اجرای فاز دوم طرح رجیستری تلفن همراه از امروز
مرحله دوم طرح رجیستری صرفا برای تمامی مدل‌های گوشی تلفن همراه و تبلت اپل از امروز اجرا می‌شود و سایر مدل‌های گوشی و تبلت هم به تدریج در هفته‌های آینده پس از اعلام رسمی تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تمامی خریداران در هنگام خرید باید از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیمکارت مطمئن شوند. به همین منظور خریداران می‌توانند شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) را که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنند یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، از اصالت گوشی مطمئن شوند.
تمامی پیامک‌های مربوط به استعلام گوشی با سرشماره HAMTA ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست.
تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام شود و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است، می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند.
خریداران حتماً پس از خرید دستگاه باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی فروشنده می‌بایست پاسخگو باشد.
بر اساس این اطلاعیه خریداران پس از خرید گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیمکارت با شماره گیری کد دستوری #۶#* شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت می کنند که این شناسه باید با شناسه ثبت شده روی جعبه دستگاه یکسان باشد. گوشی‌های دو سیمکارته دارای دو شناسه IMEIو گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند IMEI هستند.
در گام بعدی دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار خریدار باید کد فعال سازی (Activation Code) را در هنگام خرید از فروشنده دریافت کند. برای فعال سازی تجهیز در شبکه اپراتوری، خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال سازی را انتخاب می‌کند. پس از آن شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی ( IMEI) دستگاه و کد فعال‌سازی مربوط به دستگاه و شماره سیمکارت دستگاهی را که قصد فعال سازی آن را دارد به ترتیب وارد می‌کند. پس از تائید اطلاعات وارد شده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرایند را دریافت می‌کند.کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال سازی، تلفن همراه فقط روی سیمکارت فعال شده قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و در صورتی که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیمکارت دیگری استفاده کند بایستی فرایند انتقال بهره‌بردار را طی کند. در غیر این صورت تلفن همراه روی سیمکارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.
خریداران گوشی تلفن همراه درصورت تغییر سیمکارت باید فرایند انتقال بهره‌بردار را با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهند.درصورت دریافت پیامک مبنی بر عدم ثبت گوشی، مشترک می بایست از خرید گوشی اجتناب کند و گوشی را به فروشنده بازگرداند.
مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیمکارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می کنند باید شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند.مسافران پس از دریافت کد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.
خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیمکارت درصورت برخورد با هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت، هزینه فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat135.ir مراجعه کنند. ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا سایر تجهیزات دارای سیمکارت کاملاً رایگان است و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند.
گوشی یا تجهیزات دارای سیمکارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEIآن ثبت نشده باشد پس از گذشت یک ماه قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نیست. همچنین گوشی‌های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند درصورت تعویض سیمکارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.
بروشور و تراکت اطلاع‌رسانی و آموزشی درباره نحوه استعلام و فعال‌سازی در شبکه همراه با گوشی و تجهیزات دارای سیمکارت خریداری شده در تمامی فروشگاه‌های ارائه‌کننده این تجهیزات نصب شده است.

نسخه مناسب چاپ