اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری برای کشت فراسرزمینی در غنا
به منظور اجرای طرح کشت فراسرزمینی، در فاز نخست ۶ هزار هکتار زمین حاصلخیز از غنا دریافت کرده‌ایم و سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به این وزارت جهاد کشاورزی از شرایط اجاره ۴۹ ساله این اراضی مطلع شوند.
هومن فتحی مدیرکل امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: در غنا با توافق صورت گرفته ۶ هزار هکتار زمین دریافت کرده‌ایم که بسیار حاصلخیز است و در ۱۰۰ کیلومتری پایتخت این کشور (آکرا) و مجاورت رودخانه ولتا قرار دارد.
وی با بیان اینکه میانگین بارندگی در این کشور ۹۰۰ میلی‌متر است، افزود: زمین‌هایی که برای کشت فراسرزمینی از غنایی‌ها تحویل گرفته‌ایم آنقدر حاصلخیز است که دو بار در آنجا در هر فصل زراعی می‌توان کشت یک محصول را انجام داد که اولویت در شرایط کنونی با ذرت است.
مدیرکل امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بر اساس توافق صورت گرفته هیچ محدودیتی برای دریافت زمین و کشت فراسرزمینی در غنا وجود ندارد، گفت: برای واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران اولویت‌هایی مدنظر وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد که می‌تواند به تامین سرمایه و توان تولید در سطح وسیع از نظر فنی و لجستیکی اشاره کرد که در این صورت باید سابقه و رزومه آن را داشته باشند.
وی با بیان اینکه کشت فراسرزمینی به هیچ وجه جایگزین تولید داخلی و سرمایه‌گذاری داخلی نخواهد شد، تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی خود به این مساله ورود پیدا نمی‌کند و فقط بسترساز برای بخش خصوصی است که تمایل دارد تولید را در دیگر کشورها راه‌اندازی کند، اما برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که در دولت گذشته (نهم و دهم) برای سرمایه‌گذاران ایرانی علاقمند به کشت فراسرزمینی به وجود آمده بود، همه جوانب این مساله از نظر حقوقی، اقتصادی و بین‌المللی در تفاهم با غنا مدنظر قرار گرفته و دولت به عنوان فراهم کننده این بستر کاملا کشت فراسرزمینی و شرایط آن را برای سرمایه‌گذاران تنظیم می‌کند.
فتحی با اشاره به اینکه زمین‌های مدنظر در کشت فراسرزمینی به صورت اجاره ۴۹ ساله در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، گفت: همه مطالعات امکان‌سنجی، نقشه‌برداری و مطالعات مرتبط با تولید در اراضی ۶ هزار هکتاری مورد تفاهم با غنایی‌ها انجام شده است و به غیر از ذرت محصولات دیگری از جمله محصولات گرمسیری و حتی برنج را می‌شود در آنجا تولید کرد، اما دو ویژگی باید در متقاضیان وجود داشته باشد که مهم‌ترین آن تجهیز سرمایه‌ و توان فنی و لجستیکی است چرا که غنایی‌ها در حال حاضر از این نظر مشکل و کمبود دارند و به همین دلیل است که نمی‌توانند آنجا آنطور که باید تولید کنند. این در حالی است که به عنوان مثال برای تولید ذرت می‌توان بیش از پنج تن در هکتار عملکرد را افزایش داد.

نسخه مناسب چاپ