جلوگیری از رونق بازار سوداگری در بازار سرمایه
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بر لزوم سوق نقدینگی به بازار سرمایه تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خانه ملت، سید مهدی فرشادان درباره وضع بورس گفت: می توان عنوان کرد که نوسانات بورس در ماه های گذشته بطور نسبی معقول بوده است چراکه سودآوری شرکت های بورسی در رشد شاخص بورس، تاثیر قابل توجهی داشته است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی در ماه های گذشته از سوی بانک مرکزی و اتفاقاتی که برای سپرده گذاران برخی از موسسات مالی و اعتباری افتاد باعث شد انگیزه سرمایه گذاری در بازارهای دیگر افزایش یابد، که یکی از این بازارها، بازار سرمایه بوده و بخشی از نقدینگی به این بازار، سوق داده شده است.
فرشادان تصریح کرد: با توجه به اینکه بخشی از محصولات تولیدی صادر می شود و نرخ ارز در ماه های اخیر با رشد روبرو شده بطور طبیعی این موضوع نیز بر روی سودآوری برخی از شرکت های بورسی تاثیر گذار بوده است.
نماینده مردم سنندج،دیواندره و کامیاران در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در هرصورت باید از سوی تیم اقتصادی دولت شرایطی در اقتصاد کشور فراهم شود که سوق نقدینگی به بازار سرمایه بیشتر صورت گیرد چرا که انجام این مهم، در جلوگیری از رونق بازار سوداگری تاثیرگزار است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در هر صورت باید رشد شاخص بورس براساس مولفه های اقتصادی باشد و از رشد کاذب بازار جلوگیری شود در حال حاضر قیمت های مواد خام و برخی فلزات در سطح جهان با افزایش روبرو شده است و بخشی از روند صعودی شاخص بورس به دلیل موضوع مذکور بوده است.
از سوی دیگر مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، هدف از انتشار هزار میلیارد ریال اوراق صکوک مرابحه را تامین نقدینگی مورد نیاز برای خرید مواد و قطعات مورد نیاز در تولید شرکت خودروسازی کرمان موتور برشمرد و تصریح کرد: اوراق یاد شده با نرخ سود ۱۷درصد و همچنین بازار گردانی و متعهد پذیره نویسی تامین سرمایه تمدن و ضمانت بانک آینده روز ۱۲ آذر از طریق فرابورس منتشر شد.
مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، گفت: این اوراق جایگزین مناسبی برای جذب سپرده های خارج شده از نظام بانکی و گزینه مطلوبی برای سرمایه گذارانی است که در پی شرایط امن و بدون ریسک هستند.
محمودرضا خواجه نصیری به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: انتشار این اوراق علاوه بر کمک به تامین مالی مورد نیاز صنایعی همچون خودرو سازی می تواند زمینه رونق و بهبود وضعیت اقتصاد کشور را مهیا کند؛ همچنین فرصتی قابل توجه و مطمئن برای سرمایه گذاران خواهد بود.
وی افزود: تامین مالی تولید از طریق بازار سرمایه در شرایطی که بانک ها با مشکلات عدیده ای روبرو هستند می تواند تنوع فعالیت سرمایه گذاران و بهبود فضای کسب و کار را به همراه داشته باشد.
خواجه نصیری این اوراق را جایگزین مطلوبی برای سرمایه گذارانی که در پی گزینه های امن و بدون ریسک هستند برشمرد و افزود: این قبیل اوراق می تواند فرصت های سرمایه گذاری جدیدی برای سپرده های خارج شده از نظام بانکی باشد.
گفتنی است: کرمان موتور سومین شرکت خودرو سازی است که از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه درصدد تامین منابع مالی خود برآمده است.

نسخه مناسب چاپ