حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی در دیدار با دانشجویان:
امام یک منتقد آرمانگرا و پیشران بود
 

در آستانه میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) و همچنین به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو جمعی از دانشجویان مسئول کانون‌های خط امام در دانشگاه‌های سراسر کشور به همراه جمعی از مسئولین بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در دانشگاه‌ها با یادگار گرامی امام، حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی دیدار کردند.
به گزارش جماران، در این دیدار که در شهر مقدس قم و در بیت تاریخی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، حجت الاسلام‌ والمسلمین سید علی خمینی ضمن بیان ویژگی‌های‌ حضرت امام خمینی(ره)، گفت: وقتی درباره امام راحل صحبت می کنیم از یک طرف با شخص امام و از طرف دیگر با شخصیت امام رو به رو هستیم. شخص امام انسانی بود که یک آغازی داشت و یک پایانی و امروز هم در پیشگاه خدا حاضر است، وقتی انسان زندگی این شخص را نگاه می‌کند، می‌بیند که یک انسان بسیار بزرگ و موفق و از بعضی جهات کم نظیر و بی نظیر بوده است.سید علی خمینی با توجه دادن نسل جوان به بررسی و رصد تحولات انقلاب‌های منطقه به منظور درک نقش رهبری منحصر به فرد حضرت امام خمینی(ره)، گفت: ما و کشور ایران با مشکلاتی به مراتب سخت‌تر از مشکلاتی که بقیه کشورها داشتند رو به رو بودیم. یعنی ما هم در شمال ، هم در جنوب‌، هم در شرق و هم در غرب کشور غائله داشتیم. تمام این‌ها هر کدامش، می توانست یک فاجعه‌ای باشد که یک قسمتی از کشور برود،اما این انسان بزرگ با همراهی مردم توانست یک انقلابی را بوجود بیاورد و با کمک مردم نظامی را سامان بخشد که امروز در تمام منطقه کشوری از ما مستحکم‌تر، سرپاتر، مطمئن‌تر و قدرتمندتر موجود نیست.
یادگار امام راحل با جمع بندی سخنان خود در بخش نخست پیرامون “شخص امام” گفت: هر کسی که بخواهد تاریخ را مطالعه کند نمی‌تواند تاریخ ایران را بنگارد بدون این که یک شخصیت عظیم مثل امام را در آن لحاظ نکند. این انسان، انسان بسیار بزرگی بوده است. اما آنچه که برای ما باقی است شخصیت امام است.
یادگار امام بخش دوم سخنانش را به شخصیت امام اختصاص داد و افزود: شخصیت امام مؤلفه‌ها و خصوصیاتی دارد. این که ما می‌گوییم امام در جامعه ما زنده است یعنی ما هنوز خود را نسبت به شخصیت امام مقید می‌دانیم ، نسبت به آن مؤلفه‌های اساسی و ارکان اصلی که در اندیشه حضرت امام بوده است.
وی با تاکید بر این که نام امام و شخص امام در حکم آن پرچمی است که ما راه را گم نکنیم؛ افزود: نام امام پرچم است. ما برای این که ببینیم چقدر در این مسیر هستیم باید شخصیت امام را بشناسیم و به شخصیت امام نزدیک بشویم.
سید علی خمینی با بیان این که شخصیت امام ارکان و مؤلفه‌هایی دارد ، لزوم تاثیرگذاری اجتماعی و آرمانگرایی را از ارکان اصلی اندیشه امام دانست وگفت: امام همیشه منتقد وضع موجود بود. امام یک منتقد آرمانگرای پیشران بود. انسان وقتی به زندگی امام نگاه می کند، تعجب می کند که هر روز یک موضوع جدید ابداع می فرمودند. حکومت و جامعه را به پیش می‌راندند. اگر ما به عنوان خط امام احساس کردیم که جامعه در جلو ما حرکت می کند و ما داریم می دویم تا به جامعه برسیم، بدانیم خیلی از راه امام دور هستیم. امام همیشه کیلومترها جلوتر در حال حرکت بود و بقیه را به دنبال خود به حرکت در می آورد.
یادگار امام با تأکید بر این که امام همواره در حال تولید حرف نو و حل مشکلات حکومت با ابداع‌های جدید خود بود، گفت: هر کس دم از انقلابی گری بزند و دم از امام بزند ولی در عمل ببیند که از جامعه عقب افتاده است بداند که در راه امام نیست. امام پیشران بود و دائم تولید داشت.
سید علی خمینی ادامه داد:ما باید منتقد وضع موجود باشیم و نه مدافع آن، چون ما تا آرمان فاصله داریم. اگر همیشه از وضع موجود دفاع کنیم جامعه از ما عبور خواهد کرد.
یادگار امام راحل در جمع بندی این بخش از سخنان خود، گفت: پرچم نقد را رها نکنید. ما منتقد وضع موجود هستیم، ما دنبال آرمان‌ها هستیم و به سمت آن‌ها حرکت می‌کنیم. این که رهبری فرمودند “هرجا انقلابی عمل کردیم. موفق شدیم” به خاطر این است که انقلابی بودن یعنی پیشرانی و پیشتازی. گفتمان تولید بکنیم، حرف نو تولید بکنیم. امام سال به سال حرف نو و جبهه تازه تولید می‌کردند. کسی که در حیطه اندیشه امام می خواهد فعالیت بکند باید همیشه پیشران و منتقد وضع موجود باشد. منتقدی که اصول را قبول دارد و پشتوانه او به اصول اسلام و انقلاب است.
پیش از سخنان حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی، مدیرعامل بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) در دانشگاه‌ها و همچنین مسئولان کانون‌های خط امام دانشگاه‌های تهران، شهید باهنر کرمان، شهید بهشتی و فرهنگیان مشهد به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

نسخه مناسب چاپ