کوتاه از سراسر جهان
 

ولیعهد سعودی، شاهکار داوینچی را نیم میلیارد دلار خرید
ایرنا: روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد: «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان خریدار حقیقی نقاشی «سالوادور موندی» یا «ناجی جهان» شاهکار «لئوناردو داوینچی» بوده است. این اثر هنری که لویی دوازدهم پادشاه فرانسه بیش از ۵۰۰ سال پیش سفارش داده و سال‌ها گم شده بود، در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان ماه) با ثبت رکورد۴۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری در حراجی «کریستی» نیویورک فروخته شد. این روزنامه به نقل از منابع آگاه اطلاعاتی آمریکا و عربستان تاکید کرد: بن سلمان برای خرید این تابلو به شاهزاده بدر بن عبدالله بن محمد بن فرحان آل سعود متوسل شد تا نماینده وی در این حراج باشد. روزنامه نیویورک تایمز هم اعلام کرد مدارکی در دست دارد که نشان می دهد، خریدار این اثر هنری داوینچی، شاهزاده بدر بن عبدالله شخصیت نزدیک به بن سلمان بوده است. گفته می شود پس از آن که این شاهزاده بیعانه ای ۱۰۰ میلیون دلاری پرداخت کرد، وکلای مزایده همچنان در جستجوی منابع مالی بدر و ماهیت روابط وی با بن سلمان بودند که این شاهزاده موضع خود را تغییر داد و اعلام کرد، مبلغ را به صورت اقساطی می پردازد.

طرح سوییس برای بازداشت خانگی مظنونین تروریستی
تسنیم: دولت سوییس طرحی را پیشنهاد داده است که اجازه بازداشت خانگی افرادی را می‌دهد که تهدید امنیتی به شمار می‌روند.بر اساس این طرح، افرادی که تهدید امنیتی به شمار بروند، حتی اگر مظنون به یک جرم مشخص هم نباشند، تحت بازداشت خانگی قرار خواهند گرفت .این اقدام بخشی از بسته پیشنهادی دولت سوییس برای مقابله با تروریسم است. این طرح قصد دارد شکاف موجود در سیستم قضایی این کشور را در ارتباط با افرادی که تهدید بالقوه خوانده می‌شوند، برطرف کند‌.

«مارتین شولتز» خواستار تشکیل «ایالات متحده اروپا» شد
ایسنا: رهبر حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان خواستار تشکیل “ایالات متحده اروپا” تا سال ۲۰۲۵ شد. مارتین شولتز، رئیس پیشین پارلمان اروپا با بیان اینکه بهترین راه تخریب اروپا، ایجاد یک اروپای رادیکال است گفت: برای مقابله با این روند باید ایالات متحده اروپا تشکیل شود. وی ادامه داد: این پیشنهاد بهترین راه برای محافظت در مقابل فاشیسم، جنگ و ضد دموکرات‌ها است. شولتز اضافه کرد: باید این مساله مورد مذاکره قرار گیرد که بعد از تحولات اخیر به خصوص بریگزیت چگونه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌توانند برپایه همکاری، مشکلات داخلی و بین‌المللی خود را حل کنند.

۱۴ صلحبان سازمان ملل در کنگو کشته شدند
فارس: سازمان ملل اعلام کرد که ۱۴ صلحبان این سازمان طی حمله‌ای در شرق کشور کنگو کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. سخنگوی سازمان ملل گفت در این حمله پنج سرباز ارتش کنگو هم کشته شدند. این حمله توسط گروه شورشی «نیروهای دموکراتیک متحد» علیه پایگاهی در منطقه «بنی» صورت گرفت و چهار ساعت طول کشید و در نهایت صلحبان‌ها توانسته‌اند مهاجمان را عقب برانند.

ترامپ: افغانستان از شیکاگو امن‌تر است!
ایسنا:‌ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا جرم و جنایت را جزو بزرگترین مشکلات پیش روی کشورش خواند و گفت: به عنوان مثال ایالت شیکاگوی آمریکا از نظر ناامنی شبیه به افغانستان است. دونالد ترامپ اظهار داشت: ایالت شیکاگو تحت کنترل دموکرات‌های ضعیف و به لحاظ سیاسی بی‌تاثیر است که قادر به محدود کردن سلاح در این ایالت نیستند و به همین سبب است که نرخ جرائم در این ایالت بالا است. ترامپ ایالت شیکاگو را با افغانستان قابل مقایسه دانست و اظهار داشت: طبق گفته برخی، امنیت افغانستان از شیکاگو بیشتر است.

نسخه مناسب چاپ