراین استان ،افزود: بندر خشک برای کشورهای محصور در خشکی است و لجستیک پارک ها برای استانی مانند قزوین اهمیت دارد و ما با ایجاد این پارک در قزوین موافقیم اما باید طرح، نقشه و تقاضای استان در این زمینه مشخص باشد.
امیر امینی گفت : قزوین به دلیل داشتن موقعیت استراتژیکی می تواند در مسیر شرق آسیا به سمت اروپا نقش مهمی ایفا کند و اگر بتواند کالاهایی که از کره، چین و مواد خامی که از ژاپن می آید رادریافت کرده و پس از تبدیل به محصول در یک بازار جمعیتی ۲۰۰ میلیون نفری به فروش برساند، سهم ارزش افزوده خود را دریافت خواهد کرد.
وی جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد هاب لجستیک در قزوین را ضروری دانست وخطاب به مسئولان استان تاکید کرد :اگر می خواهید نقش منطقه ای
ایفا کنید باید برای اسکان و اشتغال ۴۰ هزار نفر و در سطح ملی برای ۱۰ هزار نفر برنامه ریزی کنید.
او افزود: اگر بتوانیم چند هاب لجستیک رادر استان قزوین ایجاد کنیم در رونق اقتصادی منطقه و ایجاد ارتباط بین عرضه و تولید نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
مهندس امینی یاد آورشد : در اجرای این پروژه به نهاد سومی که تولید را به عرضه متصل کند و با کار مارکتینگ و بازاریابی در این زمینه فعالیت کند نیاز داریم که در کشور ما مغفول مانده است.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی همچنین با اشاره به ظرفیت ها و موقعیت استان قزوین برای ایجاد و تعریف حمل و نقل های ترکیبی، چندوجهی و یکپارچه ،گفت : این وزارتخانه آمادگی دارد با توجه به طرح جامع حمل و نقل
حمایت های لازم را در این زمینه انجام دهد .مهندس امینی افزود : اهمیت استان قزوین در حوزه حمل و نقل بر هیچکس پوشیده نیست و قزوین پیش از تهران به دلیل حضور در کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب یک هاب لجستیک بوده است.
وی گفت : وزارت راه و شهرسازی وظایف مهمی در ارتقای جایگاه کشور در کریدورهای جهانی بر عهده دارد و معاونت حمل و نقل در وزارت کشور برای بررسی جدی تر و تخصصی تر این مقوله شکل گرفته است.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی افزود : تا کنون موافقتنامه ایران و افغانستان، موافقتنامه ایران، عمان و ترکمنستان و موافقتنامه ایران و دریای سیاه با بلغارستان، گرجستان و ایران و نیز تفاهمنامه در حوزه ریلی تفاهمنامه خلیج فارس و دریای سیاه بسته شده است که این موارد جزو کریدورهای مهم
بین المللی هستند.
وی اعلام کرد: سال ۲۰۱۵ کل تجارت منطقه شرق آسیا به اروپا معادل ۴۰۰ میلیارد یورو بوده که ۴۰ میلیارد یورو آن از حمل و نقل و کمتر از۸ درصد آن از کشور ایران عبور کرده است.معاون برنامه ریزی و توسعه مدیریت وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که در حوزه حمل و نقل عمومی نتوانسته ایم سهم خوبی داشته باشیم ، گفت : به رغم این که پار سال بیشترین آمار با ثبت ۱۵ میلیون تردد در راه های انجام شده فقط
۳۰۰ هزار تردد مربوط به خودروهای عمومی مانند اتوبوس و کامیون و تریلر بوده است.
امینی گفت : در استان قزوین با جابجایی ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا فقط ۲۴۰ هزار تن آن با شبکه ریلی بوده و از مجموع ۲میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر حدود ۶۶۰ هزار نفر با راه آهن جابجا شده اند که این سهم بسیار ناچیز است.
وی تاکید کرد : این آمار نشان
می دهد قزوین در هاب لجستیک نتوانسته از ظرفیت ریلی خود بخوبی استفاده کند لذا توسعه شبکه ریلی و دو خطه و چهارخطه کردن راه آهن باید در اولویت باشد.
*حمل و نقل ، زیرساخت اساسی اقتصاد
استاندار قزوین نیز در این نشست با تاکید بر این که حمل و نقل یکی از اساسی ترین زیرساخت های توسعه اقتصادی است ،گفت: حمل و نقل یک مقوله بزرگ اقتصادی است که امکان ایجاد اشتغال و توسعه زیادی دارد.
عبدالمحمد زاهدی افزود : ساخت راه های قزوین- الموت -تنکابن و قزوین- رحیم آباد -کلاچای با توجه به ترافیک بسیار زیاد محورهای مرکز به شمال کشور بسیار ضروری بوده و توجیه اقتصادی نیز دارد.وی گفت : این دو محور علاوه بر کارکردهای حمل و نقلی از ظرفیت های قابل توجه گردشگری و تفریحی نیز برخوردارند.
او با اشاره به ظرفیت های مختلف قزوین اعلام کرد: ایجاد بندر خشک در قزوین بستری است که
می تواند راه های استفاده مناسب از این ظرفیت ها را فراهم کرده و موجب ارائه خدمات بیشتر منطقه ای شود.
استاندار قزوین با اشاره به ارتباط قزوین با
۱۱ استان کشور و قرارگرفتن در موقعیت جغرافیایی ویژه اظهار امید واری کرد؛پروژه های در دست اقدام حوزه راهسازی با تخصیص اعتبار لازم به بهره برداری برسد تا شاهد ارتقای هر چه بیشتر ایمنی محورهای استان و تسهیل در عبور و مرور باشیم.
زاهدی همچنین به ترافیک قابل توجه در آزادراه قزوین – کرج اشاره کرد وگفت : ساخت متروی هشتگرد – قزوین یکی از راهکارهای رفع این
مشکل است .

نسخه مناسب چاپ