استاندار کرمان: باید فاصله استان تا سطح رفاه مطلوب را به سرعت کم کنیم
 

کرمان – خبرنگار اطلاعات : اعتبارات امسال بخش اشتغال استان کرمان ۳۴۷ ۱ میلیارد تومان است که نسبت به پارسال بیش از دو برابرشده است.
استاندار کرمان که در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این استان سخن می گفت ، افزود :فاصله استان تا سطح رفاه زیاد است و باید کاری کنیم که این فاصله روز به روز کاهش یابد.
علیرضا رزم حسینی علت تحقق نیافتن بخشی از اشتغال های پیش بینی شده را تخصیص ندادن اعتبارات و بخشی را نیز به دلیل نبود اطلاع رسانی صحیح در سطح استان دانست وگفت : باید در سطح رسانه ها اطلاع رسانی دقیقی برای ایجاد شغل انجام شود و تردیدی نیست که اگر این میزان اعتبار پیش بینی شده جذب شود، می توان از سهم دیگر استان ها نیز استفاده کرد.
وی تاکید کرد: ائمه جمعه نیز باید به صورت مستمر در جریان اشتغال های ایجاد شده و زمینه های ایجاد اشتغال قرار گیرند تا مثلث توسعه اقتصادی به معنای صحیح محقق شود.او با اشاره به ایجاد تحولات اساسی با همکاری معین های اقتصادی در استان کرمان ، گفت : این تحولات با گستره وسیع تری ادامه خواهد یافت ونمونه آن ساخت فرودگاه شهداد است .
رزم حسینی با تاکید بر این که ایجاد شغل توسط بخش دولتی باید منتفی شود، افزود : خانواده ها نباید منتظر باشند که دولت برای ایجاد شغل فراخوان و آزمون استخدامی برگزار کند .
وی تاکید کرد: یارانه های دولتی نیز باید به بنگاه هایی داده شود که کار آموزش را انجام می دهند تا در نهایت به ایجاد اشتغال پایدار منجر شود.
استاندار کرمان یادآور شد: رتبه ها در سطح کشور نباید ما را فریب دهد و باید با نگاه به اقدام های دیگر استان ها، میدان مسابقه سالمی را در راستای توسعه اشتغال و رفاه مردم داشته باشیم.
وی با اشاره به پیشروبودن استان کرمان در اجرای طرح کارورزی، افزود : در راستای اجرای این طرح تلاش می شود تا برای ۵۰۰۰نفر ایجاد اشتغال شود.
به گفته رزم حسینی در زمینه اشتغال های خرد و خانگی نیز ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز گفت: بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه رصد، امسال ۱۴ هزار و ۶۰۰ شغل پایدار در استان کرمان ایجاد شده است.
رضا اسماعیلی افزود: دولت برای تحقق شعار امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال، برنامه اشتغال فراگیر را برای ایجاد ۹۷۰ هزار شغل اجرایی کرد که در این زمینه ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد. وی گفت : امسال ورودی بازار کار استان۳۵ هزار نفر بوده است که باید برای آنها ایجاد اشتغال شود .
او اعلام کرد : امسال ۳۸ دستگاه برای ایجاد اشتغال در استان تعهد داده اند که بر اساس آن ۳۴ هزار شغل ایجاد خواهد شد.
مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای استان کرمان نیز گفت: ۱۰ درصد از مجموع ۹۷۰ هزار اشتغال مورد نظر امسال باید از طریق طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج) ایجاد شود.
محمدرضا جهانگیری با اشاره به این که کاروزی، مشوق های بیمه ای و مهارت آموزی در محیط کار واقعی سه محور طرح کاج را تشکیل می دهند،افزود : در طرح کارورزی استان کرمان ۱۱هزار نفر نامنویسی کرده اند و ۸۸۳ واحد پذیرنده نیز به عنوان متقاضی جذب کارورز اقدام ثبت نام کرده اند.
به گفته وی امسال ۵۱۷ قرارداد کارورزی بین متقاضیان و واحدهای پذیرنده بسته شده است.مدیرکل کمیته امداد استان کرمان نیز از ایجاد ۵۱۳ ۳شغل با اعتبار ۵۳۰ میلیارد ریال برای مددجویان در ۸ماه گذشته خبر داد وافزود: تعهد اشتغال کمیته در سال جاری ۴۰۰۰شغل بوده است که پیش بینی می شود تا پایان سال ۷۰۰۰شغل ایجاد شود.
یحیی صادقی همچنین با اشاره به اجرای ۲۲۰ پروژه نیروگاه خورشیدی ۵مگاواتی برای مدجویان استان کرمان، اعلام کرد: در حال حاضر این مددجویان برق تولیدی را به دولت می فروشند و از این محل کسب درآمد می کنند .وی در پایان از واگذاری ۲۳۱ دستگاه خودرو به مددجویان با ۱۰ درصد زیر قیمت بازار،واگذاری ۶۰۰ دستگاه تراکتوربه مددجویان جنوب استان کرمان و برگزاری جشن اشتغال ۲۰۰۰خانواده زیر پوشش خبر داد.

نسخه مناسب چاپ