استانداردهای امنیتی جدید برای ویندوز ۱۰
 

شرکت مایکروسافت استانداردهای امنیتی تازه ای را برای ایمن سازی رایانه های مجهز به سیستم عامل ویندوز ۱۰ منتشر کرده است. استانداردهای یاد شده از سایت مایکروسافت و از این آدرس در دسترس است. مایکروسافت می گوید: “در صورت رعایت نکات توصیه شده تازه ترین نسخه از ویندوز ۱۰ موسوم به نسخه ۱۷۰۹ کاملا ایمن خواهد بود.”
این شرکت تنها پردازنده های ایمن قابل استفاده برای ویندوز ۱۰ را تراشه های نسل هفتم Core i 3، i5، i7، i9، M3 و همین طور پردازنده های Xeonو نیز پردازنده های اتم، سلرون و پنتیوم تولیدی اینتل اعلام کرده است. بنا بر اعلام مایکروسافت تمامی این پردازنده ها باید معماری و طراحی ۶۴ بیتی داشته باشند. علت این است که قابلیت امنیتی VBS ویندوز ۱۰ فقط با معماری ۶۴ بیتی سازگاری دارد. این قابلیت برای مقابله با حملات سایبری پیچیده به ویندوز ۱۰ اضافه شده است. از سوی دیگر بسیاری از برنامه های امنیتی
ویندوز ۱۰ مانند ویندوز دیفندر مبتنی بر فعال شدن و اجرای درست VBS است.
مایکروسافت همچنین تصریح کرده رایانه های مجهز به ویندوز ۱۰ حداقل باید ۸ گیگابایت رم داشته باشند. فرم ویر یا میان افزار مورد تایید مایکروسافت هم Unified Extension Firmware Interface UEFI نسخه ۲.۴ به بالا است. مایکروسافت سیستم های رمزگذاری مورد تایید خود را هم Boot Guardاینتل و Hardware Verified Bootشرکت ای ام دی اعلام کرده است.
شرکت اینتل سازنده انواع تراشه های رایانه ای می گوید: “نرم افزارهای قدیمی با رایانه هایی که از سال ۲۰۲۰ به بعد عرضه می شوند، سازگار نخواهند بود.”
این شرکت قصد دارد پشتیبانی از فناوری بایوس را تا سال ۲۰۲۰ متوقف کند؛ فناوری که بخش عمده ای از نرم افزارهای امروزی بر مبنای آن طراحی شده و عمل می کنند. بایوس به مجموعه‌ ای از رویه‌ ها یا برنامه‌ های ذخیره شده در تراشه حافظه فقط خواندنی یا رام ROMدر رایانه‌ های شخصی گفته می شود. وجود این برنامه‌ ها در رایانه موجب می ‌شود که
برنامه ‌های کاربردی به طور مستقیم برای کنترل سخت افزار، نیاز به برنامه ای نداشته باشند و از سرویس های رایانه استفاده کنند. فناوری جدیدی که قرار است جایگزین بایوس شود، UEFI) unified extensible firmware interface) نام دارد و تراشه ها و پردازنده های نسل جدید بر مبنای آن طراحی شده و به کار گرفته می شوند.با استفاده از این فناوری نرم افزارهای فعلی ۳۲ بیتی منسوخ می شوند و ظرف سه سال آینده قابل استفاده نخواهند بود. فناوری یادشده از دقت و امنیت بیشتری نیز برخوردار است.

code

نسخه مناسب چاپ